ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Чесне висвітлення виборів? Не ждіть! ЗМІ в руках політиків
30.08.2012 / Газета: Чорноморські новини / № 67(21331) / Тираж: 8525

Інститут розвитку регіональної преси та Комітет виборців України порушили питання щодо впровадження стандартів збалансованого і об’єктивного висвітлення виборів. Так, нещодавно в Одесі відбувся «круглий стіл»: «ЗМІ і вибори-2012: стандарти висвітлення і захист прав журналістів», за яким зібралися понад 20 редакторів і журналістів одеських ЗМІ.

Говорили про стандарти збалансованого та об’єктивного висвітлення виборчих процесів, програми партій і кандидатів під час парламентських виборів нинішньої осені тощо. Учасникам засідання запропонували меморандум із 15 основних принципів, яких журналісти мали б дотримуватися для збалансованого, об’єктивного і справедливого висвітлення виборів народних депутатів. Його представила медіа-експерт Інституту розвитку регіональної преси Людмила Панкратова.

«Я прекрасно розумію, що цей меморандум дуже далекий від тієї реальності, в якій ми живемо. Це певний ідеал, який декому може здатися наївним, однак оскільки Одеса — це флагман в регіональному медіапросторі України (в жодному іншому місті нема такої кількості ЗМІ), давайте показувати певний рівень стандартів та етичних норм. Навіть якщо ми не можемо виконувати запропоновані стандарти на всі сто відсотків, давайте, принаймні, про це поговоримо», — запропонував на початку «круглого столу» голова Одеського відділення КВУ Анатолій Бойко. Що ж стосується порушень прав журналістів, в цьому питанні, за його словами, одесити також попереду багатьох міст, тож проблеми із висвітленням політичних процесів слід розглядати комплексно.

Журналісти здебільшого бідкалися, що представлені у меморандумі стандарти мають теоретичний характер і їх абсолютне дотримання в сучасних українських умовах неможливе, відтак підписання документу відклали. Учасники «круглого столу» визнали, що нежиттєздатність меморандуму зумовлена, зокрема, тим, що більшість ЗМІ сьогодні належать конкретним полі­тикам, і це унеможливлює об’єктивне й неупереджене висвітлення процесів у суспільстві, в тому числі й перебігу виборчої кампанії. Водночас, погоджувалися, що більшість запропонованих положень можна вважати азами професійної журналістики. У підсумку жвавої дискусії меморандум про стандарти було вирішено перейменувати в «Принципи професійного висвітлення виборів», і після доопрацювань певних положень заново презентувати в Одесі. З огляду на багато чинників, така «презентація на біс», якщо й відбудеться, то вже явно після того, як ЗМІ (на замовлення своїх власників) зроблять свій, не професійний, а техноло­гічний, внесок у загальний результат виборів.

Розмову про можливі порушення прав журналістів на майбутніх виборах почали з пригадування минулих. Так, керівник юридичного відділу Одеського обласного КВУ Ігор Бринош презентував результати проведеного організацією моніторингу дотримання прав журналістів Півдня України під час місцевих виборів 2010 року. Тоді найбільшу кількість фактів перешкоджання діяльності представників ЗМІ було зафіксовано з боку виборчих комісій різного рівня, їх посадових осіб, а також пра­цівників правоохоронних органів. Представникам ЗМІ не надавали повний обсяг інформації про підготовку і перебіг виборчого процесу, а також позбавляли можливості бути присутніми на засіданнях територіальних і дільничних виборчих комісій, на виборчих дільницях під час голосування та підрахунку голосів. Відомі фати незаконного видалення з приміщень виборчих дільниць, в деяких випадках навіть за допомогою співробітників міліції із застосуванням фізичної сили.

Ігор Бринош підкреслив, що в багатьох випадках не було з боку журналістів і ЗМІ подальшого адміністративного або судового оскарження порушень їхніх прав — вся активність, як правило, закінчувалася на стадії привернення суспільної уваги. У висновку юрист зазначив, що до, під час і після 28 жовтня 2012 року з правами журналістів, вочевидь, буде не краще, оскільки ситуація посилюється надзвичайно складним виборчим процесом, новим виборчим законодавством і «класично» низьким рівнем компетентності членів дільничних виборчих комісій і незнанням ними законодавства щодо прав представників ЗМІ. Журналісти, в свою чергу, висловилися за підготовку практичного посібника-підказки, як діяти у разі перешкоджання журналістській діяльності. А головний редактор інтернет-видання Odessa Daily Леонід Штекель запропонував створити і поширити (у тому числі і через соціальні мережі) «чорний список» порушників прав журналістів, зокрема голів і членів виборчих комісій.

Автор: Людмила ІВАЩЕНКО


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.006
Перейти на повну версію сайту