![]() |
|
![]() |
![]() |
Уже очевидно, що дев'ята сесія обласної ради, яка відбулася 9 грудня, буде не останньою цього року. Про це сказав сам голова облради Микола Пундик. Як мінімум у передноворічні дні депутатам належить затвердити обласний бюджет на 2012 рік після ухвалення Державного. Проте не бюджетом єдиним живе регіон.
Перш ніж перейти до обговорення порядку денного, голова облради озвучив зміни, що відбулися в депутатських фракціях. Так у міжсесійний період зі складу фракції Партії регіонів були виключені Людмила Акимова та Андрій Оносов, а фракція КПУ «розсталася» з Олексієм Албу.
«Родзинкою», а точніше, «перчинкою» стала пропозиція депутата Вадима Савенка (фракція «Родина») внести до порядку денного питання про відкликання й припинення повноважень депутата обласної ради Михайла Кучука у зв'язку з тим, що Михайло Ілліч протягом року пропустив понад половину пленарних засідань і засідань постійних комісій. Однак Микола Пундик заявив, що подібне питання не може розглядатися без попереднього проекту рішення. До кінця сесійного засідання колега Савенка за фракцією – депутат Костянтин Грінченко, оформив депутатський запит про виконання Кучуком обов'язків депутата облради. У цій ситуації голова облради запропонував надіслати запит «на розгляд профільної комісії», а депутатська більшість погодилася з таким попереднім рішенням.
Але повернемося до самого початку засідання. Прозвучало ще кілька пропозиційкоректив до сесійного порядку денного. Пункт, що стосується призначення на роботу директора одного з районних психоневрологічних інтернатів, виключили.
Першим пунктом порядку денного значився звіт голови Одеської облради про свою діяльність. Нагадаємо, згідно із Законом України «Про місцеве самоврядування», такий звіт він зобов'язаний подавати щорічно. Оскільки з повним текстом звіту охочі можуть ознайомитися на сайті обласної ради, не станемо дублювати інформацію й підкреслимо тільки кілька ключових моментів.
Отже, за перший рік роботи депутатами Одеської облради проведено 8 пленарних засідань (не рахуючи нинішнього – дев'ятого). Під час попередніх восьми сесій ухвалено 300 рішень щодо усіх сфер життєдіяльності області, подано 41 депутатський запит. Надіслано 4 звернення до вищих органів державної влади. Також ухвалено 14 нових регіональних програм і внесено зміни та доповнення до 23х діючих. За звітний період видано 870 розпоряджень обласної ради, зокрема 376 – щодо кадрових питань. Така статистика.
– Робота наша протікала в конструктивному руслі, – сказав Микола Пундик. – Відсутність гострого політичного протистояння, безумовно, є тим позитивним чинником, який впливає на стабільність нашої діяльності. З метою оперативного вирішення проблемних питань, які мають політичну складову, і узгодження позицій представлених у раді 8ми політичних сил була створена Погоджувальна рада. Незалежно від партійної приналежності депутати Одеської облради керуються у своїй роботі, насамперед, інтересами жителів нашого краю.
У своїй доповіді Микола Володимирович акцентував на таких важливих моментах, як затвердження Стратегії економічного та соціального розвитку Одеської області до 2020 року, робота щодо залучення інвестицій і підготовка Договору про регіональний розвиток Одещини між Кабміном та Одеською облрадою. Також були згадані теми використання природних ресурсів і екологічної безпеки, розширення міжнародної співпраці та встановлення партнерських відносин з регіонами близького і далекого зарубіжжя.
– Озвучені мною результати роботи – не межа наших можливостей і бажань, – заявив Микола Пундик на завершення свого виступу. – Я щиро сподіваюся, що реформа місцевого самоврядування, про початок якої оголосив Президент України Віктор Федорович Янукович, призведе до посилення ролі місцевих рад у системі державного управління, розширення прав і повноважень органів місцевого самоврядування на місцевому і регіональному рівнях. При цьому особлива увага повинна приділятися створенню фінансовоекономічної бази. Необхідно переглянути основний принцип формування державного бюджету – не «згори вниз», як зараз, а «знизу вгору», як робиться в усьому цивілізованому світі. Саме цей принцип ми сьогодні намагаємося реалізувати у межах обласного проекту, ініційованого головою Одеської обласної державної адміністрації Едуардом Леонідовичем Матвійчуком, який одержав назву «Народний бюджет».
Після звіту слово взяли кілька депутатів.
Олександр Кравець:
– Коли ми обрали Миколу Володимировича нашим спікером, то на першій пресконференції одна журналістка запитала: чи немає в нього спокуси вирішувати всі питання з позиції сили, адже присутність у сесійній залі 87 депутатіврегіоналів дозволяє це зробити. Відповідь, звичайно, була негативною. І ми справді спостерігаємо колегіальне рішення питань, роботу Погоджувальної ради. Саме тому наші сесії проходять конструктивно і досить оперативно. Також сприяє вирішенню важливих питань продуктивна співпраця двох гілок влади.
Саме це багато в чому дозволило сформувати бюджет 2011 року таким, яких раніше не було – кожна п'ята гривня пішла на розвиток. Бюджет розвитку склав понад 500 мільйонів гривень. На 2012 рік він перевищить понад 700 мільйонів.
Була також ухвалена дуже важлива програма Стратегічного розвитку регіону до 2020 року.
Завдяки позиції губернатора і депутатів обласної ради вдалося захистити унікальну оздоровницю – Лермонтовський санаторій.
Резюмуючи, хотів би сказати, що у нас є всі підстави оцінити роботу нашого спікера позитивно і побажати йому успіхів у наступному році.
Василь Чорнолуцький:
– Я вже не перше скликання є депутатом обласної ради, тому маю певний досвід роботи і можливість порівняти роботу керівників. Миколу Володимировича я знаю трохи більше п'яти років. Наша співпраця починалася не в обласній раді, але торік, коли фракція висувала його на посаду керівника нашого парламенту, я не сумнівався, що він упорається із цим завданням. Я знаю його як людину великих організаторських здібностей, що вміє працювати з місцевими громадами. Микола Володимирович застав обласну раду в стадії реформування, коли потрібно було провадити скорочення й паралельно розв’язувати багато робочих проблем. Гадаю, що перший рік його роботи – це своєрідний «курс молодого бійця», який він успішно пройшов. Тому пропоную затвердити його звіт. А потім, Миколо Володимировичу, беріться за складання плану роботи на 2012 рік і на перспективу, тому що роботи ще непочатий край.
Слово взяв і губернатор Одещини Едуард Матвійчук. Як він відзначив, незважаючи на багато об'єктивних труднощів (особливо простій підприємства «ЛукойлОдеський НПЗ»), регіон за результатами соціальноекономічного розвитку посідає досить високе (шосте) місце серед інших українських регіонів.
– Поки що ми не змогли стати лідерами, але я впевнений, що це у нас в майбутньому, – сказав голова облдержадміністрації. – У 2009 році на розвиток спрямовувалася кожна шістнадцята гривня, у 2010му – з цією метою йшло вже 10% бюджету, цього року – 20%, а наступного ця цифра повинна зрости до 26%. Сьогодні я хочу подякувати депутатському корпусу облради за конструктивну роботу і розраховую на подальшу співпрацю.
Як повідомила начальник Головного фінансового управління ОДА Марина Зінченко, за 9 місяців зведений бюджет Одеської області склав 16,2 млрд гривень, а за підсумками 11 місяців ця цифра повинна досягти 20 мільярдів.
Під час подальшої роботи депутати проголосували за внесення змін до багатьох вже існуючих програм (розвиток мереж телерадіомовлення, туристичної галузі тощо), а також затвердили новий документ – регіональну програму будівництва, реконструкції та модернізації об'єктів інфраструктури Одещини на 2012 – 2015 роки.
Далі слово взяв керівник депутатської фракції ПР в обласній раді Віктор Волков. Мова йшла про ефективне використання родовищ корисних копалин місцевого значення. Депутат коротенько нагадав колегам про результати проведених перевірок. Наведемо хоча б такі цифри: з 262х існуючих в області кар'єрів тільки 7 діють на законних підставах, а ще 50 мають хоча б частину дозвільних документів.
– Це сотні мільйонів гривень, які не надходять до обласного бюджету, – обурювався В. Волков. – Але незаконний видобуток корисних копалин – це не єдині втрати! Після «чорних кар’єрокопачів» ніхто не займається рекультивацією ґрунту. А для того, щоб привести ці землі у придатний стан, потрібно понад 140 мільйонів гривень. На жаль, наші виїзди на місця, зустрічі з підприємцями, силовими структурами, представниками органів влади поки що не привели до великого результату. За весь цей час правоохоронні органі жодного разу не застосували таку норму як конфіскація знарядь виробництва або сировини. Зовсім нещодавно я одержав чергову відповідь із прокуратури: не можуть відкрити кримінальну справу, передали матеріали до відділу щодо боротьби з економічними злочинами, будуть допрацьовувати … Ми намагаємося стежити за ситуацією в інших областях, і отут дуже показовий досвід АР Крим. За останні два роки прокуратурі Криму вдалося спочатку стабілізувати ситуацію, а потім і навести порядок у цій сфері. Гадаю, нам потрібно взяти цю роботу за зразок.
А результати моніторингу, проведеного цього року, використовувати в наступному, щоб закрити проблему повністю.
Про те, наскільки животрепетною виявилася тема, свідчить хоча б кількість депутатів, які бажають виступити, прокоментувати й висунути свої пропозиції.
Наталя Бянова згадала рідний Іванівський район. Вона також згадала кілька безуспішних спроб порушити кримінальні справи на «чорних кар’єрокопачів» і розповіла про нову тактику – районна влада звернулася до Господарського суду за відшкодуванням збитків, районна прокуратура підготувала позов.
Депутат Сергій Файєрмарк вніс пропозицію прорахувати доходи, які повинна одержати область від легального використання корисних копалин, і внести їх до плану доходів на 2012 рік. Що ж, цікавий варіант стимулювання …
Депутат Олег Вахрушев теж висловився на підтримку рішучих заходів:
– Бігати за незаконними кар’єрами можна все життя, але це ні до чого не призведе, доки ми не наведемо порядок. Скільки нам потрібно сировини? Де її добувати? Це можна вирішити тільки на обласному рівні. Якщо наведемо порядок у цьому плані, то виб’ємо ґрунт зпід тих, хто займається цим незаконно.
Сергій Степаненко порушив проблему оформлення ліцензій у «вищих інстанціях». І висловив думку про необхідність внесення змін до Кодексу України про надра: дозволити видавати «гірничі відведення» на видобуток родовищ місцевого значення (пісокглинавапняки) на рівні області. Тут, щоправда, втрутився досвідчений апаратник, перший заступник голови облради Микола Тіндюк. Він роз’яснив, що ідея розумна, але обласна рада не має права на подібну законодавчу ініціативу. Зробити можна таким чином: відповідну пропозицію розробляють члени профільної екологічної комісії разом з обласною державною адміністрацією. А вже потім слід звертатися із цим документом до вищих інстанцій.
Депутат Євгеній Смоленський, член робочої групи, розповів:
– Можна було зняти гарний детектив про те, як розбігалися «кар’єрокопачі» і як їх дуже швидко інформували на місцях, що приїжджає робоча група. У будьякій сільраді та районі знають, хто веде незаконний видобуток надр. Змусити заплатити за втрати сільгоспвиробництва, змусити рекультивувати землю, а потім оформляти документи!
Ще один учасник сесійного засідання Григорій Єпур нагадав присутнім, що 9 грудня – це ще і Міжнародний день боротьби з корупцією. Пропозиція депутата зводилася до необхідності заслухати питання протидії цьому злу на засіданні Президії облради із залученням та інформуванням працівників правоохоронних органів і прокуратури.
Несподіваний ракурс набуло обговорення цієї теми після втручання губернатора Едуарда Матвійчука. Той згадав ще про одну форму розкрадання: викопування труб із землі:
– Люди телефонують безупинно! І адже головне: викопають труб на мільйон, а щоб назад поставити, провести всі роботи, потрібно 10 мільйонів. І ще вважається, що саме влада все це «дахує», ледве чи не я з вами. Я просто обурений. Ті, хто цим займається, прикриваються нами й не несуть ніякої відповідальності. Звичайно, тут свої напрацьовані зв’язки та схеми, але ми повинні їх розрубати, інакше вони нас самих задушать.
Під час подальшого засідання було вирішено чимало інших питань. Зокрема й кадрових. Непростою виявилася ситуація зі звільненням директора сьомого інтернату Юрія Семенюка. Занадто багато суперечливих думок, занадто багато емоцій. Тому поки ми свідомо відкладемо всі коментарі крім одного: «за» звільнення висловилося 82 присутніх у залі.
Як би там не було, схоже, що попередні дискусії ґрунтовно вимотали всіх учасників. Тому ще один «кандидат» для скандалу – пункт про надання приміщення товариству «Просвіта» пройшов цілком тихо і просто. У кожному разі, у сесійній залі, – не будемо згадувати пікети під стінами адмінбудинку. Микола Пундик приділив особливу увагу питанню про передачу декількох будівель у селі Усатовому Біляївського району зі спільної власності обласної громади у власність сільради. Ну а наступним кроком повинна стати приватизація цього житла нинішніми мешканцями – співробітниками обласного центру «Антиснід».
Потім депутати обговорили план роботи облради на 2012 рік, депутатські запити й звіти, клопотання про нагородження Грамотою Верховної Ради та інші моменти. Завершилася сесія в мирному ключі. Але зовсім скоро її учасникам знову доведеться зібратися в сесійній залі.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.004Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |