![]() |
|
![]() |
![]() |
У 1971 році в Лондоні відбувся Всесвітній конгрес представників ромської національності з тридцяти країн світу. На форумі були затверджені гімн і прапор цього народу. На прапорі зображені: зелена трава, блакитне небо та колесо, як символ вічного руху вперед. Також учасники конгресу запропонували відзначати 8 квітня Міжнародний день ромів.
У межах святкування на Одещині відбулися заходи, підготовлені ромськими національнокультурними товариствами.
На святі не заведено говорити про проблеми. Але від цього їх не меншає. Така думка прозвучала на пресконференції за участю представника міжнародного фонду «Чириклі» Володимира Кондура, головного спеціаліста відділу національностей і релігій управління культури і туризму облдержадміністрації Олени Петрової, голови Одеської обласної ромської організації «Романі збора» Жужуни Дудучави, голови громадської організації «Соціальна праводопомога» Володимира Боштана.
Головна проблема ромів будьякої країни – це стереотип, що нація складається зі злодіїв і жебраків. Проте мало хто знає, що багато представників цієї національності стали великими людьми й домоглися успіхів, роблячи величезний внесок у світову культуру. Наведемо лише деяких – академіка Мстислава Келдиша, співачку Галину Вишневську і танцюриста Хоакіна Кортеса.
Також не спонукають до порозуміння й забобони щодо циганокворожок і провісниць.
– Кожен може ставитися до цього посвоєму, – говорить Жужуна Дудучава. – Я вважаю, що обманювати одну людину можна завжди, групу людей – певний час. Але обманювати цілий світ протягом сімнадцяти століть неможливо. У деяких ромів справді є дар пророкування. І він передається спадково.
Крім ворожості суспільства, у ромів є й інші проблеми.
– Освіта, охорона здоров’я, соціальний захист… Роми потребують допомоги, і не тільки в цих сферах, – підкреслює Володимир Кондур. – Проблеми погіршуються ще й тим, що деякі роми малописьменні й не мають змоги звернутися по допомогу до відповідних інстанцій.
Виручає в таких випадках юридичний супровід, який забезпечує «Соціальна праводопомога». Інакше кажучи, береться «проблемна» родина. До неї прикріплюють юриста, який грамотно консультує та супроводжує членів сімейства в судах або інших установах, де потрібне обстоювання їхніх прав.
– Питання етнонаціонального розвитку на Одещині завжди вирішувалися завдяки налагодженій системі взаємодії між органами виконавчої влади, місцевого самоврядування та громадськими організаціями. Що стосується ромів, то Одеська облдержадміністрація вважає їхні проблеми важливими, актуальними й далі сприятиме їх розв’язанню, – підкреслила Олена Петрова.
Роми – єдиний народ у світі, який не має історичної батьківщини. При цьому, попри нескінченний рух, вони зберегли свої традиції, культуру, мову.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.007Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |