![]() |
|
![]() |
![]() |
Цей елітний міліцейський спецпідрозділ був створений у непрості дев’яності. У ті роки економічна криза і незрілість громадянського суспільства розв’язали руки кримінальному світу. На зміну дрібним розкрадачам і розтратникам прийшли зловмисники нової генерації.
З’явилися корупція, рекет, організовані злочинні угруповання. У середовищі великого бізнесу виникло поняття «замовлене вбивство». Потім у коло протиправних діянь увійшли рейдерство, мільйонні розкрадання бюджетних коштів, підкилимні антизаконні ігри олігархів, організація міжнародних наркотрафіків, передача державної землі тіньовим ділкам.
Суди захлиналися в потоках дуже складних справ, на яких концентрувалися інтереси корумпованих структур. Одночасно багато суддів, обвинувачів, свідків стали відчувати прямий тиск з боку криміналітету. Потрібно було створити підрозділ, який виконував би функцію безпосереднього захисту учасників судочинства від погроз, психічного й фізичного пресингу, а найчастіше – зазіхань на їхнє майно та життя.
– У 1997 році був виданий наказ про виділення зі складу міліції цивільної безпеки особливого підрозділу судової міліції, – говорить командир батальйону «Грифон», що перебуває у складі ГУ МВС України в Одеській області, Сергій Литвин.
І сьогодні не все спокійно у «храмі Феміди». Нині бійці батальйону охороняють близько 10 чоловік, забезпечуючи їм можливість не боятися давати свідчення у суді. Для певних кіл ці люди стали небажаними носіями цінної викривальної інформації. Вона становить доказову базу, без якої не можна винести вердикт. Таким чином, «Грифон» захищає все судочинство. І якість виконання цього завдання є, як вважає С. Литвин, показником правової зрілості суспільства.
Тим часом бійцям спецпідрозділу довелося охороняти суддів при слуханні справ щодо діяльності великих бандформувань «Башмака», «Карасьова», «Аропова».
Крім цього, «грифони» забезпечують порядок у залі засідань, припиняють спалахи невдоволення, викликані рішеннями суду, випадки прояву неповаги до нього. Громадяни дозволяють собі приходити на засідання п’яними, вибухати лайкою, демонстративно грюкати дверима, хуліганськи чіплятися до свідків протилежної сторони. Розігрівшись, на знак протесту можуть пошкодити майно, зламати меблі. Був випадок – на щастя, не в Одеській області – коли один з учасників процесу приніс у зал травматичний пістолет, щоб вистрілити у суддю. Задум йому здійснити не дали, але тоді один з бійців «Грифона» був поранений гумовою кулею у ногу. Іноді служба зобов’язує до малоприємних вояжів на судовопсихіатричні експертизи для супроводу осіб, чия осудність викликає сумніви. Усього з початку поточного року у 38 судах області, що перебувають у секторі відповідальності «Грифона», було вжито 3319 заходів щодо захисту громадського порядку.
Символічною є назва підрозділу. У переказах прадавньої Еллади грифони – величезні птахи з орлиними дзьобами і тілами левів – були охоронцями.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.007Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |