![]() |
|
![]() |
![]() |
Якою була Одещина в перші роки становлення? Що непокоїло жителів, чому вони раділи та за що боролися? Про це й запитаємо у мовчазних хронік, які дбайливо зберігаються в архівах Одеської національної наукової бібліотеки ім. М. Горького.
Духом перемог та звершень пронизані публікації у виданні «Червоний друкар». «Наближається час усесвітнього Жовтня» – такий девіз журналу, що видавався у 1932 році.
«Молода гвардія» також ішла в ногу. «Трактор знати, любити, берегти», «Коневі потрібен дбайливий господар, добрий погляд» – такими заголовками майоріли номери друкованого органу Одеського облбюро у березні 1933 року. І горе тому, хто не підходив під характеристику «дбайливого господаря». Недбайливих господарів так само «прославляли» на сторінках газети. «Іван Загороднюк зробив міцного коня інвалідом» повідомляється в рубриці «Конюх від конюха різниться». Автори матеріалу А. Лиховицький і Е. Могилевський за прізвищами перераховують інших безвідповідальних працівників:
«…Загороднюк не один. Є ще багато таких, як він. Наприклад, Царан, Попов та інші. Вони злочинно ставляться до коней». Матеріал навіть супроводжується карикатурою, на якій тварина кусає свого господаря. Підпис до ілюстрації такий: «Кінь «віддячує» Загороднюкові по заслузі».
У газеті «Шквал» кожна стаття говорила про те, що СРСР попереду планети усієї – у промисловості, сільському господарстві, торгівлі. «Нові верстати на заводі ім. Леніна», «Комбайн, якого не знає світ» кричали заголовки практично в кожному випуску видання.
Розповідаючи, як у нас добре, преса не забувала інформувати громадян про те, як «у них», «за бугром», погано. У барвистій оповіді з промовистою назвою «Країна див» автор, що підписався Чарлзом, пише:
«Багато дивного розповідали мені про Америку…» Далі йде опис благ, які й не снилися простому радянському громадянинові: жодного натяку на дефіцит, високі зарплати, доступне житло, дешеві автомобілі тощо. Закінчує матеріал автор більш ніж красномовно: «…мільйони робітників не мають роботи. Скрізь злидні». Не «Країна див» у нас, а Країна Рад, підкреслює автор.
Лише поодинокі замітки, які дивом потрапили до номерів тодішніх друкованих ЗМІ, відкривали завісу таємниці над вершиною айсберга під назвою «Голодомор». Газета «Молода гвардія» 20 травня 1934 року публікує гостру замітку «Антирадянські вихватки Гітлера»
«Берлін, 18 травня.
Повірений у справах СРСР Безсонов заявив міністрові закордонних справ протест з приводу антирадянських вихваток у промові Гітлера.
Безсонов зазначив, що невідповідаючі дійсності заяви Гітлера про господарський розвиток та господарський стан СРСР являють собою втручання до внутрішніх справ СРСР, а своєю заявою про гадані «мільйони померших з голоду», Гітлер став на чолі антирадянської кампанії, що ії провадять у Німеччині».
У цій же газеті в червні 1934 року можна побачити замальовку автора Я. Товмаченка про Балтський район. У ній сказано:
«Ударниця Ланка Павличенко вже прополола 20 га. І закінчує прополку озимого клину». Ну, а висновок, який повинні зробити читачі, винесений до заголовка – «Усьому району так працювати!»
У кожному журналістському тексті зустрічається слово «п'ятирічка» і те, що план за нею потрібно виконати та перевиконати. Кращі працівники обов'язково потрапляли на сторінки газети. Взяти, наприклад, фоторепортаж з Розділянської МТС у газеті «Шквал». Показані ударники виробництва, які своїм прикладом повинні спонукати інших трудящих встановлювати нові рекорди на роботі.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |