ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Спадкоємність досягнутого: з року минулого у рік нинішній
14.01.2012 / Газета: Одесские известия / № 3(4277) / Тираж: 18937

Минулий рік ознаменувався важливою, знаковою подією. 22 грудня 2011 року був ухвалений не тільки Державний бюджет на 2012 рік, але й Закон України «Про Державну програму економічного та соціального розвитку України на 2012 рік і основні напрями розвитку на 2013 і 2014 роки». Це був перший випадок, коли на найвищому рівні ці дуже важливі для розвитку країни документи були узгоджені в часі.

Наша область серед регіонів України за 9 місяців 2011 року піднялася з 22­го на 6­те місце. Цей успіх став результатом цілеспрямованої політики, що провадиться керівництвом Одещини, і дав змогу будувати досить амбіційні плани на рік нинішній. Про все це наша розмова з депутатом обласної ради, академіком Академії економічних наук України, заслуженим економістом України О.С. КРАВЦЕМ.

Спираючись на внутрішні резерви

– Олександре Семеновичу, на Ваш погляд, що зумовило такий стрімкий підйом нашої області в рейтингу?

– Стабілізувалася ситуація за низкою напрямів, які визначають економічний потенціал. Так, обсяги вантажних і пасажирських перевезень збільшилися на понад 11%, оборот роздрібної торгівлі – на 14,3%, виробництво продукції сільського господарства зросло на 7,7%, обсяг виконаних будівельних робіт – на 8%, обсяги введеного в експлуатацію житла за 9 місяців – практично на 60%.

– Однак у ЗМІ не раз згадувалася цифра 18%, що характеризує спад промислового виробництва…

– Коли ми говоримо про економіку, із цифрами треба поводитися акуратно. На показники роботи промислового комплексу області негативно вплинула зупинка ще в жовтні 2010 року підприємства «Лукойл – Одеський нафтопереробний завод». Його частка в загальному обсязі промислового виробництва області становить 23 – 26%. І якби завод нормально працював, згаданий показник не зменшився б, а зріс приблизно на 7%.

У 2011 році успішно працювало багато підприємств, про що журналісти говорили набагато менше. Це «Мікрон», «Одескабель», «Телекомунікаційні технології», «Кисеньмаш», «Айсберг», «Одесавіаремсервіс», Іллічівський судноремонтний завод. Перебуваючи мовби поза кадром, вони, проте, зробили вагомий внесок у стабілізацію економічної ситуації.

Попри труднощі кризи, були реалізовані цікаві інвестиційні проекти.

Наприклад, підприємство «Одесавіа­ремсервіс» розпочало виробництво легкого навчально­тренувального літака «Дельфін», а також розробило сільськогосподарський літак «Фермер» із розприскувальним устаткуванням для збільшення площ обробки посівних культур. На 2012 рік заплановано початок серійного випуску цих літаків.

В Іллічівську, в межах реалізації Державної програми «Шкільний автобус», у ПАТ «ЗАЗ» випустили 47 шкільних автобусів, які тепер довозять дітей до шкіл по всій області. Тобто розв’язати це дуже складне й важливе для регіону завдання вдалося силами місцевого підприємства. На 2012 рік заплановано випустити ще 50 автобусів.

Нові силові та оптичні кабелі почав виробляти «Одескабель», асортимент медично­лабораторних виробів розширив Білгород­Дністровський «Гемопласт».

Торік на лідируючих позиціях залишалася легка промисловість, географія якої сьогодні охоплює не тільки Одесу. Домогтися цього вдалося за рахунок збільшення у 1,4 раза виробництва взуття Білгород­Дністровським ТОВ «Белста», розширення асортименту ТОВ «ЮНЛ» і введення в експлуатацію першої черги Балтської швейної фабрики ПП «Інтекст» ТМ «Nui very» у жовтні.

Наступним кроком у реалізації проекту «Сухий порт» стало будівництво і введення в експлуатацію вантажного митного комплексу. Щодня на його території оформляють у середньому 150 контейнерів.

Цікавим прикладом успішного державно­приватного партнерства є відкриття в порту «Южний» сервісного офісу судноплавних перевезень данської компанії «Maersk Line» і найсучаснішого в Україні контейнерного терміналу фірми «ТIC». Погодьтеся, небагато які області в Україні можуть розповісти про аналогічні досягнення.

– Олександре Семеновичу, минулий рік став роком стабілізації в інвестиційній сфері. Що було найхарактернішим?

– Основним джерелом інвестування, як і раніше, виступали власні кошти підприємств і організацій – 60,7% від загального обсягу. Частка залучених коштів – банківських кредитів і коштів іноземних інвесторів – склала 16,2%. Значно зменшилися розміри інвестицій із Держбюджету (у фактичних цінах – на 15%). Водночас зросли обсяги фінансування з місцевих – приблизно у 7 разів.

– Отже, створені для ведення роботи умови активізували ресурси внутрішнього інвестора, того самого, якого вважають одним із головних резервів за умов кризи?

– Саме так. Ця робота керівництвом області проводилася давно. І справді дала змогу відшукати чимало внутрішніх резервів. Як і підтримати інтерес іноземних інвесторів до регіону. Прямі іноземні інвестиції надійшли з 73 країн світу на 1171 підприємство.

– Поговорімо про те, що найбільше турбує простих людей. Наша область торік була однією з небагатьох, де вдалося стримати ціни на хліб…

– Підприємствам хлібопекарської галузі було виділено 6,5 мільйона гривень на часткову компенсацію витрат на придбання борошна. Завдяки цьому вдалося утримати стабільні ціни на 3 соціально значимі види хліба, які становлять понад 60% загального обсягу виробництва хлібобулочних виробів. Крім того, облдержадміністрацією давалися відповідні розпорядження: «Про закупівлю продовольчого зерна врожаю 2011 року в регіональний ресурс», яким була затверджена заготівля незнищуваного тримісячного запасу продовольчого зерна в обсязі 75 тисяч тонн. Це розпорядження було виконано, регіональний ресурс сформували повністю. Другим розпорядженням – «Про створення регіонального ресурсу продовольчого зерна» обґрунтовувалася необхідність закупівлі 25 тисяч тонн зерна пшениці 2­го класу у сільгоспвиробників області. Надалі воно буде реалізуватися хлібопекарським підприємствам, які забезпечують найбільше виробництво хліба масових сортів і сер­йозно впливають на формування цінової ситуації в регіоні.

Важливими стабілізуючими чинниками стали також підписання угоди на підтримку регіональних товаровиробників між обл­держадміністрацією і найбільшими мережевими підприємствами роздрібної торгівлі в області, і меморандуму про співпрацю між облдержадміністрацією, регіональними виробниками продовольчих товарів і суб’єктами мережевої роздрібної торгівлі.

До вищих соціальних стандартів

– Оскільки на останній у минулому році сесії обласної ради була ухвалена Програма соціально­економічного і культурного розвитку Одеської області на 2012 рік, наших читачів, звичайно ж, цікавлять основні її напрями.

– Ця програма розроблялася і ухвалювалася з урахуванням поставленого Президентом України завдання підвищення базового соціального стандарту і державних соціальних гарантій.

Так, мінімальну заробітну плату буде підвищено до рівня прожиткового мінімуму для працездатної людини (у середньому за рік до 1098 гривень). Назагал реалізація намічених у сфері оплати праці заходів забезпечить підвищення середньої заробітної плати по області на 15%.

– Під час обговорення Програми на сесії підкреслювалося, що в ній вдалося знайти розумний баланс між потребами соціальної сфери та інтересами інвесторів. У чому він полягає?

– У 2012 році одним з основних завдань регіональної політики буде залучення інвестицій у реальний сектор економіки. Для цього належить створити ще сприятливіший клімат. Влада продовжить роботу з реалізації нових форм залучення іноземних інвестицій, зокрема щодо створення індустріальних (промислових) парків. На новий рівень вийде діалог про взаємовигідні умови створення і будівництва такого парку в Комінтернівському районі – очікується підписання інвестиційних договорів між облдержадміністрацією і китайською національною машинобудівною корпорацією «SINOMACH».

Нагадаю, що продовжиться реалізація Інвестиційної стратегії Одеської області на 2011 – 2015 роки і Програми залучення інвестицій в економіку Одеської області на 2011­2012 роки, у межах яких намічено підготувати бізнес­плани за найпривабливішими проектами відповідно до міжнародних стандартів. В Одесі пройде Дунайський інвестиційний форум, здатний привернути увагу великих брендових компаній. Будуть організовані поїздки вітчизняних і закордонних експертів у райони області. Враховуючи тенденції останніх років, можна прогнозувати на 2012 рік залучення іноземних інвестицій в економіку області у розмірі понад 1,3 мільярда доларів США.

– А що очікує наших підприємців у 2012 році?

– У межах удосконалювання і спрощення системи оформлення підприємницької діяльності розпочнуть роботу Єдиний обласний центр надання адміністративних послуг і аналогічний центр у Білгороді­Дністровському.

Під кінець року кількість працівників у сфері малого бізнесу має сягнути 340 тисяч чоловік. Це, своєю чергою, збільшить надходження до Державного і місцевих бюджетів.

– У Програмі соціально­економічного і культурного розвитку Одеської області на 2012 рік багато уваги приділено розвиткові земельних відносин і заходам щодо землевпорядження. Причому в якості першого кроку передбачено проведення інвентаризації земельних угідь… Не випадково губернатор не раз підкреслював: правильно розпорядитися землею на місцях не зуміли.

– Інвентаризація – це основа будь­якої діяльності. Тому передбачено провести її як на територіях, так і за межами населених пунктів, розмежувати землі державної та комунальної власності за рахунок коштів, які надходять як відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництв. Це і стане основою проведення грошової оцінки землі, ведення державного земельного кадастру.

Проведення інвентаризації у 2012 році передбачено в Татарбунарському, Кілійському, Ізмаїльському районах. Цей процес, а також розмежування земель продовжаться на території Новосільської сільської ради Ренійського району, Іллічівської та Южненської міських рад, Беляївського, Комінтернівського та Овідіопольського районів. Там ці роботи почали у 2011 році.

Проведення нормативної грошової оцінки землі дасть змогу збільшити надходження від плати за землю до місцевих бюджетів і тим самим підтримати їх.

– Олександре Семеновичу, які заходи намічено для посилення енергетичної самодостатності області?

– Мова йде про забезпечення надійним електропостачанням споживачів Одеси та південно­західних районів Одещини. Для цього передбачено ввести в експлуатацію повітряну лінію «Аджалик – Усатове», підстанції «Маразліївська» та «Приморська» в Одесі, парогазові електростанції у Болграді та Ізмаїлі.

Відповідно до Національного проекту «Енергія природи», в Арцизькому та Біляївському районах намічено спорудження сонячних електростанцій.

У регіоні все більшого поширення набуває практика встановлення електричних і теплоакумуляційних котлів для скорочення споживання природного газу. Три такі проекти розроблено в Болградському, один – в Арцизькому районі. Вони передбачають встановлення нових котлів у пологовому будинку, загальноосвітній школі та дитячих садках. Проекти щодо модернізації котельного устаткування на об’єктах соціальної сфери є також у Савранському, Балтському, Миколаївському, Білгород­Дністровському і Роздільнянському районах.

– Жителів регіону, гадаю, не може не тішити пожвавлення як окремих підприємств, так і цілих галузей. Причому цього року перед ними вже ставлять досить високі завдання як щодо насичення ринку області, так і щодо виходу за його межі. Ці плани реальні?

– Цього року за рахунок введення в експлуатацію цеху з виробництва твердих сирів наростить обсяги виробництва ТОВ «Арцизький молзавод». Швидкими темпами розвивається також ЗАТ «Троїцький молзавод». Це сучасні, високотехнологічні підприємства.

Дедалі активніше заявляють про себе своєю продукцією Одеський та Іллічівський олійножирові комбінати, Іллічівський олійноекстракціний завод.

На 2012 рік намічено поновлення виробництва цукру в смт Зеленогірське Любашівського району (Заплазький цукровий завод) і проведення робіт із модернізації та реконструкції потужностей підприємств у Котовську. На жаль, у попередні роки ця галузь виявилася практично знищеною. Але не виробляти цукор на території нашої області – це нонсенс, це абсурд, із яким треба боротися єдино можливим способом – відроджувати цукрові заводи.

Крім того, 30 мільйонів гривень буде спрямовано на розвиток тваринницьких комплексів. Це дасть змогу збільшити сировинну базу для підприємств харчової промисловості з виробництва ковбас і молочних продуктів.

– Вивчаючи Програму соціально­економічного та культурного розвитку Одеської області на 2012 рік, я знайшла дуже цікавий пункт про проведення зваженої цінової політики…

– Ми з вами вже говорили про те, як вдалося стримати ціни на хліб торік. У 2012 році облдержадміністрація продовжить роботу щодо державного регулювання цін (тарифів) шляхом установлення граничних рівнів рентабельності виробництва, торговельних надбавок на основні продовольчі товари.

На основі аналітичних матеріалів будуть розроблятися пропозиції про перегляд цін, тарифів, надбавок і націнок, щоб захистити інтереси споживачів.

Автор: Лана ВОЛІНА


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.006
Перейти на повну версію сайту