![]() |
|
![]() |
![]() |
Наприкінці жовтня активісти Одеської обласної організації Української народної партії Василь Вельможко та Тетяна Ющенко зініціювали акцію, спрямовану на збереження археологічних пам’яток трипільської доби в селі Усатове Біляївського району.
Цією акцією вони прагнули привернути увагу громадськості до загрози, яка нависла над археологічними пам’ятками всесвітньо відомої Усатівської культури — потужні екскаватори невтомно працювали на кар’єрі з видобутку цінних порід керамічної глини. По-варварськи заглиблюючись в історичні пласти (деякі ями глибиною до 10 метрів), породу вантажили на «КамАЗи» й вивозили для подальшої переробки.
Не гаючи часу керівництво обласної організації УНП направило звернення на ім’я голови Одеської обласної державної адміністрації Е. Л. Матвійчука, голови Одеської обласної ради М. В. Пундика та начальника управління охорони об’єктів культурної спадщини облдержадміністрації Н. А. Штербуль з вимогою вжити негайних заходів щодо впорядкування козацького цвинтаря та навколишньої території у селі Усатове Біляївського району, а також з проханням внести їх до реєстру пам’яток культурної спадщини і взяти під охорону держави.
Як повідомила прес-служба обласної організації УНП, минулого тижня партійний осередок отримав офіційного листа, у якому зазначається, що за результатами перевірки спеціалісти профільного управління склали акт, у якому зафіксовано: територія пам’ятки національного значення — кургану (III — І тисячоліття до н. е.) на Східному кладовищі села Усатове перебуває у незадовільному стані, державний охоронний знак зрушено з місця. З метою забезпечення вимог чинного законодавства управління звернулося до голови Усатівської сільської ради з вимогою привести територію пам’ятки до належного технічного й санітарного стану та відновити охоронний знак.
Крім того, у листі повідомляється, що за результатами бібліографічних досліджень та натурних обстежень спеціалісти управління склали облікову картку на щойно виявлений об’єкт культурної спадщини — козацький некрополь кінця XVIII — XIX ст., розміщений у східній частині Східного кладовища села Усатове. На засіданні консультативної ради з питань охорони культурної спадщини Одеської області, що відбулося 6 грудня 2011 року, заслухали і схвалили питання про доцільність включення цього некрополя до переліку щойно виявлених об’єктів культурної спадщини. Після виготовлення відповідної облікової документації, запевняють автори листа, управління охорони об’єктів культурної спадщини ОДА порушить перед Міністерством культури України питання про занесення цього об’єкта до Державного реєстру нерухомих пам’яток України.
Зі свого боку, в УНП запевняють, що на досягнутому не зупиняться, а й надалі відслідковуватимуть долю пам’яток нашої минувшини як в Усатовому, так і в інших містах і селах області.
Довідково. Усатівська культура сягає часів мідної доби (2400 — 2000 pр. до н.е., за іншими даними — 3500 — 3000 рр. до н.е.). Була поширена між Південним Бугом і Дунаєм — південь України, частина Молдови і Румунії. За основною версією, усатівська — частина пізньотрипільської культури, але частина науковців схильна розглядати її як самостійну археологічну культуру часів енеоліту.
Назву цій культурі дало відкриття, зроблене під час розкопок, які у 1921 році зробив археолог М. Болтенко саме біля села Усатове. У давньому поселенні, виявленому на плато над Хаджибейським лиманом, розкопали залишки споруд з кам’яних плит місцевого вапняку, вироби з кременю — ножі, проколки, скребла, вістря на стріли, а також вкладні до серпів і кам’яні зернотертки та кістки свійських тварин. З глиняних виробів — прясла для прядіння та намисто, уламки посуду, прикрашеного шнуровим орнаментом; зрідка тонкостінний посуд з добре відмуленої глини, розмальований брунатною та червоною фарбами. Цікаві глиняні культові вироби, жіночі статуетки, фігурки тварин. Основною господарською діяльністю в усатівській культурі було скотарство (переважно вівці та велика рогата худоба, пізніше і коні). Хліборобство за усатівської культури не відігравало значної ролі в господарстві, натомість було розвинене рибальство.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.007Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |