![]() |
|
![]() |
![]() |
«Зараз визначний момент не лише для відносин між Україною та ЄС, а й для самої України, адже вона повинна проаналізувати, чи справді віддана цим цілям, чи потрібні вони їй. І Європейському Союзу, і Україні потрібне хороше партнерство, засноване на спільних цінностях та юридично зобов'язуючих угодах. Й остаточне прийняття Угоди про асоціацію було б дуже важливим кроком у цьому напрямку», — розпочав другий день V Євроатлантичного форуму «Україна та ЄС на порозі нової Угоди про асоціацію: вільна торгівля, енергетична безпека та демократія» голова Представництва Європейського Союзу в Україні Жозе Мануел Пінту Тейшера (про перший день роботи цього форуму «ЧН» розповідали у номері за 2 лютого).
Він зазначив, що нинішня українська адміністрація постійно підкреслює свою зацікавленість у Європейському Союзі та в сповідуванні європеіїських цінностей, зокрема свободи ЗМІ тощо. З іншого боку, ми бачимо, що реформи не виправдовують очікування і внутрішній розвиток в Україні стосується восновному дуже відомих справ проти представників опозиції. «ІДІ процеси вважаються політично вмотивованими, і ці справи — лише одна з ознак існування більш широкої проблеми. Ми бачимо труднощі у сфері дотримання основних цінностей», — підкреслив голова Представництва ЄС в Україні. Що стосується багатьох реформ, їх результати, на думку політика, не завжди можна вважати вдалими, хоча й розпочиналися вони з добрими намірами.
«Бізнес-клімат в Україні також викликає серйозне занепокоєння. Знову ж таки реальність дуже відрізняється від тих цілей, які були поставлені органами влади України після обрання президента Януковича», — зазначив він.
«Відносини між Україною та ЄС засновані на партнерстві. Євросоюз не підштовхує Україну до блоків, однак країна має забезпечити довгострокове стратегічне бачення»,—підкреслив ЖозеМануел Пінту Тейшера і додав, що в такому разі Україна може стати членом великої європейської родини і це значно поліпшить стандарти життя українців. «З економічної точки зору як Росія, так і ЄС є важливими торговими партнерами. Україна повинна мати чіткі ліберальні умови для торгівлі з ними. Однак якщо Україна буде інтегруватися в Європейській Союз на умовах розширеної угоди про ЗВТ, вона зможе отримати більш високий рівень інтеграції, ніж при умовах угод з Росією»,—переконаний європейський політик.
На його думку, 2012 рік для України буде важким. Зокрема, це пов'язано з виборами, які відбуватимуться за новим законом. «Сподіваємося, вони проводитимуться за міжнародними стандартами, будуть прозорими, це стосується і всіх опозиційних лідерів. Тоді не виникатимуть сумніви, що наступний склад Верховної Ради України справді матиме народну підтримку», — відзначив голова Представництва Європейського Союзу в Україні. Він також зауважив, що вертикаль влади, побудована новим президентом, не впоралася зі своїми завданнями, тож у 2012-у ЄС хоче бачити ефективнішу роботу представників влади в Україні, зокрема в питаннях законотворення. «Наше партнерство повинно зосереджуватися на реальних результатах, і ми дуже сподіваємося, що політичні обставини сприятимуть підписанню Угоди про асоціацію», — завершив свій BHCTvn Жозе Мануел Пінту Тейшера. Посол Королівства Данія в Україні Мікаель Борг-Хансен у своєму виступі підкреслив, що Європа повинна бути побудована в Україні до того, як вона стане повноправним членом ЄС. За його словами, наразі підписання Угоди про асоціацію стало політичним питанням, яке слід вирішити, «Для того, аби це сталося, в Україні повинні відбутися системні зміни. Про це неодноразово говорилося на найвищому рівні, однак питання ігнорувалося, тож зараз ми бачимо результати. Водночас зацікавленість з обох боків залишається високою, відтак є надія, що відносини України з Євросоюзом поліпшаться»,—сказав Мікаель Борг-Хансен, уточнивши, що сьогодні стосунки України з ЄС перебувають у стані тайм-ауту. «Україна дуже важлива для Євросоюзу з геополітичної точки зору. На жаль, у переговорах вона надто часто використовує цю карту», — зазначив він.
Швидкість інтеграційних процесів між Україною та Європою, за словами керівника управління з питань європейської інтеграції Адміністраі^ї Президента України Євгена Перелигіна, залежить від трьох факторів. По-перше, від внутрішнього розвитку Європейського Союзу, а це, на сьогодні, не тільки економічна криза, а й інституційні проблеми. По-друге, багато залежить від внутрішнього розвитку України, а саме від реформ, панування європейських цінностей в державі. Третій фактор — глобальні процеси навколо. І/Ідеться і про енергетичні питання, і про глобальну економічно-фінансову кризу, і про увагу ЄС до інших регіонів. «Якщо ми візьмемо до уваги всі ці фактори — зможемо визначити дату підписання Угоди про асоціацію», — підсумував свій виступ Євген Перелигін.
Голова Комітету Верховної Ради України з питань євроінтеграції Борис Тарасюк, говорячи про шлях до ЄС, підкреслив, що це, в першу чергу, цивілізаційний вибір. «Проблема у взаєминах між Україною та ЄС полягає саме у тому, що наша влада не укорінює європейські цінності та стандарти, а діє всупереч їм. Питання ув'язнення Юлії Тимошенко та Юрія Луценка за політично вмотивованими звинуваченнями в цьому сенсі дуже показові. За цими процесами криється бажання помсти найбільш рейтинговому політичному опоненту та спроби не допустити його до політичних змагань», — наголосив він.
Що ж стосується ЄС, то приєднання України, на думку експерта, — це не лише геополітичне питання чи питання розширення простору демократії, а й можливість реалізовувати економічні інтереси на території найбільшої європейської країни. Для Росії ж, за його словами, вступ України в ЄС означатиме неможливість встановлення домінування на просторі нашої пострадянської країни. Борис Тарасюк припускає, що якби в 2005 — 2006 роках, після перемоги демократії в Україні, Євросоюз сказав «так» перспективі членства, зараз влада була б зовсім іншою й іншою була б наша держава, «На жаль, цього не сталося»,—констатував голова профільного комітету ВР.
Говорячи про останні два роки, Борис Тарасюк із жалем підкреслив, що відбувається загострення взаємин між Україною та ЄС. «Ми є свідками погіршення позиції країни у всіх можливих міжнародних рейтингах, і це прикро. Якщо порівняти сучасні рейтинги України з тими, що були до 2010 року, чи то в питаннях прав людини, чи то в питаннях свободи слова, навіть у питаннях збереження навколишнього середовища, ми побачимо значне погіршення», — наголосив він. Наразі, за словами голови Комітету ВР з питань євроінтеграції, той курс, який був започаткований попередниками, став заручником політики нинішньої влади. Саме від її подальших дій, зокрема у питаннях «Євро-2012» та проведення чесних і відкритих виборів, переконаний народний депутат, і залежить парафування, підписання та ратифікація Угоди про асоціацію. На жаль, уже сьогодні є побоювання, що «завдяки» корупційним діям влади футбольний чемпіонат принесе Україні більше збитків, ніж здобутків. Що ж стосується виборів, вони, за словами Бориса Тарасюка, навряд чи обійдуться без фальсифікацій.
«Чи є альтернатива європейській інтеграції України? Так, це так званий Єдиний економічний простір, Митний союз, куди нас вперто, а подекуди навіть грубо втягують. І хоча наразі українська влада відповідає на ці втягування спротивом, кроків назустріч Європі вона також робить небагато. В якому напрямку країна рухатиметься далі — залежить від влади. Будемо сподіватись, парламентські вибори 2012 року змінять ситуацію на краще», — підсумував свій виступ голова Комітету Верховної Ради України з питань євроінтеграції. «Наразі угоди про асоціацію і про зону вільної торгівлі — заручники відсутності демократії в Україні», — розпочала свій виступ заступник директора ІДентру російських та східноєвропейських студій Бермінгемського університету Катерина Волчук. «Україна знаходиться між двома торговими блоками: Митним союзом і ЄС, тож бізнес у державі залежить від них», — зазначила експерт. За її словами, існують різні підрахунки перспектив України після приєднання до Митного союзу, і якщо представлені у Верховній Раді обіцяють неі^мовірні вигоди, то закордонні економісти оцінюють цю перспективу не так позитивно. Більше того, за деякими підрахунками не буде економічної вигоди й для інших членів Митного союзу, зокрема для Росії, з цього випливає, що об'єднання пострадянських країн переслідує інші цілі. Катерина Волчук підкреслила, що Україна повинна врешті-решт визначитись з вибором і не залишатися між двох вогнів. «Тож бажаємо ми, щоб Україна була полем битви між ЄС та Росією, чи краще зробити власний вибір і контролювати ситуацію? Як би там не було, Євросоюз — це економічний гігант», — підсумувала вона.
На цьому експертні оцінки відносин між Україною та ЄС не закінчилися. Читайте в наступному номері «Чорноморських новин» про перспективи імплементації Угоди про асоціацію, про енергетичне співтовариство та економічний розвиток.
Одеса — Київ — Одеса.
НА ЗНІМКАХ: дискусії точилися і в залі, і в кулуарах.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |