![]() |
|
![]() |
![]() |
Останні пресконференції, проведені начальником управління з питань природокористування апарату Одеської обласної ради, головою постійної депутатської комісії з питань земельних відносин та адміністративнотериторіального устрою Євгенієм Смоленським, а також начальником Державного управління охорони довкілля Анатолієм Яцковим, окрім всього іншого, наштовхнули на певні роздуми.
Одна з проблем, порушених, Є. Смоленським, стосується сміттєзвалищ на території області. Лише за офіційними даними їх – близько 700. Погодьтесь, на тисячу з лишком населених пунктів Одещини – це занадто. Бо є ж іще й неофіційні, приховані від стороннього ока «сталкерівські зони». І, що найбільш неприємно, чимало несанкціонованих смітників «маскуються» у прибережній смузі, урвищах чорноморських лиманів, морських крутосхилів, починаючи від Сичавки і закінчуючи Приморським Кілійського району.
Варто проїхати, а ще краще – пройти пішки за цим маршрутом у три сотні кілометрів, аби побачити цілі поля, засіяні використаними целофановими пакетами, поблизу Санжійки, Грибівки, КароліноБугазу, Сергіївки, Лебедівки, кювети та яруги, закидані пластиковими пляшками, всіляким і іншим мотлохом, що лишають відпочивальники після чергового курортного сезону. А в період міжсезоння «гідний внесок у всенародну справу» вносять аборигени. Не всі, ясна річ. Лише ті, у яких відсутня й людська, й екологічна совість. Хоча таких, судячи зі звалищ, чимало.
Проблему засміченості Євгеній Смоленський вважає однією з найзначніших загроз екологічній безпеці регіону. Адже навіть на тих 700 сміттєзбірниках, що мають санітарні паспорти, утилізація дуже далека від сучасних технологій. В основному – це спалювання сяктак розсортованих відходів, довезених на полігон. А дими від спалюваних поліетиленових та пластикових відпрацьованих виробів – люті канцерогени. Це – поперше. А подруге, період розпаду пластмас і поліетиленів, якщо їх закопувати у землю, – десятки років. Вихід, як вважають фахівці, один: будівництво сміттєпереробних заводів, яких на Одещини, потрібно мати шість (у середньому – один на чотирип’ять сусідніх районів). Сучасна гама подібних підприємств дає можливість вибрати найвигідніші проекти, але з обов’язковим сортуванням сміття. Наприклад, на харчові, будівельні, металеві, паперові та целюлознокартонні, пластикові відходи тощо. Де взяти кошти на будівництво цих об’єктів? Акумулювати їх з бюджетних коштів рівнів та позабюджетних надходжень; шляхом залучення інвесторів, які мають надійний досвід щодо спорудження та експлуатації таких підприємств. Адже, як повідомив на своїй пресконференції Анатолій Яцков, зуміли ж ми віднайти майже 40 мільйонів гривень на вивезення близько 2 тисяч тонн застарілих пестицидів, зокрема, із горезвісних затишанських складів. Та й на інтенсивне виконання ряду інших обласних програм («Шкільний автобус», будівництво шкіл, розвиток медицини) керівництво уміло віднаходити фінанси.
Обнадійливим видається повідомлення з Овідіопольського району, який чи не найбільше потерпає від наявності на своїй території санкціонованих та несанкціонованих звалищ. Тамтешня громада (про це повідомляла наша газета) ухвалила рішення про реалізацію проекту будівництва сміттєпереробного заводу. Втілити його в життя має намір румунська компанія «МенторгрупХолдинг». Її представник розповів овідіопольцям про технологію роботи майбутнього підприємства, що має назву «ЕКОVERDE». Кінцевим підсумком буде продаж продукції, виготовленої в результаті переробки відходів з пластика, паперу, металу. Окрім будівництва заводу «під ключ», фірма зобов’язується забезпечити населені пункти спеціалізованими контейнерами під збір сміття, транспортом для їх вивезення, обладнати відповідні контейнерні майданчики. Кому як, а мені дуже хотілося б, для доброго початку, вустами овідіопольців відпити першого медку…
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |