![]() |
|
![]() |
![]() |
Нинішньої осені в суббасейні дельти Дунаю вперше провадилася спільна масштабна дослідницька експедиція (JDDS), у якій брали участь вчені України, Молдови та Румунії.
Нинішня експедиція є одним з елементів проекту «Спільний екологічний моніторинг, оцінка та обмін інформацією для інтегрованого управління регіоном дельти Дунаю», який здійснює Міжнародна комісія щодо захисту річки Дунай.
– Ця робота дасть нам можливість довідатися, наскільки здорова природа дельти Дунаю, дозволить значно поповнити інформацію про якісний та кількісний стан водних ресурсів і дасть точніше уявлення про вплив людської діяльності на навколишнє середовище, – відзначив виконавчий секретар Міжнародної комісії щодо захисту Дунаю пан Філіп Веллер. – Усі ці дані будуть використані при підготовці «Аналітичного звіту про стан суббасейну дельти Дунаю».
Під час цієї експедиції експертам трьох країн вперше була надана можливість спільно займатися вимірами, доборами проб, а надалі, паралельно у своїх лабораторіях, досліджувати та аналізувати отримані дані. Таким чином, буде отримана реальна одноразова оцінка екологічного стану дельти Дунаю, щось на зразок величезного фотознімка цього унікального природного простору, на певний момент часу.
Експедиція стартувала з добору проб у гирлі річки Прут. Потім румунське судно «ROUA» та українське судно «Циклон» зустрілися біля ізмаїльського острова Чатал, де була наступна точка добору проб. Після цього судна разом спустилися по Кілійському рукаву, по якому проходить кордон між Україною та Румунією, до міста Вилкового.
Завершивши роботу на ділянці від м. Рені до глибоководного суднового ходу Бистре, експерти зустрілися в Тулчі. Звідси почалося обстеження румунської частини дельти Дунаю.
Відповідно до водної рамкової директиви ЄС, для одержання висновку про стан водного об'єкта повинні розглядатися всі компоненти, що впливають на його стан. Насамперед – це гідрохімічні та гідробіологічні показники, і, як доповнення цієї картини, – гідроморфологічна оцінка.
Саме гідробіологічні показники є основними з погляду характеристики якості водних ресурсів та визначення екологічного статусу водних об'єктів. Це оцінка видового складу та кількості водних організмів (зообентосу, фітопланктону, фітобентосу, зоопланктону, макрозообентосу) у річці та озерах.
В усіх 16 точках забору проб були проведені гідрохімічні дослідження, а в трьох з них – були взяті проби на наявність у воді особливо небезпечних забруднювачів. Ці дослідження дуже дорогі, і тому до списку досліджуваних речовин, насамперед, були включені ті, які можуть бути присутніми у водах регіону та викликають особливу тривогу.
Гідроморфологічна оцінка стану русел, а також оцінка морфології заплав провадилася протягом усього маршруту.
Обстеження проходило в умовах низької водності. За обсягом води, яка пройшла по Дунаю, нинішній рік буде однозначно перевищуватися будьяким іншим роком.
Під час експедиції бортові лабораторії одразу ж провадили аналізи цілої низки взятих проб. У той же час проби на пріоритетні речовини та важкі метали доставлялися до лабораторій трьох країн.
Чи порівнянні результати їхніх досліджень? На це запитання можна буде відповісти, коли з'являться висновки лабораторних досліджень.
Нагадаємо читачам, що влітку 2007 року Міжнародна комісія щодо захисту Дунаю успішно здійснила «Joint Danube Survey 2» (JDS2) – друге міжнародне спільне обстеження річки Дунай на всій її протяжності від Німеччини до Чорного моря.
Про те, чи вдалося під час нинішньої експедиції успішно застосувати схему обстеження, яка застосовувалася під час експедиції JDS2, нам розповів національний координатор проекту від України Олег Дьяков:
– У цілому, нашу програму ми засновували на підходах JDS2, хоча в нас і не було фінансової можливості реалізувати програму JDS2 у повному обсязі. Значно відрізнялася й сама програма моніторингу. У нашій програмі – 16 точок обстеження, а, наприклад, під час JDS2 лише шість із них були досліджені.
Учасники тристоронньої міжнародної експедиції мали можливість заходити до внутрішніх заплавних озер дельти Дунаю різних природних типів, де експертами провадилися добори проб. Це також відрізняє нинішню експедицію від JDS2, під час якої такі обстеження не провадилися.
Один з головних висновків, який можна зробити, – спільний моніторинг та дослідницька робота фахівців трьох країн ефективні і відкривають нові перспективи. Під час подальшої роботи над проектом буде також дана відповідь на запитання про порівнянність як результатів вимірів, так і методологічних підходів, використовуваних у різних країнах, і будуть дані рекомендації щодо їхньої уніфікації в майбутньому.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |