ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
ГОЛОВНЕ ЗАВДАННЯ ЗЕМЕЛЬНОЇ СЛУЖБИ
24.02.2012 / Газета: Думська площа / № 8(778) / Тираж: 23828

Ми живемо в регіоні, де сільське господарство є одним з найважливіших секторів економіки, у ньому зайнято 45% населення Одеської області й виробляється близько 30% валового суспільного продукту. Землі області займають більше ніж 3 мільйони гектарів, причому 2,6 млн гектарів є сільськогосподарськими угіддями. Тому перетворення, які активно почалися у земельній сфері в минулому році, торкнулися величезної кількості людей.

— Послідовне впровадження ініціатив земельної реформи має колосальне значення як для економіки України, так і для соціальної сфери, особливо на селі, — вважає начальник Головного управління Держкомзему в Одеській області Лариса Танова.

В основі реорганізації земельних відносин лежать найважливіші законодавчі документи, такі, як «Закон про Державний земельний кадастр» прийнятий Верховною Радою в минулому році, «Закон про ринок земель», що пройшов перше читання.

— Підвищення ефективності сільськогосподарського виробництва — одне з головних державних завдань, — підкреслила Лариса Євгенівна.

Але відродження аграрного комплексу та його перспективний розвиток неможливі без значних інвестицій, без докорінної зміни ставлення до обробітку землі. Завершення земельної реформи, введення цивілізованого ринку земель — ключ до вирішення багатьох економічних І соціальних завдань, які гостро стоять сьогодні перед нашим суспільством. Земля — найцінніше надбання українського народу. «Селянин без землі — що дерево без коріння» — говорить народна мудрість.

— Діяльність нашої служби спрямована на зміцнення національних коренів дбайливого господарювання, вона допомагає людям розпорядитися своею землею мудро і відповідально, залучити капіталовкладення, як то кажуть, привести на українські поля сучасні агротехнології, щоб забезпечити підвищення рівня життя, — зауважила начальник Головного управління Держкомзему в Одеській області.

Одним з найважливіших завдань земельної реформи є формування нових земельних відносин, наведення порядку в органах земельної сфери, ліквідація черг і будь-яких проявів корупції.

— Ми прагнемо, щоб робота Держкомзему була абсолютно відкритою, прозорою і комфортною для населення, — підкреслила Лариса Танова.

Власниками сертифікатів на земельний пай в Одеській області стали 372 тисячі громадян. Завдяки послідовній діяльності Держкомзему станом на 1 січня 2012 року оформлено 369,5 тис. державних актів на право власності на земельну ділянку, що становить 99,2% від загальної кількості одержаних громадянами сертифікатів на право на земельну частку (пай). Сьогодні чимало селян, особливо похилого віку, не маючи можливості обробляти землю самостійно, здають свої паї в оренду. У минулому році на території Одеської області було укладено майже 263 тисячі договорів оренди, причому більшість з них — довгострокові угоди терміном від 4 до 10 років. Більш ніж 71% договорів засвідчує, що орендна плата за землю буде становити не менше ніж 3% її вартості. З 1 січня 2012 року набула чинності Постанова Кабінету міністрів України № 1185 від 31.10.2011 р. «Про внесення змін до Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів».

— З урахуванням змін нормативна вартість ріллі збільшилася в порівнянні з попереднім роком в 1,756 разу. Таким чином, виросте і мінімальний розмір орендної плати, унаслідок чого власники земельних паїв будуть налаштовані не продавати землю, а здавати її в оренду, одержуючи з року в рік відчутний дохід, — зауважила Лариса Євгенівна.

Головним управлінням забезпечено стовідсоткове проведення та оновлення нормативної грошової оцінки землі всіх населених пунктів області. Унаслідок цього в 2011 році (порівняно з 2010-м) збільшилися відрахування від плати за землю більш ніж на 61 млн гривень.

Протягом 2011 року на території Одеської області зареєстровано та видано 30306 державних актів на право власності на земельну ділянку громадянам, 143 державних акти на право власності на земельну ділянку видано юридичним особам та 157 актів на право постійного користування земельною ділянкою.

Виконуючи регіональну програму розвитку земельних відносин на 2011—2013 роки, Головне управління Держкомзему в Одеській області здійснює на території нашої області роботи з розмежування земель державної та комунальної власності. На сьогодні у межах населених пунктів вони виконані на 97,6%. Що стосується документів з розмежування земель за межами населених пунктів, то по всіх 26 районах та З містах обласного значення ці матеріали вже узгоджені Одеською обласною радою, а проекти формування земель комунальної власності по цих районах знаходяться у стадії узгодження і затвердження.

— Одним з ключових напрямків роботи Головного управління є моніторинг, оптимізація, надання методичної та технічної допомоги в рамках діяльності з ведення державного реєстру земель та присвоєння кадастрових номерів, — підкреслила Лариса Танова, — станом на 30 грудня 2011 року територіальними органами Держкомзему було присвоєно більше 21000 кадастрових номерів, і, незважаючи на відсутність державного фінансування, триває послідовна діяльність по основних напрямках земельної реформи, а саме: інвентаризація земель, встановлення меж населених пунктів та об'єктів природоохоронного значення.

Усі ці дані є базовою основою для подальшої грошової оцінки ділянок та формування Державного земельного кадастру. За останні роки відбулися значні зміни в адміністративно-територіальних утвореннях, майже 50% державних земель було передано в приватну власність, відбулися зміни меж населених пунктів, виникло чимало спірних питань, тому існує гостра потреба в подальшому проведенні вищевказаних робіт.

— Ефективно і повністю завершити дану діяльність на території Одеської області, — зауважила начальник Головного управління Держкомзему в Одеській області, — можливо лише після розробки і затвердження Генеральних планів населених пунктів, внесення змін до існуючого законодавства і забезпечення фінансування цих робіт з державного бюджету.

У нових земельних відносинах яскравіше відбилися протиріччя, що існують між . державними, громадськими та індивідуальними інтересами, що стосуються використання, розвитку та управління земельними , ресурсами. Виникли проблеми, які зачіпають — врегулювання прав та обов'язків учасників земельних відносин.

— У цій непростій ситуації, — підкреслює Лариса Танова, — Держземагентство має відігравати ключову роль як інструмент формування та врегулювання сучасних земельних відносин, тому діяльність нашого апарату дуже багатопланова. Це і проведення державної землевпорядної експертизи, і консультаційно-юридична, правова робота, і, звичайно ж, робота інформаційна.

Україна робить перші кроки на шляху рішучого реформування земельного сектора, і як наслідок — усього сільського господарства. Кожен громадянин, кожен землевласник повинні чітко уявляти, які зміни принесуть з собою нові закони, які нові права в них з'являться. Не можна, щоб люди задовольнялися міфами і чутками. Професійно роз'яснити, докладно витлумачити кожну статтю нового закону — таке завдання поставили перед собою фахівці Головного управління Держкомзему в Одеській області. У 2011 році ними було опубліковано 187 статей, підготовлені глибокі, всебічні виступи на радіо та телебаченні, проводилися брифінги, прес-конференції, сільські сходи, підтримувалася постійна робота телефонної «гарячої лінії, яка продовжує працювати і в цьому році (з графіком іК роботи можна ознайомитися на сайті Головного управління Держкомзему в Одеській області або зателефонувавши за номером 048-757-86-50). На думку начальника Головного управління Держкомзему в Одеській області, така робота в цьому році повинна проводитися ще більш діяльно і енергійно. Адже земля — це основа аграрного виробництва, що є сьогодні однією з провідних експортно-оріентованих галузей держави, що забезпечує стійкість гривні, продовольчу безпеку, фінансову стабільність і подальший розвиток нашої країни.

Автор: -


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.010
Перейти на повну версію сайту