ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Вибори за новими правилами
27.12.2011 / Газета: Одесские известия / № 145(4272) / Тираж: 18937

У листопаді поточного року було ухвалено новий варіант Закону «Про вибори народних депутатів України». І він одразу опинився в центрі уваги політичних сил, громадських організацій та широкого кола виборців. У нашому регіоні провадяться симпозіуми, прес­конференції. У багатьох заходах активну участь бере Одеська обласна організація ВГО «Комітет виборців України». Ми попросили її керівника Анатолія БОЙКА відповісти на низку актуальних питань, які цікавлять наших читачів.

– Анатолію Михайловичу, які принципові відмінності нового закону від його попередників?

– Насамперед, вибори народних депутатів пройдуть на основі змішаної виборної системи. Половина складу – 225 чоловік – будуть обиратися за мажоритарною системою та ще 225 – у єдиному загальнодержавному виборчому окрузі за пропорційною системою, причому із закритими списками кандидатів у депутати від різних партій. Право на розподіл депутатських мандатів одержать ті політсили, які подолають 5­відсотковий бар’єр. Раніше, як відомо, такий бар’єр був встановлений на рівні 3 відсотків.

Самовисування кандидатів у депутати можливе лише в одномандатних, мажоритарних округах. Виборчі блоки позбавлені права висувати своїх представників.

Для виборців нашої області дана система не нова. Практично за таким принципом жителі Одещини рік тому обирали депутатів місцевих рад. І ми можемо на практиці побачити сильні та слабкі сторони нового законодавства.

Сьогодні звучать різні оцінки нового закону. Одні кажуть, що, мовляв, така система на руку провладним партіям, які за рахунок зловживань адміністративним ресурсом значно збільшать кількість своїх прихильників у мажоритарних округах. Інші посилаються на те, що при складанні закону не були враховані деякі побажання Венеційської комісії та Міжнародного фонду виборних систем.

– Така виборна система запотребує й нового підходу до територіальної організації виборів?

– Так, є певні новації. Законодавець визначив кількість виборців в одномандатному окрузі – не більше 2500 чоловік на звичайній або спеціальній ділянці. Тут відхилення не може перевищувати 12 відсотків. За рекомендацією Венеційської комісії – 15 відсотків. Але головна вимога полягає в тому, що зазначена в законі межа в жодному разі не може бути порушеною.

І ще. Виборчі округи будуть утворюватися за 180 днів до дня голосування, що дасть потенційним кандидатам змогу спокійно спланувати свої виборні кампанії в одномандатних округах.

– На виборах різного рівня завжди гострою проблемою залишається формування виборчих комісій. Зміни вносяться до останнього дня. Але й після цього деякі виборчкоми неспроможні забезпечити нормальний процес голосування. Чи є якісь зміни в цьо­му питанні?

– Зміни, звичайно, є. Зокрема, передбачається, що окружні виборчі комісії (ОВК) будуть формуватися за поданнями чинних парламентських фракцій та партій – суб’єктів виборного процесу. Від кожної фракції – по одному представнику. Решта членів комісій – від партій – суб’єктів виборного процесу – будуть призначатися за результатами жеребкування. Такий принцип дотримується і при формуванні дільничних виборчих комісій (ДВК). Проблеми виникнуть у процесі формування комісій та заміни по ходу одних кандидатур іншими. Тут в особливо скрутному стані можуть опинитися судові органи.

– Інша «особливість» усіх наших виборів – це вірогідність та повнота списків виборців.

– Тут передбачається, зокрема, передавати попередні списки виборців органами впровадження Державного реєстру не до ОВК, як було раніше, а безпосередньо до дільничних комісій, що, на думку деяких спостерігачів, послабить контроль над їхнім складанням. У день голосування зміни та уточнення до уточнених списків виборців можуть вноситися на підставі рішення суду. Що стосується можливості зміни місця волевиявлення громадян, то це питання ще до кінця не з’ясоване.

– Процес провадження виборів до найвищого органу влади країни передбачає дуже багато процедур, кожна з яких описана досить детально. Є свої плюси та мінуси. Але даймо на закінчення нашої бесіди загальну оцінку новому закону…

– Я вже говорив про неоднозначне його сприйняття. Критики чимало. 13 грудня у приміщенні інформаційної агенції УНІАН відбулася прес­конференція виборчих ініціатив на тему: «Реформа виборного законодавства в Україні». Виступав на цьому форумі голова правління Комітету виборців України Олександр Черненко. Він зазначив, що ніхто не сумнівається, що ухвалений нещодавно закон про вибори – «одноразовий», тому вже сьогодні ми починаємо роботу над удосконаленням виборного законодавства в майбутньому. Для цього ми зібрали матеріали 1359 експертів з усіх регіонів.

Але вже зараз можна сказати, найпроблемнішими «точками» виборних перегонів 2012 року стануть: процес формування округів, складання списків виборців, організація голосування та встановлення його результатів.

– Спасибі за бесіду.

Автор: Степан Сербінов


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.004
Перейти на повну версію сайту