ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
То де в українця «кнопка»?
23.02.2012 / Газета: Чорноморські новини / № 15(21279) / Тираж: 8525

Політики переконують українців у неспроможності до революцій. Тим часом експерти запевняють: сподівання вітчизняних політиків на те, що українці через свою мирну ментальність не схильні до соціальних потрясінь, є міфом і самообманом. Про це говорили політтехнолог Сергій Гайдай і політолог Сергій Таран під час прес-конференції «Передчуття революції, або Де в українця «кнопка»?», яка відбулася минулого тижня в Києві.

«Мирна ментальність — це міф, вигідний владі. Вони кажуть: сидіть тихо, українці, ви ні нащо не здатні. При цьому навіть якщо в українській історії подивитися на ментальність українців, то звідки тоді взялися УПА, Колїївщина, про яку всі підзабули, махновщина? Тому коли кажуть, що революцій не буде, бо в нас не така ментальність, — це самообман», — зауважив Сергій Гайдай.

Такої ж думки дотримується і Сергій Таран. За його словами, вітчизняні політики створюють міф, що українці насправді дуже мирні люди, які не люблять сперечатися, що їхня хата скраю і їм байдужі всі соціальні потрясіння. «Насправді українці достатньо радикальні у переконаннях: їм або одне, або інше, і компромісу дуже мало... Це лише питання часу, коли відбудуться потрясіння», — переконаний він.

Скажімо, нинішні рейтинги влади можуть стати приводом для використання адміністративного ресурсу на виборах до Верховної Ради, що, у свою чергу, зумовить масові акції протесту. «Як тільки буде включено механізм фальсифікацій, це реально може вивести людей на вулиці», — такий поворот подій не виключає Сергій Гайдай. Він впевнений, що люди протестують тоді, коли не можуть щось змінити. «Тобі оголосили, що за законом ти можеш щось змінити, а потім, як наперсточники, сказали: ні, кульку ти ніколи не вгадаєш, скільки не намагайся. Тому люди від обурення виходять на вулицю. Через це стався Майдан, і майбутні акції протесту й вихід (людей на вулиці) неминучі, якщо майбутні вибори 2012 року і більшою мірою 2015-го будуть нелегітимними, відбудуться явні фальсифікації, і міжнародне співтовариство скаже про те, що це були фальсифікації», — вважає політтехнолог.

Загалом політологи очікують посилення революційних настроїв українців саме під час парламентських виборів восени цього року. Так, Сергій Таран переконаний, що наразі в Україні є всі передумови для радикальних політичних перетворень. Зокрема, це велика кількість бідних людей у країні та втрата Президентом Віктором Януковичем підтримки на міжнародній арені. «Й у випадку будь-яких політичних заворушень всередині країни, він не матиме підтримки зовні, тоді як ті, хто виступатиме проти нього, таку підтримку матимуть», — цитує Сергія Тарана УНІАН.

Головними причинами, чому в Україні все ще не відбулася чергова революція, Сергій Таран називає відсутність певної технічної схеми для її проведення та відсутність морального лідера, який міг би акумулювати в собі позитивні надії українців на позитивні зміни в країні. «Українська ситуація — аварійна», — наголосив він і додав, що такі «аварійні» ситуації зазвичай складаються під час виборів, тому революційних змін слід чекати під час виборчих кампаній.

Водночас, зауважив політолог, поштовхом для революційних змін у країні може стати глибоке моральне потрясіння суспільства, подібне до справи про зникнення журналіста Георгія Гонгадзе.

У свою чергу Сергій Гайдай відзначив тенденцію до збільшення кількості протестних акцій в Україні. «Народ, доведений до точки кипіння, може бути революційним незалежно від того, чи це відбувається в арабській, слов’янській чи скандинавській країні», — сказав він. Експерт припускає, що парламентські вибори-2012 та президентські 2015-го років пройдуть із фальсифікаціями, що спровокує революційні настрої українців.

Тим часом результати дослідження, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології, свідчать, що 20% українців переконані в неминучості протестів і лише 6% прогнозують зменшення кількості мітингів.

Не варто скидати з рахівниці й те, що наша держава посіла 11-е місце у рейтингу найбільш нестабільних економічних ситуацій серед майже 60 країн. «Уперше в Україні за останні три роки виросла дистанція між 100 найбагатшими сім’ями й іншим населенням. У нас фактично нема середнього класу, і за останні два роки ця тенденція посилилася. У нас є дуже мало багатих людей і дуже багато бідних людей, і це дуже серйозна підстава для невдоволення», — підкреслює політолог Сергій Таран.

«Люди до останнього шукають шляхи вирішення проблем: пошук роботи, виїзд за кордон, переведення бізнесу в тінь. Але справжньою кнопкою не тільки для українців, а й для багатьох людей у різних країнах світу є неможливість змінити ситуацію через вже існуючі правила», — додає політтехнолог Сергій Гайдай.

І все ж, кажуть соціологи, українці сподіваються, що після парламентських виборів влада зміниться, а тому масових акцій протесту до жовтня не прогнозують.

Автор: -


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.009
Перейти на повну версію сайту