ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
КОЗАЦЬКИЙ КУРГАН НА ПЕРЕСИПУ
12.04.2012 / Газета: Чорноморські новини / № 29(21293) / Тираж: 8525

Як і повідомляли «Чорноморські новини», у суботу, в день православного свята Благовіщення, козацька та гайдамацька спільноти Одеси почали закладку кам’яного кургану в Лузанівці, де понад три століття тому загін славетного ватажка Семена Палія отримав перемогу над бусурманами.

Як зауважив під час церемонії закладання кургану отаман Чорноморського гайдамацького з’єднання, натхненник цієї акції Сергій Гуцалюк, час і місце обрані не випадково, адже саме десь тут, на пересипу між морем і лиманом, на початку квітня 1691-го загін запорожців під проводом Семена Палія зборов татарське військо.

Сучасна історіографія, зауважує Сергій Гуцалюк, ґрунтується на пропаганді російського царату й цілковито заперечує присутність у нашому краї українців до перемоги Російської імперії у російсько-турецькій війні. Насправді ж, козаки тут воювали, перемагали й оселялися задовго перед тим, про що промовисто свідчить топоні­міка Одеси й околиць.

Місцина, на якій нині розпростерлася Одеса, здавен була важливою, адже саме тут проходив торговельний шлях між потужними на той час поселеннями-фортецями Ізмаїлом та Акерманом й Очаковом. Відтак за цей суходіл між морем і лиманами точилися війни, тут селилися переможці.

Оскільки влада нинішня заклопотана не тим, як увічнювати дати й імена, гідні пошанівку, а тим, що можна ще «преприхватизувати», патріотична громадськість взяла ініціативу у свої руки й почала насипати курган на честь перемоги Семена Палія з побратимами. До підніжжя великого дерев’яного хреста принесли камін­ня, зокрема зі Шкодової гори, у затишку якої колись була козацька слобода.

Ось такою новою, точніше, не без старань «старшого брата» забутою, історичною місциною поповнилася карта Одеси. Ініціатори акції сподіваються, що з кожною весною курган на Пересипу вивищуватиметься, як і зростатиме наша самосвідомість та гордість за наш український край.

Певна річ, така цікава подія не обійшлася без пісні — кілька давніх композицій прозвучали у виконанні кобзарів Олекси Губського та Максима Трубнікова.

Автор: -


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.004
Перейти на повну версію сайту