ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Під байдужу громаду гранти не потечуть
22.11.2012 / Газета: Чорноморські новини / № 92(21356) / Тираж: 8525

Державний фонд сприяння місцевому самоврядуванню в Україні ініціював проведення Всеукраїнського конкурсу проектів і програм його розвитку. Для потенційних учасників нещодавно відбувся навчальний семінар. Представники облради, голови районних рад, міські, сільські та селищні голови на один день перевтілилися із сурових посадовців у сумлінних учнів — із книжками та зошитами за символічними партами.

Учасників семінару «Розвиток місцевого самоврядування в рамках Всеукраїнського конкурсу проектів і програм розвитку місцевої самоврядування» ознайомили з новаціями. Так, створено електронну платформу обміну досвідом, де планується зібрати базу даних кращих, за всі роки проведення конкурсу, проектів, — таких, які актуальні завжди (не залежно від року написання) і для будь-якої місцевості. Ці напрацювання в майбутньому слугуватимуть базою для написання інших, на подібну тематику, робіт серед місцевих громад. Зміняться лише цифри та форма думки. Органи місцевого самоврядування мають можливість подавати на конкурс проекти, які стосуються різних сторін життя громади: надання послуг населенню, організація руху транспорту, реформування сфери ЖКГ, забудова і благоустрій населених пунктів, охорона здоров'я, партнерство та транскордонне співробітництво тощо.

Основна новина стосується термінів проведення конкурсу. Хоча ще й досі триває змагання 2012-го, вже оголошено прийом проектів на рік наступний. Подавати їх учасники почали з 15 єерес-ня. Крайній термін прийому — 15 березня 2013 року. Потім напрацювання конкурсантів потраплять до рук незалежної експертної комісії — академіків і професорів провідних ВНЗ. Ці поважні люди державному фонду та дирекції конкурсу ніяк не підвладні: судять конкурсантів з усієї країни на власний смак і розсуд.

«Може бути так, що одна область виграє десять проектів, а інша, навіть подавши набагато більше, — жодного. До речі, якщо при написанні проекту враховувалися побажання місцевої громади, шанси на виграш збільшуються (організатори конкурсу хочуть стимулювати громаду не бути байдужою до вирішення проблем, які її стосуються). Саме це —європейський шлях розвитку. Логічним продовженням має стати перехід кількості у якість. Тому учасникам варто гарно попрацювати над втіленням своїх ідей», — зауважив Олександр Бурий, представник Держфонду сприяння місцевому самоврядуванню.

Перевірятимуть проекти до ЗО травня. У перших числах червня оголосять переможця. Весь секрет зміни термінів — бажання збільшити бюджет конкурсу. «Аби держава дала більше грошей, нам треба переконати цифрами. За вимогами державної бюджетної політики, яку міністерство фінансів виконує, бюджетні пропозиції подаються до Мінфіну тільки до 15 липня поточного року», — пояснив представник держфонду. Якщо конкурс провести раніше — це можливість попросити в держави додаткове фінансування. Та щоб отримати його, треба своє про-

хання добряче обґрунтувати. Зараз фонд конкурсу складає 26 мільйонів 600 тисяч гривень, що досить непогано, адже коли конкурс тільки започатковували, його бюджет становив 10 мільйонів гривень. За 10 років існування держава надала 173 мільйони гривень.

Державне фінансування кожного з проектів не повинно перевищувати 80% від його загальної вартості. 20 або більше відсотків мають забезпечити місцеві бюджети. Не забороняється і залучення інвестицій та благодійних коштів.

Показник спонсорської допомоги досить важливий. Особливо успішні в збиранні грошей серед заможних — чехи і поляки. Нашим європейським сусідам держава виділяє лише 40%, інші 60% громади шукають самі. Такий розподіл знімає фінансове навантаження з держави і, знову ж таки, привертає увагу місцевих жителів до проблем їхнього села, міста, району тощо. «Ідея самого проекту, перш за все, — це взаємодія органу місцевого самоврядування зі своєю громадою. Оце та ідея, яка закла-

дена первинно. Громада має бути активною під час будь-якої діяльності, яку виконує орган місцевого самоврядування», — зауважив Олександр Бурий. До того ж, чим частіше влада спілкується з людьми, тим раніше дізнається про нагальні проблеми та не запускає їх.

З кожним роком більшає охочих взяти участь у Всеукраїнському конкурсі проектів і програм розвитку місцевого самоврядування. Наприклад, якщо п'ять років тому було 353 претенденти, то цьогоріч уже 739. Ріст інтересу до конкурсу добре помітний на прикладі Одещини: якщо торік (хоч і соромно в такому зізнаватися) з усієї нашої області не подали жодного проекту, то нині є 13 претендентів.

Про те, що всеукраїнський конкурс не якась там «липа» з пустопорожніми обіцянками, а реальний шанс вирішити нагальні питання, — свідчать переможці попередніх років. Так, кагарлицький сільський голова (Біляївський район) Іван Вишневський (на знімку) розповів, що у 2007-у його проект «Почнемо відродження громади з дитячого садка» гідно оцінили і винагородили. «Завдяки перемозі в цьому конкурсі нам виділили 100 тисяч гривень на придбання меблів для дитсадка. Відтак у 2008 році ми відкрили садочок. 100 тисяч — це мало, але тоді то були для нас великі гроші, на той час — майже три бюджети сільської ради», — поділився враженнями Іван Іванович, зізнаючись, що покладає на нинішній семінар великі надії, щоб якомога детальніше ознайомитися з умовами конкурсу й позмагатися за фінансування у 2013 році чергового проекту.

Автор: Іванна ДЕРЕВ'ЯНКО


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.005
Перейти на повну версію сайту