ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Як відрізнити добро від зла?
18.02.2012 / Газета: Одесские известия / № 18(4292) / Тираж: 18937

У гонитві за «європейським рівнем споживання», при постійному, часто­густо бездумному наслідуванні західної цивілізації, наша країна поступово втрачає свої споконвічні моральні цінності. І, як результат, – морально дезорієнтоване покоління молодих людей, не здатних самостійно відрізнити добро від зла.

«Зупиніться!»

9 листопада минулого року у Верховній Раді пройшли слухання на тему «Стан громадської моралі в Україні». Голова Національної експертної комісії України з питань захисту громадської моралі Василь Костицький, який виступив на засіданні, розповідаючи про основні тенденції нинішнього часу, констатував: загрозу державі може становити не лише політична або економічна криза, але й криза свідомості, культури, етичної поведінки громадян. Втрата суспільством моральних підвалин неминуче тягне за собою його криміналізацію, розквіт насильства, зокрема й у дитячо­підлітковому середовищі.

«…Ви «відкривали нам очі» у школах на те, як добре займатися «цим» не в підвалах, а «цивілізовано». Демонстрували фільми, давали брошури, а насправді розтлівали нас. Навіщо ви розбестили нас «порнухою», «вільними зв'язками», наркотиками? Таких ґвалтівників зараз не судять, їх заохочують. Ви далі це робите і з іншими дітьми, які молодші за нас. Зупиніться!..»

Це рядки з листа 18­річної дівчини-­наркоманки, яка помирає від тяжкої хвороби. Вони звернені до всіх дорослих людей, до всього нашого суспільства. Можливо, ці слова, нарешті, змусять замислитися і владу, і кожного з нас…

Проблеми моралі були порушені на круглому столі, що пройшов нещодавно у стінах редакції газети «Одеські вісті». Дискусія відбулася з ініціативи регіонального представника НЕК України з питань захисту громадської моралі в Одеській, Вінницькій і Кіровоградській областях Людмили Акімової. У бесіді взяли участь представники різних громадських організацій і рухів, депутати Одеської обласної та міської рад, представники соціальних служб, Української Православної Церкви, а також журналісти. Основна тема: «Громадська мораль: питання національної безпеки чи цензура?»

– Мораль та етика – одні з найскладніших галузей гуманітарної діяльності, – сказала Людмила Акімова. – Мораль – це, по суті, наш вибір між добром і злом. Закон України «Про захист громадської моралі» діє вже вісім років, і тільки торік держава, нарешті, вирішила проаналізувати, що собою являє нинішній стан морально­етичних цінностей і духовності. Нещодавні соціологічні дослідження показали, що 61% жителів нашої країни, які брали участь в опитуванні, вважають захист громадської моралі питанням національної безпеки, 59% висловили думку про необхідність впроводження цензури, 70% незадоволені особливостями інформаційного обслуговування. НЕК також турбують такі негативні факти, як насильство, «дідівщина» в дитячому та юнацькому середовищі, алкоголізм і наркоманія, розпалювання міжнаціональної ворожнечі, пропаганда неофашизму. Деякою мірою зростання цих небезпечних явищ, на думку значної частини опитаних, пов'язане із впливом окремих ЗМІ та інтернет­сайтів на формування поглядів і поведінку людей, особливо дітей і підлітків.

« За» та « проти»

– Хочу виступити в ролі «адвоката диявола». Будь­-яка річ або явище мають дві протилежні сторони. Це неминуче. Зокрема й інтернет. Коли ми говоримо про контроль над інтернетом із боку держави, це дуже небезпечно для свободи, – висловив свою точку зору головний редактор видання «Odessa Daily» Леонід Штекель. На його думку, жодного зв'язку між шкільною жорстокістю та пропагандою насильства, розпусти в інтернеті не існує: «Нічого страшнішого, – вважає Леонід Ісакович, ніж цинізм, який квітне у школі, а також безправність учнів та їхніх батьків, немає. Діти не мають можливості у вільний час відвідувати, як це було в СРСР, безкоштовні гуртки, спортивні секції, тим самим повноцінно розвиватися фізично й інтелектуально. У дітей сьогодні також немає позитивних взірців для наслідування».

Редактор «Odessa Daily» підтримав пропозицію голови регіональної організації Національної спілки журналістів України Юрія Работіна про проведення конкурсу професійних журналістів на висвітлення молодіжних тем, зокрема і шкільного життя.

– Як уберегти дітей? Розбе­щувати їх починають іще з дитячого садка, а потім це відбувається у школі, інституті. Гадаю, що для початку потрібно забрати з дитячих садків програми, які не формують, а руйнують у дитини позитивний образ. До речі, щодо толерантності… У медицині цей термін означає втрату імунітету… Діти багато в чому наслідують своїх батьків, а також намагаються копіювати те, що бачать по телебаченню або в інтернеті. Агресивна інформація легко викликає в них відповідні емоції, тим більше що сама по собі дитяча психологія жорстокіша, ніж у дорослих, бо свідомість дитини ще розвинена дуже слабко, – висловив свою точку зору керівник громадського руху «Батьки Одещини за дітей» Дмитро Трунов.

Що таке добре і що таке погано?

– Наша служба була створена 2005 року. Її мета – соціальний супровід студентської молоді, – говорить голова студентської соціальної служби Одеського міського центру для дітей та молоді Світлана Білоус. – Я чітко дотримувалася всіх своїх функціональних обов'язків. Доводилося вирішувати будь­які питання. Мене піднімали вночі дзвінки студентів та їхніх батьків. Я мчала до нічних клубів, до міліції, до студентських гуртожитків – залагоджувати конфлікти. Проблем не ставало менше. І я одного разу зрозуміла, що все мною чинене – неефективне. Тоді спало на думку розробити власну програму за назвою «Духовно­моральні основи розвитку свідомості людини». Так я розпочала просвіту молодих людей, пояснюючи їм необхідність розбудовувати свідомість… Тому вважаю, що жодні заборони не допоможуть. Сучасне суспільство, яке досягло високого технічного прогресу, сьогодні аморальне та бездуховне. Це стосується й родини. Батьки, які одягають і годують своїх дітей – дбайливі батьки, а ті, що цікавляться ще й внутрішнім світом своїх дітей, – люблячі.

– Система освіти й виховання в родині мусить бути спрямована на те, щоб пояснити дитині, «що таке добре і що таке погано», навчити розрізняти добро та зло. І тоді можна не боятися негативного впливу інтернету й телебачення. Підліток просто сам не захоче дивитися фільми, де панують насильство й жорстокість. Це буде огидно його свідомості, – погодилася зі Світланою Білоус Людмила Акімова.

Як показують соціологічні дослідження, при падінні моральності збільшується кількість убивств, самогубств, насильства в родині, розлучень, абортів, уживання наркотиків, алкоголю, поширення порнографії. А також зростає кількість соціальних сиріт. У суспільстві відчувається й криза патріотизму. Безсумнівно, це пов'язано з безпекою держави. Таку точку зору висловила депутат Одеської міської ради, керівниця громадської організації «Духовне відродження» Ірина Єсинович. Вона поділилася досвідом роботи своєї організації, у якій уже налічується 900 учасників. Це молоді люди з активною життєвою позицією, небайдужі до чужих проблем і лиха.

Ірина Єсинович розповіла присутнім про те, що в Донецьку проблему морального відродження розв’язують і за допомогою «Уроків моралі». Ця програма, зареєстрована у профільному міністерстві, реалізується в усіх загальноосвітніх школах міста. Депутат міської ради запропонувала перейняти досвід Донецька для одеських школярів.

У засіданні також взяли участь Світлана Дигуляр, голова Асоціації жіночих організацій Одеської області, Наталія Олійник, начальник оздоровчого центру для дітей, віце­президент Одеської міської Асоціації ветеранів культосвітньої роботи, Володимир Максимович, голова Асоціації сприяння муніципальним реформам і захисту прав міської громади, Олена Ніколаєнко, голова організації багатодітних матерів, голова комітету громадської ради при Одеській державній адміністрації, а також головний редактор газети «Одеські вісті» Іван Нєнов.

Попри те, що точки зору були висловлені дуже різні, всі учасники круглого столу погодилися в одному: «Більше уваги дітям, менше комп'ютера в їхньому дозвіллі».

P.S. Порушені на круглому столі питання громадської моралі стосуються кожного з нас. Тому редакція звертається до читачів із проханням висловити думку щодо цих питань.

Чекаємо ваших листів

Автор: Вікторія ЄРЬОМЕНКО, «Одеські вісті»


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.006
Перейти на повну версію сайту