![]() |
|
![]() |
![]() |
80-літтю нашої області присвячується
Одеська область — найбільша за територією адміністративна одиниця України: від крайної західної до крайньої північної точки якої доведеться подолати п’ятсот кілометрів. Бельгія, Албанія та Чорногорія — менші за область-гігант. Тут живе 2,5 мільйона людей. Що відомо їм про свою малу батьківщину, якій 27 лютого сповнилося вісімдесят років?
Тут є старовинні українські дерев’яні храми, турецькі мечеті, стародавні вірменські храми, німецькі кірхи, польські костели, православні церкви, руїни античних міст та неприступна Акерманська фортеця, довжина стін якої перевищує довжину мурів московського Кремля, панські замки-палаци та один з найкрасивіших у світі оперний театр.
А яка природа Одещини! Найдовші у Європі піщані пляжі, найбільші у Європі солоні та прісні озера, наймолодша в Європі територія — острови Дунайської дельти, яка росте зі швидкістю кілометр на п’ять років…
До ювілею Одеської області в Українському домі, у книгарні-кав’ярні, презентували збірку есеїв «Соломонова Червона Зірка», присвячену кожному регіону країни та Одещині зокрема. Змалювати портрет сучасної України — задум її упорядника та редактора Леся Белея — втілили двадцять п’ять авторів — письменники та історики, представники всіх областей. Протягом року вони, не спілкуючись одне з одним, описували свої «малі батьківщини»: ландшафти, мешканців, традиції, стереотипи, менталітет і те, що збереглося там з минувшини.
Робоча назва книжки — «Терра когніта», або ж «Пізнана країна» — в решті-решт була змінена. Оскільки за подачею теми збірка вийшла більш ніж постмодерною, назву їй обрали постмодерним принципом творення алюзій та натяків. Крайня східна точка України — село Червона Зірка, крайня західна — село Соломонове. Не назва, а загадка царя Соломона…
Уявлення про свою «малу батьківщину» Володимир Полторак, доцент кафедри історії України Одеського національного університету імені І. І. Мечникова, формував усе життя. Та йому знадобилася одна ніч, аби написати есе про рідний край. На думку науковця, північ Одещини — історичне Поділля — є брамою області до Центральної Європи, її південь — історичний Буджак — пов’язує Україну з Балканами, а центр — урбанізований портовий вузол, через який Україна і Світ тісно переплетені економічними зв’язками. Отже, в Одещини — три обличчя. Докладніше про це, та про інші маловідомі факти з історії нашого регіону — у збірці.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.015Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |