ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
В облраді — Влада, яка поруч з нами
09.12.2011 / Газета: Одесские известия / № 137(4264) / Тираж: 18937

Вчора професійне свято відзначали представники місцевого само­врядування, тобто усі, хто наполегливо працює в сільських, селищних, міських, районних та обласних радах.

– Це люди, які буквально працюють «на передовій» і безпосередньо спілкуються з населенням, – сказав голова Одеської обласної ради Микола Пундик. – Народу байдуже, яку гілку влади вони представляють. Їх просто сприймають і оцінюють, як представників влади, які відповідають за все. Тому дай Боже їм здоров’я, щастя, везіння, терпіння і усіляких перемог!»

Цю коротеньку промову Микола Володимирович виголосив у фойє Одесь­кого театру музичної ко­медії, перед початком уро­чистостей з нагоди Дня місцевого самоврядування.

Зі свого боку губер­на­тор Одещини Едуард Мат­війчук висловив пов­не задоволення тим, як сьогодні відбувається вза­є­модія між гілками вла­ди. Водночас він нагадав про ту величезну відпо­відальність, яка лежить на кожному з представників місцевого самоврядування та депутатського корпусу. Едуард Леонідович вру­чив нагороди та почесні грамоти як обласного, так і державного рівня. Зокрема, перший заступник голо­ви обласної ради Мико­ла Тіндюк був удостоєний ордена «За заслуги» І ступеня. Зворушений Мико­ла Андрійович подякував керівництву регіону та країни, а також усім колегам, з яки­ми довгі роки працював в органах виконавчої влади та місцевого самовряду­вання.

Далі на сцену Музкомедії піднявся голова обласної ради Микола Пундик. Після вітального слова розпочався черговий виток нагород­жень: заступнику голови Ширяївської районної ра­ди Віктору Гайдаю було вручено Почесну грамоту Верховної Ради України. Ще троє наших земляків (Котовський міський голова Анатолій Іванов, а також Степанівський сільський голова Роздільнянського району Наталія Бараненко і Дмитрівський сільський голова Кілійського району Віктор Марков) отримали цінні подарунки – наручні годинники від Голови Вер­ховної Ради.

Робота найдостойніших відзначене нагородами обласної ради і облдерж­адміністрації. Представни­ки громад – переможці об­ласного конкурсу сільських та селищних рад з розвитку соціальної інфраструктури та благоустрою території 2011 року отримали з рук голови облради дипломи та ключі від новеньких автівок «ВАЗ».

А поки що хочеться про­цитувати фрагменти офі­ційного виступу Миколи Пундика.

– Наявність повноцінного місцевого самоврядуван­ня – одна з визначальних рис демократичної, соці­аль­ної, правової держа­ви, – наголосив Микола Воло­димирович. – Мені при­­єм­но відзначити і той факт, що робота Одеської об­ласної ради отримала досить високу оцінку під час пілотного досліджен­ня на відповідність 12 принципам Доброго урядування за європей­ською методикою. Ре­зультати оцінювання окремо обговорювалися на засіданні Конгресу регіональних рад Ради Європи. Ми набрали 201 бал з максимальних 400, що є непоганим показником навіть на рівні європейських регіонів. Ми перші і поки що єдині серед облас­тей України добровільно пройшли таке тестування, і це додає нам упевненості в тому, що рухаємось ми у правильному напрямі.

Однак, реалізувати свій історичний шанс стати невід’ємною складовою європейської спільноти ми зможемо лише за умови незворотності реформ та успішної модернізації країни.

Територіальні громади України практично усуну­ті від розробки місце­вих бюджетів та програм регіо­нального і місцевого розвитку.

Щоправда, сьогодні на Одещині ми намагаємо­ся цю практику змінити, втілюючи в життя проект «Народний бюджет», запро­понований обласною орга­нізацією Партії регіонів і особисто губернатором Одещини Едуардом Леоні­довичем Матвійчуком. До речі, ця наша ініціатива була схвалена Президентом України, він відзначив необхідність її поширення в рамках всієї країни.

Проте, проблем ще до­сить. Недосконала сис­те­ма розподілу повно­ва­­­жень між органами дер­жав­ної влади та місце­вого самоврядування все ще не дозволяє уникати дуб­­лювання функцій та бюрократичної тяганини.

Не реалізуються поло­ження щодо матері­альної і фінансової основи місцевого само­врядування, гарантій його самодостатності. Отримавши від людей на виборах мандат довіри, органи місцевого само­врядування повинні мати дієві важелі впливу на еко­номічну ситуацію.

Про проблеми говоримо із року в рік. Однак ми з вами добре усвідомлю­ємо, що змінити ситуацію, реформувати систему міс­цевого самоврядування в Україні можливо лише за наявності політичної волі. Сьогодні така воля є. І це відкрито і неодноразово заявляв Президент України Віктор Федорович Янукович, зокрема, під час перших міжнародних муніципальних слухань, учасниками яких були, власне, багато хто з нас.

Глава держави закли­кав всіх нас стати учасни­ками реформи системи територіальної влади, співавторами законів, які будуть ухвалюватися найближчим часом.

Основним змістом цієї реформи стане децент­ралізація управління, перерозподіл частини пов­но­важень від органів державної влади до місце­вого самоврядування та сформованих ним вико­нав­чих структур. Проте, Прези­дент застерігає, що при здійсненні таких масштаб­них перетворень потрібні зваженість та точність, щоб ми не допустили в процесі реформування вакууму влади і дефіциту відповідальності.

При цьому слід пам’ятати, що одне помилкове рішення може зруйнувати всі зусилля і відкинути нас далеко на­зад. Згадаймо про сумний досвід адміністративно­територіальної реформи 2005 року, яку через її не­підготовленість та необ­ґрунтованість зупинили самі громадяни.

Звичайно, нам не обій­тися без адміністративно­територіальної рефор­ми, одним із найскладні­­ших завдань якої стане укрупнення громад. У цьому напрямі вже зроб­ле­но перші кроки – роз­роблено законопроект, який встановлює порядок об’єднання територіальних громад сіл, селищ, міст та надання державної підтримки такому об’єднанню. При цьому Президент вимагає обов’язкового дотримання принципу добровільності такого об’єднання. Цей законопроект проходить нині широке обговорення.

Важливою передумо­вою реформування міс­це­вої влади має стати роз­ширення доходної ба­зи місцевих бюджетів та раціоналізація їхніх видатків. Тому робо­та над новими змінами до Бюджетного та нового Податкового кодексів триває. І ми закликаємо вас брати активну участі в цьому про­цесі.

Як зазначив на завер­шення свого виступу Микола Пундик, розширення прав територіальних громад та повноважень місцевих рад не повинно бути єдиною метою реформування міс­цевого самоврядування. Результатом реформи мають стати зменшення регіональних диспропорцій та кількості депресивних територій; поліпшення якості адміністративних послуг; створення умов для розвитку територіальних громад; підвищення якості життя населення. Саме такі результати реформи обов’язково відчують люди. І над цим потрібно працювати вже сьогодні.

Автор: Наталья БОНДАРЕНКО


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.006
Перейти на повну версію сайту