ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Зберегти для нащадків унікальну перлину
04.02.2012 / Газета: Слава хлібороба / № 5(9398) / Тираж: 2681

2 лютого — Міжнародний день водно-болотних угідь

Тилігульський лиман площею 26000 га входить до списку Ромсарської конвенції. Загальна площа ландшафтного парку «Тилігульський» становить 13954 га. В особливий орнітологічний заказник «Тилігульська пересип» входять водно-болотні угіддя міжнародного значення. Тилігульський лиман має потенціал лікувальних грязей.

Для збереження флори та фауни Тилігульського лиману насамперед потрібно провести роботи по прочищенню каналу протяжністю З км для ефективного водообміну море-лиман.

Регіональний ландшафтний парк «Тилігульський» є природоохоронною рекреаційною установою регіонального значення, що створюється з метою збереження в природному стані типових або унікальних природних комплексів та об'єктів, а також забезпечення умов для організованого відпочинку. ТилІгульський регіональний ландшафтний парк був створений 25 листопада 1997 року, на межі Одеської та Миколаївської областей України. Парк має три функціональні зони: заповідну, рекреаційну та господарську. Господарська зона включає також акваторію лиману, в заповідну зону входять заказники: Коса стрілка, Петрівський лІс, Калинівський та Тилігульський пересип. В цьому регіоні нараховується майже 350 різноманітних видів рослин, серед яких 18 видів занесені до Червоної книги України. Парк також має значну кількість тварин — біля трьохсот видів, втому числі 120 видів птахів.

Орнітологічний заказник «Косастрілка» створений у 1974 році, займає прилиманні схили коси та 200-метрову смугу прилеглої акваторіїТилігульсь-кого лиману загальною площею 144,4 га. Це основне місце нагулу риби та зимування багатьох водоплавних птахів.

Заказник «Тилігульська пересип» створений за рішенням обласної ради народних депутатів від 03.12.83 рокутарозташований на межі Одеської та Миколаївської областей. Його загальна площа, спільно з охоронною зоною складає 1262 га, з них 732 га займає площа заказника. Площа дрібних островків, де розташовуються масові місця гніздування цінних мисливських птахів та рідкісних для фауни України видів, залежить від рівня води в лимані та коливається від 7 до 17 га.

Охоронна зона заказника представлена частиною акваторії лиману та моря (530 га), що прилягають з півночі та півдня до території заповідного об'єкта, включення яких доцільно для охорони місць відпочинку та годування водоплавних та навколоводних птахів, а також місць нагулу риб.

Ботанічний заказник «Калинівка», створений за рішенням Одеської обласної ради народних депутатів від 01.10.93 року та розташовується на схилах системи балок, за 3 км на північ від с Калинівка Комінтернівського району Одеської області. Тут на площі 92 га збереглися цілинні ділянки степових схилів з фрагментами чагарникового петрофітного степу, зростає ряд рідкісних та ендемічних видів, які занесені до Червоної книги України.

Зоологічний заказник «Петрівський ліс» площею 340 га виділений рішенням облвиконкому №938 від 23.09.60 року. Заказник являє собою штучний лісопарк, де проводиться інтродукція фазанів, диких кроликів, козуль та інших тварин. Згідно з рішенням Одеської обласної ради народних депутатів №49б-ХХІ від О1.10.93 року заказник розширений за рахунок лісонасаджень: 150 га —колективного сільгосппідприємства «Україна» з подальшою передачею вказаної площі, згідно з діючим законодавством, Одеському гослісгоспу; 350 га — Новомиколаївській птахофермі без вилучення ділянки у землекористувача та покладання на нього відповідальності за утримання та охорону заповідної території.

Рекреаційні ресурси Тилігульського лиману представлені дачними масивами, що розташовані вздовж берегів лиману; курортною зоною Сичавка, з пансіонатами та базарами відпочинку; рекреаційними лісами та іншими рекреаційними об'єктами. За останній час рекреаційна зона Тилігульського лиману значно розширилась за рахунок включеної до неї нових територій, які виділені під дачні ділянки. Так, наприклад, тільки на території Комінтернівського району Одеської області нараховується 13 садових масивів, загальною площею більш 1700 га.

Тилігульський лиман має величезні потенційні ресурси лікувальних грязей, які у теперішній час практично не використовуються. Грязі лиману відносяться до слабосульфатних низько — та середньомініралізованих хлоридних магнієво-натрієвих мулових лікувальних грязів. Аналогічні грязі широко використовуються для лікування різних захворювань органів опори та руху, нервової системи, гінекології та ін. Середня потужність лікувальних грязей дуже висока. їх передбачається використовувати на курорті «Коблево», де запроектовано будівництво грязелікарні. Попередні рахунки показують, що тільки на базі ресурсів лікувальної грязі Тилігульського лиману (при її тривалому екологічно-припустимому використанні) можна забезпечити повноцінним курортним лікуванням 100 тис. рекреантів на рік.

Рекреаційна зона представлена дачними масивами, що розташовані вздовж берегів лиману поблизу селищ Кошари, Любопіль, Широке; курортною зоною Коблево з пансіонатами та зонами відпочинкута Іншими рекреаційними об'єктами. У межах цієї зони необхідно чітко контролювати санітарний стан санаторіїв та пансіонатів, пляжів, дачних масивів.

Одним ізважливих напрямків діяльності дирекції парку є збереження цінних природних та історико-культурних комплексів Тилігульського лиману. За минулий рік дирекцією проведенатака робота:

- дві робочі зустрічі на тему: «Охорона навколишнього природного середовища» на які запрошувались і були присутні голови сільських та селищних рад, садових товариств, землі яких розташовані в межах регіонального ландшафтного парку «Тилігульський», а також голови сільськогосподарських підприємств, землі яких прилеглі до узбережжя лиману, працівники санстанції, інспектор з екології, рибінспекції. На цих нарадах піднімалось питання по наведенню санітарного стану на узбережжі Тилігульського лиману та збереження флори і фауни;

- шість рейдів з працівниками екології та правоохоронних органів. Виявлено 10 порушників наяких складено протоколи інспектором з екології за участю працівників парку;

- в період нересту риби на Тилігульському лимані, разом з рибоохоронними органами проводяться рейди — перевірки з метою виявлення браконьєрів;

- на протязі минулого року дирекція парку брала активну участь у проведенні місячника «Чисте повітря»;

Певна допомога в плані примноження фауни на території парку надається з боку районного товариства мисливців і рибсілок. Щороку в заповідну, територією якою є парк, випускається сто голів фазанів. Разом з інспектором по екології, працівником УТМР, не менше двох разів на тиждень проводяться рейди — перевірки прибережної смуги Тилігульського лиману, від Тилігульської пересипі Комінтернівського району до с. Вікторівка Березівського району, з метою виявлення мисливців, які полюють на території РЛП «Тилігульський», тим самим порушують правила полювання на території парку.

Щороку дирекцією парку з головами мисливських колективів проводиться інструктаж — нарада на предмет заборони полювання в прибережній смузі регіонального ландшафтного парку «Тилігульський».

На протязі минулого року дирекцією парку активізована діяльність серед учнів шкіл, сільські ради яких розташовані в межах парку. Прикладом тому є Сичавська сільська рада в якій добре організований загін юних природолюбів «зелений патруль». Заслуговує уваги і «зелений патруль» в Калинівській СШ, який запобігає масовому винищенню рослин на території парку, занесених до Червоної книги України, порубці дерев (особливо хвойних порід в передноворічний період), створенню стихійних сміттєзвалищ.

Автор: Ігор ГЕРЖИК, заступник директора РЛП «Тилігульський» з наукової роботи.


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.004
Перейти на повну версію сайту