ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Небезпечний тягар стереотипів
10.04.2012 / Газета: Одесские известия / № 38(4050) / Тираж: 18937

У 1971 році в Лондоні відбувся Всесвітній конгрес представників ром­ської національності з тридцяти країн світу. На форумі були затверджені гімн і прапор цього народу. На прапорі зображені: зелена трава, блакитне небо та колесо, як символ вічного руху вперед. Також учасники конгресу запропонували відзначати 8 квітня Міжнародний день ромів.

У межах святкування на Одещині відбулися заходи, підготовлені ромськими національно­культурними товариствами.

На святі не заведено говорити про проблеми. Але від цього їх не меншає. Така думка прозвучала на прес­конференції за участю представника міжнародного фонду «Чириклі» Володимира Кондура, головного спеціаліста відділу національностей і релігій управління культури і туризму облдержадміністрації Олени Петрової, голови Одеської обласної ромської організації «Романі збора» Жужуни Дудучави, голови громадської організації «Соціальна праводопомога» Володимира Боштана.

Головна проблема ромів будь­якої країни – це стереотип, що нація складається зі злодіїв і жебраків. Проте мало хто знає, що багато представників цієї національності стали великими людьми й домоглися успіхів, роблячи величезний внесок у світову культуру. Наведемо лише деяких – академіка Мстислава Келдиша, співачку Галину Вишневську і танцюриста Хоакіна Кортеса.

Також не спонукають до порозуміння й забобони щодо циганок­ворожок і провісниць.

– Кожен може ставитися до цього по­своєму, – говорить Жужуна Дудучава. – Я вважаю, що обманювати одну людину можна завжди, групу людей – певний час. Але обманювати цілий світ протягом сімнадцяти століть неможливо. У деяких ромів справді є дар пророкування. І він передається спадково.

Крім ворожості суспільства, у ромів є й інші проблеми.

– Освіта, охорона здоров’я, соціальний захист… Роми потребують допомоги, і не тільки в цих сферах, – підкреслює Володимир Кондур. – Проблеми погіршуються ще й тим, що деякі роми малописьменні й не мають змоги звернутися по допомогу до відповідних інстанцій.

Виручає в таких випадках юридичний супровід, який забезпечує «Соціальна праводопомога». Інакше кажучи, береться «проблемна» родина. До неї прикріплюють юриста, який грамотно консультує та супроводжує членів сімейства в судах або інших установах, де потрібне обстоювання їхніх прав.

– Питання етнонаціонального розвитку на Одещині завжди вирішувалися завдяки налагодженій системі взаємодії між органами виконавчої влади, місцевого самоврядування та громадськими організаціями. Що стосується ромів, то Одеська облдерж­адміністрація вважає їхні проблеми важливими, актуальними й далі сприятиме їх розв’язанню, – підкреслила Олена Петрова.

Роми – єдиний народ у світі, який не має історичної батьківщини. При цьому, попри нескінченний рух, вони зберегли свої традиції, культуру, мову.

Автор: Христина ВІЄР


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.007
Перейти на повну версію сайту