ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Рецепт лікаря проти «героїну для бідних»
24.07.2012 / Газета: Одесские известия / № 78(4352) / Тираж: 18937

У прес­центрі «Паритет» відбулося обговорення проекту наказу Міністерства охорони здоров’я України про внесен­ня змін до наказу Міністерства від 14.05.2003 р. № 210 «Про лікарські засоби», яким передбачається перехід на відпускання в аптеках усіх кодеїномістких препаратів суворо за рецептами. Представники Громадської ради при облдержадміністрації, громадських організацій, органів внутрішніх справ висловилися на підтримку даної ініціативи, покликаної перекрити доступ до компонентів одержання кустарного наркотику – дезоморфіну – у домашніх умовах. Проблема полягає у тому, що наркомани наловчилися одержувати дешевий наркотичний засіб, який називають «героїном для бідних», із придбаних в аптеці ліків. Звикання до нього відбувається дуже швидко. А життя людини при прийманні дезоморфіну скорочується приблизно уп’ятеро у порівнянні з героїновою залежністю. Чому так відбувається?

Кодеїн – морфінопохідна речовина, яку виділяють з опіуму. Тобто це наркотик природного походження. Він вже давно увійшов у практику створення нових ліків, підсилюючи ефект знеболювання. І оскільки боротьба з болем стає усе актуальнішою, з’являються нові препарати, які містять кодеїн у різних дозуваннях. Цим і користуються наркозалежні люди.

У сусідній Росії рішення про відпускання кодеїномістких препаратів лише за рецептами набуло чинності 1 червня поточного року. Йому передувала реалізація даного проекту в декількох пілотних регіонах. Це призвело до зниження обсягів продажів кодеїномістких ліків у 30 разів! Тобто основними їхніми споживачами були насамперед наркомани.

Запровадження рецептурного відпус­кання викликало певний ажіотажний попит – частину препаратів змели з прилавків аптек. Однак ситуація потроху стабілізується. Та й фірми­виробники почали випускати багато затребуваних препаратів вже без кодеїну.

Основна дискусія в Росії зараз за двома напрямами. Питання перше – чи не постраждають люди, які приймають кодеїномісткі препарати за медичними показниками: при хронічних больових синдромах, кашлі? Адже їм тепер до­ведеться або переходити на безкодеїнові ліки, або одержувати рецепти на звичні медикаменти у лікаря. Крім того, що будуть робити наркомани, у яких відняли аптечний шлях одержання наркотику? Чи не відбудеться стрімкого зростання кількості крадіжок та нападів з метою одержання коштів на придбання дози зілля?

Можна не сумніватися: з аналогічними проблемами зіткнеться і Україна, якщо Міністерство охорони здоров’я внесе зміни до наказу про відпускання ліків. Але щось робити необхідно. Кількість наркоманів у країні зростає. І в цих умовах доступність наркотику стає дуже важливим провокуючим чинником, зокрема, для тих, хто вирішив спробувати наркотики вперше.

Автор: Світлана Маршина


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.004
Перейти на повну версію сайту