ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
БУДІВНИЦТВО ПОЧИНАТИ ТРЕБА!
16.02.2012 / Газета: Наддністрянська правда / № 7(5260) / Тираж: 3195

9 лютого в актовій залі адмінбудинку відбулося громадське обговорення проекту будівництва сміттєпереробного заводу на території Овідіопольського району. В ньому взяли участь представники місцевих та районних органів влади, підприємств, громад Овідіополя, Дальника, Барабоя, Кароліно-Бугазу, депутати, загалом ті, кому не байдуже це питання. Передбачається, що ділянка під будівництво буде виділена на території Овідіопольської селищної ради, в тій частині, де вона межує з Дальницькою та Барабойською сільськими радами. Хоча це рішення не остаточне.

На початку зустрічі перший заступник голови рай держадміністрації В.Г.Білоциценко нагадав, що всі попередні обговорення пройшли невдало. Тобто у депутатів, представників місцевих громад різних населених пунктів було багато запитань, на які не завжди чітко і однозначно могли відповісти представники компанії, яка буде займатися будівництвом. Зі свого боку райдержадміністрація теж має свої вимоги до інвестора, на виконанні яких наполягає. А саме: на заводі відходи мають перероблятися, а не спалюватися; обслуговувати він повинен тільки наш район, а не Іллічівськ чи Одесу; тарифи для населення мають бути прийнятними за цінами; представники компанії повинні гарантувати 100% екологічну безпеку. Також всім цікаво, чи вже є в Україні подібний завод, побудований цим інвестором.

Відповідав на всі питання щодо Програми ECOVERDE представник інвестора пан Гроппа. Він розповів, що компанією побудовані заводи в Швейцарії, Австрії, інших країнах Східної Європи, в Україні поки що — жодного заводу. У разі погодження всіх питань Фонд Європейського Розвитку згідно з Програмою ECOVERDE готовий виділити 22 мільйони євро на його будівництво в Овідіопольському районі. Особливістю цієї Програми є те, що вона передбачає 100% фінансування, без залучення коштів з місцевих бюджетів. А також — не підвищувати вже існуючих тарифів для населення.

Що стосується саме робочого процесу, то підприємство безкоштовно встановить свої контейнери для сміття, Спеціалізований транспорт доставлятиме їх на завод, де відходи сортуватимуться, вторсировина пакуватиметься і буде направлятися на переробку, а харчові, біологічні залишки перероблятимуться на компост, який теж будуть пакувати. Отримувати доходи підприємство має саме від реалізації компосту та переробки сировини. Всі стадії робочого процесу проходитимуть тільки у закритих приміщеннях. Вони передбачають 100% переробку всіх відходів.

Стосовно питань екології, то на підприємстві будуть дотримуватися всіх нормативів Євросоюзу, приблизно 40% із виділених на будівництво інвестиційних коштів направляються саме на спорудження необхідних фільтрів.

Слова про 100-відсоткову переробку всіх відходів у присутніх викликали деяку недовіру. Адже досвід роботи багатьох, в тому числі і європейських аналогічних підприємств, свідчить, що так звані «хвости» залишаються. Пан Гроппа запевнив, що є спосіб вирішення цього питання. А також висловив згоду на організацію поїздки представників Овідіопольського. району з ознайомчою метою на одне з підприємств, яке працює за аналогічною технологією.

Крім того, як наголосив представник інвестора, у місцевих органів влади чимало повноважень. В тому числі вони можуть визначати місце розташування самого підприємства — щоб воно не суперечило відповідним законам України; час, в який машини забиратимуть контейнери зі сміттям (наприклад, вночі, щоб не перешкоджати руху автотранспорту, особливо під час курортного сезону); маршрути рухуспецтех-ніки; а також населені пункти, охвачені роботою сміттєпереробного підприємства. Після погодження і підписання всіх необхідних документів саме місцеві органи влади повинні контролювати їх виконання.

Присутні цікавилися і тим, чи буде підприємство переробляти відходи, які у великій кількості вже накопичилися на існуючих у районі звалищах. Відповідь була негативною, бо технологічний процес даного підприємства цього не передбачає. Хоча спеціальні технології існують, але як саме вирішувати проблему звалищ мають визначитись місцеві органи влади.

Після тривалого обговорення присутні дійшли згоди у тому, що треба починати будівництво сміттєпереробного заводу, який дасть понад 70 робочих місць. Він не вирішить всі питання із існуючими звалищами в районі, але дасть можливість не створювати нових, а переробляти відходи. Стосовно Нової Долини, куди звозяться відходи з Одеси, то, як повідомила депутат обласної ради Н.Б.Марчук, в Одесі теж розпочата аналогічна робота. Тому з часом буде розв'язане питання і з цим звалищем.

Єдині го оси «проти» були від представників Дальницької громади.Щоправда вони не проти заводу взагалі, лише не згодні з тим, щоб він був на їх території — в зоні рекреації. В той же час Кароліно-Бугазький сільський голова А.А.Печенін — представник іншої рекреаційної території, якій влітку з великими труднощами вдається боротися з валом сміття, вважає пропозицію ECOVERDE зараз єдиним реальним шляхом вирішення проблеми. На закінчення розмови і Овідіопольський селищний голова В.М.Гоменюк, і голова Громадської ради при райдержадміністрації Н. Б. Марчук наголосили, що це лише перший крок. В подальшому будуть більш детальні обговорення, зустрічі з фахівцями і громадськістю, внесення змін та доповнень після виготовлення проекту.

А вже далі, як сказав пан Гроппа: «Ми будемо працювати згідно українського законодавства та вимог місцевих органів влади».

Автор: Лариса ДЗЮБЕНКО


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.005
Перейти на повну версію сайту