ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
«Одеська бомба» для переможного фіналу Путіна
03.03.2012 / Газета: Чорноморські новини / № 18(21282) / Тираж: 8525

Січневий вибух і пожежа в центрі Одеси, від яких постраждали 13 мешканців будинку № 24 по Тираспольській вулиці, і подальша спільна операція спецслужб України, Росії та Білорусі із затримання заїжджих терористів стали черговою сенсацією одеського походження. Перший російський канал передав репортаж із СІЗО Одеського УСБУ, два в’язні якого публічно зізналися у підготовці замаху на фаворита президентської кампанії в Росії Володимира Путіна.

Спочатку мовчали, потім раптом сплив Путін

Розслідування, яке ведуть одеські правоохоронці щодо пожежі 4 січня на Тираспольській, з самого початку було огорнене ореолом таємничості. Місцеві оперативники і слідчі протягом січня — лютого всіляко приховували від журналістів щонайменші його подробиці або навіть дезінформували громадськість. А в кінці лютого таємниця виявилася не просто доступною — потенційні організатори нібито зірваного замаху побажали публічно роз­крити свій злочинний задум, кінцева мета якого — замах на Путіна.

Важко припустити, чим викликана така «послідовність» українських охоронців законності. З одного боку, маємо факт захоплення спецслужбами інтернаціональної групи підозрюваних у тероризмі. А з іншої — СБУ продовжує наполегливо ухилятися від будь-яких коментарів. Можливо, через кілька місяців заговорять про нові версії. Наприклад, про підготовку замаху на одного з одеських бізнесменів, про що раніше повідомляли деякі інформ­агентства з посиланнями на джерела в правоохоронних органах. Або про акцію відплати за недавній розстріл (замість затримання) місцевими правоохоронцями двох чеченців — Аслана Дікаєва і Хасана Хадісова. Адже не випадково 4 січня на жорсткому диску вцілілого ноутбука в напівзгорілій винайнятій квартирі чеченців були виявлені плани-схеми важливих міських об’єктів, як-от Палацу спорту, а також місця найбільшого скупчення одеситів. Може, саме для їх знищення і виготовлялися вибухові пристрої, один з яких здетонував при виготовленні? Інакше, навіщо було їхати до Одеси з неблизького Казахстану або Ічкерії?

Навколо затриманих чеченців Адама та Асланбека Осмаєвих і казаха Іллі П’янзіна в Одесі розгорівся скандал. Як пояснити городянам, що ще в січні вітчизняні правоохоронці оголосили в розшук «небезпечних злочинців» — батька і сина Осмаєвих, а вже 28 лютого затриманого в блискучій операції Осмаєва-старшого звільняють з-під варти, визнавши його не причетним до тероризму, зокрема до спроби замаху на Путіна? Не менш примітний факт, що підозрювані в тероризмі зізнаються з екрана російського ТБ-1 не про вбивство, а саме про спробу замаху. «Кінцева мета була, — заявляє в телеоб’єктив 30-річний Адам Осмаєв, — поїхати до Москви і спробувати зробити замах на прем’єра Путіна».

Випадково саме цього дня, 27 лютого, кандидат Путін опублікував свою останню програмну статтю «Росія і світ, що змінюється». «Ми, поза сумнівом, продовжимо, — запевнив він виборців, — активний і творчий курс на зміцнення загальної безпеки, відмову від конфронтації, на ефективну протидію таким ви­кликам, як розповсюдження ядерної зброї, регіональні конфлікти і кризи, тероризм і наркозагроза». Не забув дати жорстку оцінку полі­тичним мітингам і демонстраціям, що приголомшили останнім часом Москву, а також запропонував росіянам «чітко розрізняти» підступи закордонних центрів, що використовують «протиправні інструменти «м’якої сили».

Коментуючи попереджений співробітниками спецслужб замах, кандидат Путін скористався можливістю продемонструвати виборцям всю твердість духу: «Люди, які перебувають в моєму становищі, з цим повинні жити. Якщо постійно боятися, то неможливо буде жити — нехай вони (терористи. — Авт.) нас бояться. Спроби замаху ніколи не заважали роботі й не заважатимуть їй».

Ну а 28 лютого недремні російські спецслужби не забули вкинути в інформпростір свіже «просочування інформації»: оперативниками ФСБ знайдено, згідно зі свідченнями Осмаєва-молодшого, «місце схрону вибухівки поблизу Кутузовського проспекту в Москві — магістралі, по якій кортеж Путіна їздить у Кремль і будинок уряду з його заміської резиденції».

Так само несподівано «сплив» факт, якого раніше бракувало, — щодо наявності у терористів схем підготовки замаху на Путіна, який нібито планувалося здійснити після березневих виборів. З урахуванням того, що подібні докази були відсутні, зокрема на файлах ноутбука, знайденого 4 січня в напівзгорілій квартирі, співробітники ФСБ повідомили: «Весь план підготовки оперативники знайшли в його (Адама Осмаєва. — Авт.) ноутбуці в іншій квартирі». Серед файлів — «відео з проїздом кортежу, зокрема Путіна. Щоб було уявлення, як особа, що охороняється, сідає, скільки машин її супроводжує, з різних ракурсів, з різних вулиць. Тобто люди навчалися не на одному прикладі, а на кількох», — роз’яснив виборцям ситуацію оперативний співробітник ФСБ.

Пазл одеських подій

Тим часом, читач може самостійно відтворити картину подій, склавши пазл з розрізнених шматочків.

4 січня о 12.25 в квартирі по вулиці Тираспольській, 24, на другому поверсі двоповерхового будинку, відбулася пожежа, під час якої загинув 26-річний чоловік, а 28-річний квартирант доставлений у реанімаційне відділення міської лікарні з опіками. Обидва — іноземні громадяни. Під час пожежі з будинку евакуйовано 13 осіб, з них двоє немовлят. Рятувальники ледве встигли вивести людей: вогонь швидко розповсюджувався дере­в’яними перекриттями, будівлю заповнив їдкий дим від руберойду і вагонки.

Як повідомили журналістам у відділі зв’язків із громадськістю обласного управління МВС, «за попередніми висновками експертів, причиною пожежі став вибух природного газу. За цим фактом порушено кримінальну справу».

5 січня з’ясувалися подробиці надзвичайної ситуації. Один з квартирантів винайнятої квартири на другому поверсі — 26 літній громадянин Росії — загинув, а інший — 28-річний громадянин Казахстану — з опіками госпіталізований в опі­ковий центр міськклінлікарні №10.

Джерела в одеській міліції стверджують, що в квартирі, яка згоріла, виявлено ноутбук з кількома сотнями знімків місць масового скупчення людей, зокрема Палацу спорту, Театру музичної комедії, ТЦ «Афіна», декілька паспортів на різні прізвища із вклеєними фотографіями погорільців, а також деталі, які зазвичай використовують при виготовленні мін з дистанційним керуванням.

Дивним виглядає і те, що квартиранта, який вижив, біля опікового центру охороняє наряд «Беркуту». Заступник керівника обласного УВС Дмитро Фучеджі підтвердив цю інформацію, відмовившись назвати причини посиленої уваги силовиків до потерпілого.

6 січня з джерел у правоохоронних органах стало відомо, що можливим терактам в Одесі могла завадити пожежа в будинку на вулиці Тираспольській, де знайдено залишки вибухівки, деталі вибухових пристроїв і карту міста.

Опіковий центр, де перебуває один з підозрюваних, оточений міліцією. Стало відомо, що третій квартирант, уродженець Кавказу, який також був у квартирі, втік. Він оголошений в розшук.

10 січня співробітники Держгірпромнагляду спростували повідомлення ЗМІ з посиланням на МВС, що пожежа в Одесі 4 січня виникла через вибух газу.

Пожежа в центрі Одеси 4 січня не пов’язана з вибухом природного газу, повідомила прес-служба Держ­гірпромнагляду в Одеській області. Інформація, що з’явилася в ЗМІ, з цього приводу є «неперевіреною». Ба, більше: «повідомлень про пожежу в житловому будинку № 24 по вул. Тираспольській з диспетчерської Міністерства надзвичайних ситуацій на диспетчерський пункт управ­ління експлуатації газового господарства 4 січня не надходило».

Під час обстеження фахівцями встановлено, що «пожежа відбулася в квартирі № 26 за вказаною адресою, проте газопровід і газове устаткування були у справному стані і пожежею не пошкоджені».

Працівники міліції заперечують факт перебування в опіковому центрі погорільця-казаха, хоча черговий лікар в реанімаційному відділенні лікарні надходження такого постраждалого підтвердив.

4 лютого група контртерору штурмувала приватну квартиру на першому поверсі двоповерхового будинку по вулиці Базарній, 86. Згідно з інформацією джерел у правоохоронних органах, в результаті спец­операції затримані уродженець Північного Кавказу Адам Осмаєв, підозрюваний в організації теракту в Одесі, і його батько Асланбек Осмаєв.

«Адама і Асламбека Осмаєвих за підозрою в причетності до організації нездійсненого теракту 9 травня 2007 року в Москві розшукує ФСБ. За деякими даними, вони входили до диверсійної групи, підконтрольної польовому командирові Доку Умарову», — повідомлялося в ЗМІ з посиланням на джерело.

6 лютого ЗМІ повідомили, що в Одесі затримані диверсанти Доку Умарова, які, можливо, мали намір помститися за смерть кілера Дікаєва.

Бійці спецпідрозділу СБУ «Альфа» спільно зі співробітниками міліції в рамках операції заблокували всі підходи до будинку № 86 по вулиці Базарній. Саме тут, в приватній квартирі на першому поверсі, перебували зловмисники, які представляють інтерес не тільки для вітчизняних, але й для російських спецслужб.

Правоохоронці відмовляються від будь-яких коментарів з цього приводу. Проте пресі стало відомо, що операція, яка тривала близько півтори години, пройшла успішно, без єдиного пострілу. Затримано трьох зловмисників: батько і син Осмаєви — 31-річний Адам та 51-річний Асланбек (уродженці Чечні) — і їх поплічник.

Осмаєви підозрюються в організації замовленого вбивства одного з крупних одеських підприємців, що має безпосередній стосунок до вантажоперевезень в морському торговому порту. Усунути бізнесмена планували за допомогою бомби.

Прикметно, що першими про блискучу спільну операцію СБУ російського ФСБ і білоруського КДБ повідомили російські ЗМІ, що підтримують Путіна, зокрема Перший канал.

11 лютого стало відомо, що найвірогідніша версія пожежі пов’язана з виготовленням вибухового пристрою. Ймовірно, підозрювані готували замах, хоча досвідченими підривниками їх назвати не можна, оскільки вибуховий пристрій збирали за інструкцією, викачаною з інтернету. Цей експеримент і спричинив вибух.

Втім, знайдені залишки пристрою вказують, що, на думку фахівців, зловмисники навряд чи могли організувати масштабний вибух. Максимум таким пристроєм можна було підірвати автомобіль або кількох людей, які перебували б у приміщенні. Тому організувати тер­акт в якійсь великій будівлі з великою кількістю людей, вони просто не змогли б.

12 лютого повідомлялося, що міліція перевіряє одеські лікарні: чи не звертався третій підозрюваний, який сховався в день вибуху, по допомогу після пожежі.

Новий начальник обласного управ­ління МВС Сергій Рєзников категорично спростував інформацію про те, що на місці пожежі виявлено вибухівку чи будь-які озна­ки підготовки до терористичного акту. «Триває розслідування причин пожежі. Але ні вибухівки, ні зброї там не виявлено. Підстав для паніки нема», — заявив він.

У прес-службі ОУВС продовжують стверджувати, що пожежа спалахнула через вибух природного газу. У свою чергу, один з міліціонерів на правах анонімності пояснив, чому звичайна (за версією ГУ МВС) пожежа від вибуху природного газу зацікавила правоохоронців: «Під час гасіння пожежі рятувальники МНС виявили дивні деталі, в яких були пізнані підривники. Ви­ікликали співробітників міліції, які вилучили підривники від мін і документи квартирантів. Зараз погорільців підозрюють в тому, що готували замах на якогось крупного бізнесмена. Згідно з оперативною інформацією, чеченець, який загинув, і казах, котрий вижив, належали до банди кілерів і раніше вже були причетні до вбивств».

27 лютого Перший російський канал повідомив таке: «Володимира Путіна хотіли вбити. Але замах на прем’єра Російської Федерації зірвано. Злочинців затримали в українській Одесі. У справі про підготовку замаху на Володимира Путіна затримано двох людей — Адама Осмаєва та Іллю П’янзіна».

28 лютого українські ЗМІ поширили це повідомлення, також вперше згадавши про спробу замаху на прем’єра Путіна й уточнивши, що «в СБУ відмовляються від коментарів», а «правоохоронні органи РФ не направляли запитів у Генпрокуратуру України щодо екстрадиції затриманих громадян Росії».

За інформацією однієї з газет, Осмаєв, П’янзін і Мадаєв підозрювалися в підготовці терактів на території Росії, проте «кандидат в президенти Росії Путін тут ні до чого. Підозрілі погорільці зацікавили правоохоронців відразу після того, як були знайдені документи загиблого Руслана Мадаєва і закордонний паспорт Іллі П’янзіна: «У паспортах були візи ОАЕ та Туреччини. Ця обставина відразу зацікавила оперативників. Палату П’янзіна взяли під охорону. А загиблий Мадаєв перебував у розшуку МВС Чеченської Республіки за причетність до зберігання зброї і викрадання людей», — писала одна з газет.

За словами міліціонера, про погорільців відразу ж повідомили у ФСБ Росії. Співробітники ФСБ незабаром прилетіли до Одеси. І П’янзін зізнався в існуванні «куратора» в Одесі — Адама Осмаєва. «В Еміратах П’янзін з Мадаєвим зустрі­чалися з представниками лідера чеченських терористів Доку Умарова. В Одесі вони повинні були винайняти квартиру і чекати подальших вказівок Адама Осмаєва, який жив тут уже більше року», — розповіли нам в міліції. Подальше розслідування велося спільними зусиллями ФСБ та СБУ.

«Замах — хід піарників, — переконаний російський політолог Станіслав Бєлковський. — Опозиційно налаштовані росіяни вважають, що історія із замахом вигадана, щоб підвищити популярність Володимира Путіна напередодні виборів. Нинішній рейтинг Путіна — 38%. Він хоче виграти в першому ж турі, для цього потрібно 50 — 60%. Ось і вигадали хід із замахом».

Близький до Кремля політолог Сергій Марков упевнений, що «Путіну нема потреби вдаватися до такого типу піару». «Дослідження свідчать про те, що він виграє в першому турі з результатом 58%. Щоб підвищити рейтинг, у нього є інші способи, наприклад, звільнити кількох непопулярних міністрів. На Путіна, як і на Обаму, готуються десятки замахів. Я впевнений, що людей, які їх готують, затримують часто, але зазвичай цю інформацію не обнародують. Зараз же спецслужби вирішили зробити її надбанням громадськості, мабуть, подумавши, що під час виборів вона стане в нагоді», — заявив Марков.

Що ж відбулося насправді, навряд чи ми дізнаємося найближчим часом. Таємниця ця може розкритися зі зміною влади в Росії.

УНІАН.

Автор: Михайло АКСАНЮК. УНІАН.


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.005
Перейти на повну версію сайту