![]() |
|
![]() |
![]() |
Базарують ширяївці двічі на тиждень – у четвер та неділю. Поспішає у ці дні на ринок і Люся Євстафіївна Павловська із села Бердинове, що за 18 кілометрів від райцентру. Господиня возить на продаж свою продукцію – молоко, сир та вершки.
– Маю постійних покупців та замовників, – каже жінка. – Все свіже, домашнє, без хімії…
В розмові довідалась, що разом з чоловіком впродовж років вони утримують велику рогату худобу. Свій земельний пай обробляють самі, де і вирощують корми. Найстаршій їхній корівці 15 років. Нині господарі мають 12 голів ВРХ, з яких 6 – дійні корови. На сьогодні дві вже розтелилися. Господиня надоює за добу до 50 літрів молока. В домашніх умовах і переробляють, мають свій сепаратор. А заготовачам продукцію не здають. Приймають нині молоко в селі по 2 гривні 80 копійок за літр. Зрозуміло: вигідніше продати на базарі, де ціна втричі вища. А от за домашній сир правлять 25 гривень за кілограм, за вершки – 50 гривень.
– У нашому селі кожен другий тримає корову. Ми з цього живемо, – охоче розповідає господиня. – Завдяки корівкам ми з чоловіком трьох дітей на ноги підняли, освіту дали.
Люся Євстафіївна похвалилася, що має внучка Максимка. Йому вже два з половиною роки. Він дуже любить бабусине молочко, з пінкою… Дитину з трьох місяців годували натурпродуктом, бо в цій сім’ї ніяких магазинних сумішей не визнають, тому бабуся двічі на тиждень передавала в Одесу свою продукцію. Нині діти переїхали до Ширяєвого. Бабусі Люсі є що протиставити відомим фірмам, які, виявляється, винайшли чудомолочко для дітей. Але чи можна назвати молоком те, що продають в пакетах в магазинах, – спірне питання. Хоча сільські жителі ніколи не визнають іншого молока, як тільки від корови.
У Ширяївському районі у приватному секторі утримується майже 6,5 тис. корів. Кількість їх зросла у порівнянні з минулим роком на 300 голів. Селяни і не збираються відмовлятися від своїх годувальниць, хоча утримувати їх нелегко. Всетаки корова несе достаток у дім.
Утримується молочне стадо і в дев’яти агроформуваннях району.
– Найбільша чисельність поголів’я в ТОВ «Новоандріївське», ПСП «Маяк» та ТОВ «Мар’янівське», відповідно 373, 320 та 313 корів, – розповідає начальник управління агропромислового розвитку райдержадміністрації Олександр Дудник. – Кілька господарств збільшили своє молочне стадо у порівняні з минулим роком. Серед них – ТОВ «Мар’янівське» і ШВЦ111.
Олександр Семенович упевнений в тому, що як тільки піде державна підтримка на розвиток молочного скотарства, то серед господарств побільшає бажаючих займатися тваринництвом. Адже на голому ентузіазмі галузь не піднімеш. Селяни вже два роки очікують на обіцяні дотації.
Як зауважила голова районної державної адміністрації Наталія Куртогуз, головне завдання нині вбачає в тому, аби стабілізувати ситуацію в тваринництві, не допустити скорочення наявного поголів’я. Разом з тим керівництво району разом із депутатом обласної ради Ігорем Учителем ведуть пошуки інвесторів, які б підтримали важливу галузь на селі. Вже деякі напрацювання є, але про результативність їх говорити поки що зарано. Тут вселяє надію і те, що наступного року планується з обласного бюджету надати значну підтримку господарникам на розвиток галузі.
Та й за нинішніх умов ентузіасти в Ширяєвому всетаки є. Планує започаткувати свою справу і створити молочне стадо до ста корів Сергій Кошелапов. Він і приміщення приглядів для утримання тварин в селі Валентинівці Чогодарівської сільської ради, і запаси кормів має. Дай, Боже, щоби це починання було вдалим, аби й інші сільчани виявили бажання фермерувати і постачати таку потрібну тваринницьку продукцію, насичувати нею ринок.
Сьогодні бачимо, як стрімко ведуть пошуки «урізноманітнення» випуску молочних продуктів підприємства харчової промисловості. Оскільки святе місце порожнім не буває, то його наполегливо намагаються зайняти, зокрема іноземні фірми. Можливо, їх «іноваційність» дійде до того, що випускатимуть «молочні» таблетки, на зразок вітамінів? Ніяких проблем із пляшками та пакетами, чи не так?..
Нещодавно була свідком цікавої картини. У знайомих гостювали молоді люди з міста. Вони в селі вперше. До сніданку дівчина 18 років попрохала кави з молоком. Господиня дістала із холодильника каструлю кип’яченого молока. Дівчина відкрила її і з великим здивуванням запитала: що це? Вона перший раз побачила, яке насправді молоко – з пінкою і кусочками жиру на стінках посудини…
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.007Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |