ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
ВИДАВНИЦТВО VS РЕДАКЦІЇ: ЧИ ПОТЕПЛІШАЄ?
17.02.2012 / Газета: Чорноморські новини / № 13(21277) / Тираж: 8525

Скандал навколо видавництва «Чорномор’я» набув чималого розголосу. Серед одеських журналістів навіть з’явилося таке поняття, як «холодомор». Для створення об’єктивної картини в очах громадськості минулої п’ятниці в прес-центрі «Одеса-медіа» відбулася прес-конференція, на яку запросили редакторів газет, що замерзають, представника Одеської облради та директора комунального підприємства «Видавництво «Чорномор’я».

Редактор газети «Юг» Ольга Кологрьова насамперед зачитала рішення господарського суду від 7 лютого цього року у справі за позовом видавництва «Чорномор’я» до газети «Юг»: «У задоволенні позову видавництву «Чорномор’я» було відмовлено повністю». Це підтверджує, наголосила вона, що жодних боргів перед видавництвом у редакції нема. Тему продовжив редактор газети «Чорноморські новини» Іван Мельник: «Ось у мене в руках акт звірки, датований другим лютого, підписаний бухгалтером видавництва «Чорномор’я» і нашим бухгалтером про те, що ніяких боргів за тепло, електроенергію та з інших комунальних платежів у нас нема. Так, є спірне питання щодо оплати послуг за обслуговування спільних приміщень, проте зараз воно розглядається у суді. Вердикт, винесений у подібній справі щодо «Юга», ви щойно почули». Звідси випливає питання: чому нема тепла там, де за нього заплатили, хто в цьому винен і про які борги редакцій говорить видавництво та облрада?

Редактор газети «Вечерняя Одесса» Лариса Бурчо розповіла, що розмови про начебто заборгованість редакцій перед видавництвом розпочалися після того, як директор «Чорномор’я» у липні 2010 року видав наказ, яким доручив бухгалтерії видавництва стягувати з усіх орендарів, а також редакцій, розміщених в адміністративному корпусі, додаткову оплату за обслуговування видавничих приміщень. Вона зауважила, що затрати на обслуговування приміщень закладені в калькуляції на друк газет, тобто у собівартості продукції. «Залишаючи ці затрати у вартості друку газет і водночас вимагаючи з нас ще й додаткову плату, видавництво хоче отримати подвійні гроші за одні й ті самі послуги, які, до речі, не надаються. Якщо у нас ламається сантехніка, перегорає лампочка тощо, ми йдемо шукати майстрів і за власні кошти все ремонтуємо. У зв’язку з цим ми відмовилися платити за подвійними тарифами, про що написали дирекції видавництва листа, в якому навели вищезазначені аргументи. Відтоді і тягнеться конфлікт», — розповіла Лариса Бурчо. Редактор підкреслила, що наразі ймовірність того, що редакції закриють, справді висока, адже в будівлі, де вони розташовані, не лише не включене опалення, а й взагалі нема води. Таким чином у пожежників, і не лише у них, є підстави «виселити» людей на вулицю.

Виходу з ситуації Лариса Бурчо не бачить. «Видавництво сьогодні заборгувало мільйон двісті тисяч гривень тільки тепловикам. Для того, щоби запустити тепло, мабуть, знадобиться ще з півмільйона, бо труби замерзли і частину з них порозривало. Виходить, ситуація безвихідна, адже таких грошей нема ні у видавництва, ні у нас», — зазначила редактор «Вечірки». Обласна влада, за словами Лариси Григорівни, розглядає можливість будівництва автономної газової котельні, яка обслуговувала б видавництво. Однак витрати на її проект та будівництво складуть не менше мільйона шестисот тисяч гривень, і де знайти такі гроші — невідомо. «Голова ОДА Едуард Матвійчук пообіцяв порушити це питання на травневій сесії і виділити хоча б двісті тисяч гривень на розробку документації. Як розвиватимуться події далі — поки що не знаємо», — додала вона.

Директор видавництва «Чорномор’я» Володимир Носач на своє виправдання сказав, що борги йому дісталися від попередників. «У нас з тепловиками був суд. Ми домовилися, що цей борг буде реструктуризовано, однак опалення вони нам включити не можуть». Він підкреслив, що для роботи в цехах температурний режим дуже важливий, і зараз, попри морози, друкована продукція продовжує виходити. Що ж стосується редакційних приміщень, директор видавництва вирішив обігрівати їх, пропускаючи гаряче повітря через вентиляцію. «Поки я був у короткостроковій відпустці, вдарили морози. Люди, які повинні були поставити додаткові теплообмінники, цього не зробили. За вихідні, коли вдарив мороз, у нас в деяких місцях прорвало труби. Людина, яка це допустила, вже звільнена. Зараз ми це питання виправляємо, і з понеділка система обігріву повинна запрацювати», — пообіцяв тоді, у п’ятницю, Володимир Носач.

Представник благодійного фонду «Журналісти за демократію» Петро Галчанський у своєму виступі підкреслив, що відсутність опалення у видавництві — лише верхівка айсберга. «На превеликий жаль, я замовник у видавництві «Чорномор’я». Частину газет, серед яких щоденна «Комсомольская правда», а також «Аргументы и факты», «Наш город», «Жизнь в Одессе», «Одесса-спорт» тощо, я забрав і друкую за п’ятсот кілометрів звідси у Вінниці. Я можу назвати ще низку видань, які пішли з «Чорномор’я» через низьку якість друку, дороговизну та неможливість вести діалог з керівництвом», — обурювався він. Петро Галчанський переконаний, що підприємство сьогодні на межі банкрутства і багато в чому це пов’язано з діями керівництва. Він, зокрема, зауважив, що частина друкарських машин віддана в оренду, що прибуткова одеська рекламна газета з власності видавництва пере­йшла у приватні руки. Це, а також небажання директора видавництва йти на контакт, на думку Петра Галчанського, і призвело до того, що ми зараз бачимо.

Відсутність партнерських стосунків підтвердив й Іван Мельник. «Після зміни керівництва складається таке враження, що ми стали не партнерами, а ворогами. Знову ж таки, ми не проти платити за обслуговування приміщення, але ж скажіть, за що конкретно ми платимо. Ми неодноразово просили надати розрахунки, проте так їх і не побачили. Наприклад, нам, як й іншим редакціям, протягом дев’яти місяців виставляли податок на землю. Ми пояснювали, що ми не є платниками цього податку, але рахунки виставлялися й надалі. В результаті набігло п’ять тисяч, які потім видавництву довелося анульовувати. Після всього цього виникає запитання: наскільки професійно керують, рахують?..» — підкреслив він і додав, що за таких умов, можливо, справді слід взяти приклад з Петра Галчанського й друкувати газету в іншому видавництві. «Дуже не хочеться цього, адже газета «Чорноморські новини» працює з «Чорномор’ям» з дня його заснування. І нам теж соромно, прикро, що «Чорномор’я» гине. Є якісь проблеми, так давайте їх вирішувати спільно, йти на контакт, обговорювати», — запропонував Іван Володимирович.

Коли прийшла черга запитань, із залу пролунала думка, що керівництво видавництва просто недолюблює певні видання і тисне на них. На захист директора «Чорномор’я» став представник облради Дмитро Кутафін. «Абсолютно всі суб’єкти хазяйнування в однаковому становищі: тепла нема ні в кого. Володимир Іванович як керівник підприємства робить все необхідне. Зокрема, як вже було сказано, встановлені повітряні конвектори, які подають тепло за європейськими стандартами. Звинувачення на адресу директора підприємства в тому, що він тисне на ті чи інші видання, безпідставні», — зауважив він.

На прес-конференції був присутній і редактор газети «Прес-кур’єр» Йосип Бурчо. Він сказав, що, справді, від холоду страждають усі, хто працює у приміщенні видавництва. «Ми законослухняні орендарі. Платимо справно за все, в тому числі за те, від чого відмовляються інші редакції, однак нам це не допомогло. В моєму кабінеті зранку від мінус одного до мінус чотирьох. Кажуть про те, що вигадані якісь шахти подачі тепла. У нас цього тепла нема і не передбачається. Що робить дирекція видавництва? Вони в себе на третьому поверсі, де їхня адміністрація, проклали нові електричні кабелі, які дозволяють включати по два-три обігрівачі. Я готовий заплатити, прошу, щоб вони і мені такі провели, адже сам я не можу втручатися у електрогосподарство, та у відповідь: «ні». Таких орендарів у видавництві ще зо два десятки», — розповів Йосип Бурчо. Він також зауважив, що ходять чутки, буцімто дирекція «Чорномор’я» збирається перебратися в інше місце, а «холодомор» — це спланована акція, спрямована на виселення «мешканців» і повне спустошення редакційного корпусу.

Наостанок учасникам прес-конференції було запропоновано висловити своє бачення того, як повинна розвиватись ситуація навколо видавництва «Чорномор’я». Володимир Носач наголосив, що його завдання — закрити борги, і він це зробить. Дмитро Кутафін підкреслив, що необхідно виконувати завдання, поставлені керівництвом області, а саме впорядкувати стосунки у сфері користування комунальною власністю.

Петро Галчанський переконаний, що настав час звертатися до губернатора і правоохоронних органів.

«Або ми станемо партнерами, як воно має бути, адже ми одне без одного не можемо існувати, або ж скоро підуть від видавництва й ці три редакції, а за ними четверта, п’ята і так далі. Що тоді друкуватиме видавництво — я не знаю. З нашого боку завжди є розуміння. Я хотів би бачити розуміння і з боку видавництва, його дирекції, обласної ради, влади. Хочеться партнерських стосунків, а чи вдасться — скоро побачимо. Так само скоро побачимо, чи буде в понеділок тепло», — зазначив Іван Мельник.

Людмила ІВАЩЕНКО.

Замість післямови. У понеділок, попри запевнення директора, у «Чорномор’ї» не потепліло. Так, стовпчик термометра перебрався трохи вище за нульову позначку, але за це дякуємо не директору підприємства, котрий з відновленими після відпустки силами обіцяв навести лад, а Всевишньому, який послабив морози.

А ще у понеділок відбулася зустріч редакторів трьох газет — Лариси Бурчо, Ольги Кологрьової та Івана Мельника — з головою Одеської обласної ради Миколою Пундиком. Микола Володимирович сказав, що почув докази редакторів, і пообіцяв у середу приїхати у видавництво, щоб ознайомитися з ситуацією на місці.

Слова дотримав. Спілкуючись зі співробітниками газет, голова облради підтвердив намір ретельно розі­братися з ситуацією, що склалася на комунальному підприємстві, і при цьому запевнив, що видавництво не продадуть. А ще пообіцяв докласти зусиль, щоб на майбутнє у «Чорномор’ї» з’явилося автономне опалення.

Загалом, на цій оптимістичній ноті можна було б і поставити крапку в цій, мяко кажучи, не дуже приємній історії. І все ж не можемо не згадати про черговий випад, зроблений директором видавниицтва проти трьох обласних газет. У вівторок, тобто вже після понеділкової зустрічі редакторів з головою облради (був там присутній і директор видавництва), у газеті міськради «Одесский вестник» з’явилася чергова публікація за підписом Володимира Носача, в якій вкотре озвучені ті самі звинувачення про начебто борги редакцій, про приналежність приміщень і т.д. Одне слово, тиражування брехні продовжилося.

Але сподіваємося, що після зустрічі, яка відбулася вчора з головою облради в редакціях, стосунки між газетами та видавництвом таки повернуться у правове партнерське русло.

Автор: «ЧН»


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.007
Перейти на повну версію сайту