![]() |
|
![]() |
![]() |
Минулої суботи, 14 січня, відбулося урочисте відкриття пам’ятної меморіальної дошки на фасаді залізничної станції Красилів (Хмельницька область) усесвітньо відомому одеському лікареві-гомеопату, українському політичному діячеві, полковнику армії УНР Іванові Митрофановичу Луценку.
Ініціатором встановлення пам’ятної таблиці виступила хмельницька молодіжна організація «Пластовий рух «Сокіл» за підтримки місцевої міської і районної влади, повідомив «Рупор Одеси» (http://rupor.od.ua) з посиланням на члена Спілки краєзнавців України Віталія Лавренчука.
«Чорноморські новини» неодноразово розповідали про непересічну постать Івана Митрофановича Луценка, але в ці січневі дні, коли відзначаємо чергову річницю проголошення Центральною радою УНР самостійною і суверенною державою, вважаємо цілком слушно ще раз нагадати про нього — члена Центральної ради та Українського генерального військового комітету. Відтак пропонуємо вашій увазі історичну довідку, підготовлену «Рупором Одессы». Отож.
Іван Митрофанович Луценко — із дворян, православного віросповідання, народився на Полтавщині, у селі Кейбалівка Пирятинського повіту, 23 лютого (7 березня) 1863 року. Середню освіту здобув у Лубенській земській гімназії, по закінченні якої у 1882-у вступив до Санкт-Петербурзького університету. Потім, з осені 1887-го, навчався в Імператорській військово-медичній академії, яку закінчив з відзнакою у 1891 році.
Зі ступенем лікаря був призначений у тому ж році молодшим лікарем у 55-й Подільський піхотний полк. З серпня по жовтень 1892-го відряджений на Кубань для боротьби з холерою. Брав участь у боротьбі з епідемією курячої сліпоти в таборах російської армії в Бессарабії, на основі цих подій підготував докторську дисертацію, яка вийшла окремою книжкою.
Із 1893 року Іван Луценко проживав в Одесі, на вулиці Херсонській, 52 (зараз вул. Пастера), де, облаштувавши робочий кабінет, вів приватну практику. Був членом Товариства одеських лікарів, на засіданнях якого часто виступав із доповідями про нетрадиційне лікування захворювань. Як один з основоположників гомеопатії став відомим не тільки в межах Одещини, а й в усій Російській імперії та Європі. Одним із перших у Росії використовував рентгенівські промені в медичних обстеженнях.
Крім лікарської діяльності, Іван Луценко брав активну участь у літературному і політичному житті. У 1903 році він заснував «Одеську літературну спілку», видаючи альманахи провідних письменників і поетів того часу. Невдовзі Іван Митрофанович, який приймав більшу частину пацієнтів у двох амбулаторіях безкоштовно, став у місті настільки популярним, що в 1905 році громада Одеси обрала його депутатом ради робітничих депутатів від Української демократичної партії. Проте царська влада припинила діяльність ради, і всю свою кипучу енергію, а також велику частину своїх коштів Іван Луценко спрямував на український національний рух, став одним із фундаторів і головою одеської «Просвіти» (а за кілька років по тому, у 1910-у, — головою Українського клубу Одеси. — Прим. «ЧН»).
Іван Луценко організовує багатотисячні мітинги, що лякають градоначальника і поліцмейстера Одеси; за ним та його сім’єю постійно стежать жандарми.
8 січня 1906 року Іван Митрофанович видає першу в Одесі українську газету «Народна справа», але незабаром вона припиняє своє існування, і все, що було з нею пов’язано, влада конфіскувала. За Іваном Луценком, його дружиною і дочкою Настею встановлюють постійний нагляд. За політичну діяльність 18-літню Настю заарештували, і півтора року вона провела в одеській в’язниці (відповідна справа зберігається в Одеському держархіві).
Після 1917 року Іван Луценко продовжує активно займатися політичною діяльністю, стає членом Центральної ради, поширює ідею незалежності України. Він став одним із фундаторів Української партії самостійників-революціонерів. На першому Всеукраїнському військовому з’їзді військового лікаря Івана Луценка обрали членом Українського генерального військового комітету. Саме за наказом Луценка над Одесою вперше був піднятий жовто-синій прапор як символ української суверенності і державності.
Сучасники Івана Луценка згадували, що він, уже будучи у літах (за 60), із шаблею і верхи на коні воював проти більшовиків у військах Петлюри.
Є кілька версій загибелі полковника Луценка у 1919 році. За однією з них, його порубали так, що навіть тіло не знайшли, тому й місце поховання невідоме. За іншими даними більшовики взяли Івана Луценка в полон саме на залізничній станції Красилова (ось чому пам’ятну дошку встановили саме на будівлі вокзалу), а вбили його, піднявши на штики, у самому місті Красилові.
Нагадаємо, у вересні 1996 року, під час роботи в Одесі з’їзду Всесвітньої федерації українських лікарських товариств, на будинку, де тривалий час жив Іван Луценко (вул. Пастера, 52), була встановлена присвячена йому меморіальна дошка. У жовтні 2003-го Асоціація гомеопатів України провела в Києві VI Міжнародний гомеопатичний конгрес, присвячений пам’яті Івана Луценка.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |