ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Пріоритети розвитку Одещини
29.11.2012 / Газета: Одесские известия / № 132(4406) / Тираж: 18937

На засіданні колегії облдержадміністрації були розглянуті підсумки соціально–економічного розвитку області за 9 місяців поточного року. Ми попросили їх прокоментувати депутата обласної ради, академіка Академії економічних наук України, заслуженого економіста України О.С. КРАВЦЯ.

– Олександре Семеновичу, як можна взагалі охарактеризувати підсумки трьох кварталів року?

– Це етап стабілізації ситуації в економіці та соціальній сфері, який підтверджується реальними показниками.

Так, за станом на 1 жовтня, порівняно з початком року, обсяги прямих іноземних інвестицій зросли на 26,5%. Обсяги роздрібної торгівлі – на 17,8%. За 9 місяців створено 38,6 тисячі нових робочих місць, що у півтора раза перевищує кількість ліквідованих. Як і раніше, одним з найнижчих у країні залишається рівень зареєстрованого безробіття – 0,8%. Середньомісячна заробітна плата зросла на 14,1% і склала 2 653 гривні.

– Наскільки успішними виявилися значні інвестиційні проекти?

– Судіть самі. Голова облдержадмі–ністрації Едуард Леонідович Матвійчук не раз акцентував увагу на необхідності поновлення роботи цукрових заводів. Цього року завершилися реконструкція та модернізація на Заплазькому цукровому заводі. На ньому відновлено виробництво, створено 648 нових робочих місць. Уже вироблено понад 3 тисячі тонн цукру. До кінця року на підприємстві перероблять понад 170 тисяч тонн цукрового буряку.

ТОВ «Делта Вілмар» далі споруджує сучасний олійноекстракційний завод з переробки соняшнику і ріпаку. Устаткування для приймання соняшнику готове до введення в експлуатацію більш ніж на 90%, затверджено проектну документацію на спорудження основних виробничих потужностей, укладено контракт на постачання устаткування з компанією «Europa Crown Limited».

Крім того, розпочато будівництво першої черги сучасного олійноекстракційного заводу з переробки олійних культур потужністю 1 700 тонн насіння: сої – 1 200 тонн, ріпаку – 1 400 тонн за добу. Підприємство споруджується у селі Візирці Комінтернівського району. Обсяг інвестицій – приблизно 80 мільйонів доларів США. Роботи на першій черзі намічено завершити до кінця 2013 року.

Іллічівське ТОВ «Укркава» ввело в екс–плуатацію технологічну лінію фасування кави потужністю 381 тонна на рік. Підприємство почало випускати каву у стиках (популярну комбінацію три в одному), бляшаних і скляних банках. Реалізуються заходи щодо виходу продукції підприємства на російський ринок.

Триває спорудження третьої черги нового лабораторно–виробничого корпусу з випуску лікарських форм і субстанций ВАТ «Інтерхім». Обсяг інвестицій – 350 міль–йонів доларів. Уже закладено підмурівок, піднімають стіни, підводять зовнішні комунікації. Цього року фірма впровадила у виробництво два анальгетики (знеболюючі засоби) і снодійне.

ТОВ «Айсберг ЛТД» почало випускають новий вид продукції – холодильні вітрини для реалізації квітів, холодильних енергоощадних вітрин Tavria, гастрономічних вітрин для торговельної мережі Santim, була розроблена нова система відтавання вітрин. Підприємство одержало сертифікат відповідності продукції директивам і нормам ЄС, право маркірувати свою продукцію знаком СЄ і вільно виходити на ринок Євросоюзу.

Білгород–Дністровське ТОВ «Белста» продовжує підготовку до введення в екс–плуатацію нового цеху з виробництва домашнього взуття.

Щомісяця нарощує обсяги Балтське ПП «Інтекст», на якому випускається жіночий і дитячий верхній одяг.

– А яким підприємствам не вдалося подолати труднощі?

– Їх кілька. Найчастіше основними причинами зниження темпів виробництва були причини об’єктивного характеру: ситуація, що складається на ринку.

Наприклад, значне скорочення виробництва аміаку (на 20,9%) і карбаміду (на 4,2%) у ПАТ «Одеський припортовий завод» відбулося через стрімке зростання ціни на природний газ. А він, як відомо, є сировиною для виробництва аміаку і карбаміду. Підприємство у січні – травні було змушене зупинити один агрегат.

Скорочення обсягів виробництва в Іл–лічівському ПАТ «ЗАЗ» на 54,9% відбулося через скорочення поставок машинокомплектів.

Випуск виноградного вина підприємствам області довелося скоротити, оскільки дещо впав попит на нього і посилилася конкуренція з боку закордонних виробників.

У зв’язку зі зростанням ринкових цін на металеву сировину, зниженням ділової активності фірм з країн Європи і СНД, на «Стальканаті» скоротилося на 28% виробництво сталевого дроту і на 6% – сталевих канатів.

– На засіданні колегії говорилося про збільшення інвестиційних потоків в область. Які галузі стали пріоритетними в цьому напрямі?

– Інвестори, як і раніше, дуже зацікавлені у роботі в нашому регіоні. З січня по вересень підприємствами та організаціями області за рахунок усіх джерел фінансування освоєно 8 мільярдів 144,2 мільйона гривень капітальних інвестицій. Їхній приріст склав 55%. Пріоритетними для інвестування стали промисловість, транспорт і зв’язок, куди було спрямовано 24,6% коштів. Дещо менше вдалося залучити у будівельну галузь – 20,4%.

Найчастіше підприємства брали кредити в банках, робили інші запозичення. Їхня частка досить велика – 43,4%. Частка власних коштів підприємств та організацій склала 36,8%.

На 1 жовтня сума прямих іноземних інвестицій досягла 1 мільярда 543,4 мільйона доларів США. Темп зростання їх обсягів склав 126,3% до обсягів на початок 2012 року.

Тут пріоритети розподілилися трохи інакше: транспорт, зв’язок, промисловість, операції з нерухомістю, оренда, інжиніринг, фінансова діяльність, торгівля, ремонт автомобілів, будівництво.

– Що відбувалося в зовнішньоекономічній діяльності?

– У січні – вересні 2012 року обсяги експорту товарів і послуг склали 2 мільярди 34,1 мільйона доларів США (вони зросли, у порівнянні з аналогічним періодом минулого року, на 4,2%).

Зовнішньоторговельні операції щодо постачань товарів підприємства регіону здійснювали з партнерами із 150 країн світу. Найбільші постачання спрямовувалися до Росії (12%), далі йдуть Туреччина (10,8%), Індія (9,8%), Польща (6,4%), Марокко (5,2%), США (4,2%), Молдова (3,2%).

В основі товарної структури експорту – добрива, продукти неорганічної хімії, жири, тваринні масла і рослинні олії, зернові культури, насіння олійних культур, електротехнічне устаткування, чорні метали і вироби з них.

Що стосується зовнішньої торгівлі, у січні – вересні наша область посідала друге місце серед областей і міст України за обсягами надаваних послуг і п’яте – за обсягом отриманих. Торговельні операції здійснювалися з партнерами із 180 країн. На ринку послуг найбільш затребуваними були послуги транспорту і зв’язку.

– Олександре Семеновичу, як виглядає наша область на тлі інших регіонів у будівельній галузі?

– За 9 місяців цього року за обсягами виконаних самотужки будівельних робіт область посіла шосте місце, за темпами зростання обсягів будівництва – восьме місце в Україні.

Якщо говорити про характер виконаних робіт, то на першому місці виявилися нове будівництво, реконструкція й переоснащення – 87,1% будівель. Набагато менше виконувалося капітального (10,7%) і поточного ремонту (2,2%).

Треба відзначити, що значно зросли обсяги спорудження водних об’єктів (у 2, 7 раза), магістральних і місцевих трубопроводів, ліній зв’язку і енергопостачання.

– Чимало було зроблено для підтримки підприємців. Чи дало це свої результати?

– За станом на 1 жовтня на обліку в органах державної реєстрації області перебувало 67,7 тисячі підприємців – юридичних осіб і 183,6 тисячі підприємців – фізичних осіб. Кількість малих підприємств – 16,8 тисячі. У розрахунку на 10 тисяч населення виходить 69 малих підприємств.

Видачу дозвільних документів здійснюють 33 створених у кожному ра–йоні та місті області дозвільних центри. З початку року до них звернулося 52,9 тисячі суб’єктів господарювання. Вони одержали 49,1 тисячі різних документів. Адміністратори і представники дозвільних органів дали 67,8 тисячі консультацій з питань, що цікавлять підприємців.

На останній сесії обласної ради депутати ухвалили Програму розвитку малого підприємництва на 2013 – 2015 роки. До цього діяла аналогічна Програма на 2010 – 2012 роки.

Для недопущення тиску на бізнес з боку контролюючих і правоохоронних органів облдержадміністрацією ініційовано щомісячний моніторинг їх перевіряльної діяльності. У січні – вересні органами державного контролю (нагляду) здійснено 53 тисячі планових і позапланових перевірок, що на 19,3 тисячі (або 26,7%) менше, ніж за аналогічний період 2011 року.

– Які служби пішли на найбільше скорочення кількості перевірок?

– Насамперед, хочу звернути увагу на крок назустріч, зроблений Державною податковою службою в Одеській області. Вона скоротила кількість перевірок на 30,2%. Далі треба сказати про Держтехногенбезпеку (28,4%), СЕС (42,3%), Держінспекцію щодо карантину рослин (36,5%).

– Одним із пріоритетних напрямів роботи в області залишається енергозбереження – заходи, спрямовані на економію енергоресурсів і впровадження альтернативних джерел їх одержання…

– З метою реалізації завдань уряду щодо скорочення споживання природного газу, в області впроваджуються проекти щодо використання теплоакумуляційного обігріву в установах бюджетної сфери, щодо заміни устаткування котелень і тепломереж, установлюються котли, що працюють на відходах сільгосппродукції (Ширяївський, Савранський, Білгород–Дністровський, Татарбунарський, Мико–лаївський, Роздільнянський райони), монтуються сонячні колектори (місто Ізмаїл та Біляївський район).

В області ведеться активна робота з впровадження механізму державно–приватного партнерства у сфері модернізації теплогенеруючого устаткування. Протягом року реалізовано майже 30 енергосервісних контрактів. Одна з найбільших котелень на біопаливі встановлена в центральній районній лікарні Арциза. Інноваційний проект впроваджений також у селі Голиця Болградського району. Установлена там електрична теплоакумуляційна котельня дозволяє заощаджувати 30% коштів.

У межах спільного проекту Євросоюзу і програми розвитку ООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду», у населених пунктах Болградського району звичайні вікна і двері замінено на металопластикові.

У південно–західних районах області тривають роботи з встановлення сонячних електростанцій.

– Зростання заробітної плати, її своєчасні виплати – це питання, на які суспільство реагує найбільш гостро…

– Середньомісячна номінальна заробітна плата на одного середньооблікового штатного працівника за січень–вересень склала 2 653 гривні, що на 14,1% більше, порівняно з аналогічними показниками минулого року.

Лідерами за рівнем середньої заробітної плати у вересні були працівники фінансових установ, транспорту і зв’язку. Розмір оплати праці в цих галузях перевищував середній показник по економіці області в 1,4 – 1,6 раза.

Виконуючи доручення Президента України, облдержадміністрація провадить постійну роботу з підприємствами–боржниками щодо заробітної платні.

На 1 жовтня сума заборгованості склала 19,9 мільйона гривень. Це на 500 тисяч гривень менше від показників вересня. Заборгованості щодо виплати заробітної плати на комунальних підприємствах області немає.

– Яка ситуація на ринку праці?

– У порівнянні з минулим роком, кількість безробітних скоротилася на 2,5 тисячі чоловік (3,5%).

У січні – вересні 2012 року до служби зайнятості звернулося 46,6 тисячі чоловік, що на 10,3% менше, ніж у січні – вересні 2011 року.

На 1 жовтня статус безробітного мали 11,4 тисячі чоловік. 41,2% з них – жителі сільської місцевості.

Перенавчання за направленнями служб зайнятості проходили 6,8 тисячі чоловік, переважно – за заявками роботодавців. Тобто люди опановували нову спеціальність або кваліфікацію під конкретне робоче місце.

Дуже важливим є позитивне співвідношення між створеними і ліквідованими робочими місцями. Так, у січні – вересні 2012 року воно становило 154,4%, а за аналогічний період минулого року – 104,4%. Це свідчить про перевагу тенденцій щодо створення, а не ліквідації підприємств.

Автор: Лана ВОЛІНА


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.008
Перейти на повну версію сайту