![]() |
|
![]() |
![]() |
Чому збирання врожаю називають боротьбою
Коли спілкуєшся із хліборобами, вони часто називають збір врожаю боротьбою. Вирощування хліба – така мирна справа, до чого ж тут битва? Та вони праві, бо скільки треба попотіти, вистраждати і врешті таки поборотися із усілякими перепонами.
Що цьогорічні жнива будуть не з легких, аграрії району відчували ще з осені. Адже вона була бездощовою, тому зерно лягло у сухий ґрунт. Відсутність вологи негативно позначилась на стані посівів, вони увійшли в зиму слабкими і нерозкущеними. Довелося потерпати за долю врожаю і суворої зими. Довготривалі низькі температури не дали змоги вкорінитись озимині. Отож цьогоріч посіви на полях були слабкими та зрідженими.
Наступне випробовування – посушливі весна і літо. У квітні, травні та червні не було дощу у більшості господарств району. Та все ж місцеві аграрії боролися за врожай.
Як розповідає виконувач обов’язків начальника управління агропромислового розвитку райдержадміністрації Віталій Бабюк, під урожай 2012 року в господарствах району всіх форм власності засіяно понад 37 тисяч гектарів озимими та 10,9 тисячі гектарів ярими зерновими культурами, з яких 20 відсотків уже з відомих причин загинуло.
– Та в господарствах боролися за врожай. В районі було накопичено 5 тисяч тонн мінеральних добрив, які практично повністю направлено на підживлення озимих культур. В середньому внесено по 45 кілограмів діючої речовини на гектар посівів. Таким чином нам вдалося підживити майже 90 відсотків площ, – додає головний спеціаліст управління агропромислового розвитку райдержадміністрації агроном Юрій Шерен. – Для двотижневого комплексного збирання врожаю в районі задіяно 180 власних зернозбиральних комбайнів та до 40 – залучено із інших районів та областей.
Тобто було зроблено все можливе, аби з найменшими втратами зібрати вирощене.
Традиційно в північних районах області хлібороби починають жнивувати у перших числах липня. Цьогоріч – розпочали на два тижні раніше. Нестерпно палюче сонце, як кажуть в народі, просто «запалило» зерно. Саме через цілу низку вже названих причин, як стверджують фахівці, цього року в середньому недоотримано по 10 центнерів збіжжя з гектара.
– Валовий збір зерна по всіх господарствах району становить до 60 тисяч тонн, третина якого – пшениця. Загалом середня урожайність трохи вища 15 центнерів з гектара. Пшениця видала трохи більше, – коментує агроном. – Значно більше отримали збіжжя у приватних сільськогосподарських підприємствах «Світанок», «Маяк» та товариствах «БіолендОдеса» і«Агрофірма «Мар’янівська».
Варто зазначити, що цього року найвищу врожайність озимої пшениці в районі отримали у ПСП «Маяк», і становить вона 40,5 центнерів з гектара. Керівник господарства Микола Захар’єв – досвідчений аграрій. До нього приїжджають по досвід колеги з області та інших регіонів України. Микола Йосипович займається хліборобством усе своє життя, а господарство очолює продовж сорока років. Він добре відчуває землю. Аби щедро врожаїлась нива, в ПСП «Маяк» використовують мінеральні і органічні добрива. А для цього підтримують тваринництво. Таким чином, навіть у не вельми сприятливі для сільського господарства роки цей дбайливий господар виходить переможцем у нелегкій боротьбі за врожай.
Тетяна СТОРЧАК, власкор «Одеських вістей», Ширяївський район
Хліб у коморі,
а трактори – в полі
Сільськогосподарські підприємства району завершили косовицю зернових і зернобобових культур. Результати жнив загалом непогані, за попередніми підрахунками на круг отримано по 24,5 центнера з кожного гектара. Фермери вже приступили до розрахунків з пайовиками за оренду земельних сертифікатів.
За інформацією управління агропромислового розвитку райдержадміністрації, під хлібну ниву було відведено 32,5 тисячі гектарів. Аномальна погода значно прискорила старт жнивної кампанії, тому ще на початку червня комбайни вийшли в поле.
І вже 5 липня аграрії завершили збирання озимого ячменю на 6,2 тис. га. Врожайність склала 22,6 ц/га, що на 4,1 ц менше аніж торік.
Найбільшої продуктивності хлібного лану досягли землероби ТОВ НВП «АгроРитм» (керівник Віктор Стоцький) виростивши по 40 ц з га, ф/г «Гранат» (керівник Анатолій Артеменко) – 38 ц/га, ф/г «Обрій» (керівник Віктор Мазуренко) – 34 ц/га, ТОВ ВНФ «Зеленогірське (керівник Олександр Манзар) – 31 ц/га.
Порадувала багатьох землеробів врожайність озимої пшениці (27,2 ц/га). Найвагоміший колос виростили – 45 ц/га – фермери з «Обрію» та у насіннєвому господарстві «АгроРитм». Трішки відстали від лідерів жниварі ф/г «Гранат» з результатом 41 ц/га та СВК «Агросвіт» (керівник Віктор Ляховецький) – 35 ц/га.
Загальносередній ужинок ярого ячменю – 20,2, гороху – 15,9, озимого ріпаку – 16,6 ц/га.
За результатами трудового суперництва найвищих намолотів досягли комбайнові екіпажі фермерського господарства «Обрій» з Новокарбівки. Це комбайнер Олександр Лисоконь з результатом 1700 тонн і Олександр Бондаренко, який намолотив 1561 тонну. На потужних зернозбиральних агрегатах «Полісся1218» та «Акрос530» жниварі за 15 днів вивільнили від зернових усі 875 гектари.
Якщо перейти до питання повного збереження врожаю зернових культур, то є чітка організація первинного обліку продукції, яку ніхто не скасовував, і передбачає вона документування усіх господарських операцій, пов’язаних зі збиранням і заготівлею зерна. Зрозуміло, що всі аграрії це роблять справно у своїй бухгалтерії, проте деякі чомусь не поспішають інформувати управління агропромислового розвитку райдержадміністрації про вирощене або дають недостовірні дані. Тому, остаточно не підрахована кількість збіжжя, засипаного у засіки, а загалом невідомо, як спрацювали аграрії району.
Слід відзначити, що із завершенням жнив розпочалася і підготовка ґрунту під урожай наступного року.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.010Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |