![]() |
|
![]() |
![]() |
В Одесі напередодні президентських виборів та виборів міського голови відбулося навчання для регіональних журналістів, на якому експерти Інституту масової інформації (Київ) розповіли про зміни у виборчому законодавстві, про права журналістів у день виборів, про основні можливі порушення у день голосування.
Одна зі змін – це надання спостерігачам від громадських організацій статусу суб’єкта виборів. Тому журналістам, які хочуть ознайомлюватися з проектами рішень виборчих комісій, було б корисно реєструватися такими спостерігачами.
Як наголосив експерт Інституту політичної освіти Тарас Случик, журналіст має чітко пам’ятати, що його завданням у день голосування є фіксація та якнайширше оприлюднення інформації про порушення виборчого законодавства. «Журналіст фіксує порушення, а спостерігачі від Комітету виборців України та «Опори» чи штабів кандидатів повинні складати акти й оскаржувати порушення в судах», – сказав експерт.
Учасники навчання назвали найпоширеніші в Одесі способи непрямого підкупу виборців – роздавання ліків з агіткою кандидата, наприклад. Якщо журналіст став свідком такого підкупу, то його обов’язок зафіксувати це і звернутися до офіційних спостерігачів з вимогою скласти акт і скаргу.
Також журналісту важливо звертати увагу на стаціонарні відеокамери, які встановлені близько до урн для голосування. Якщо камера може бачити, що написано у бюлетені, це означає, що є штаби, яким така інформація потрібна для забезпечення результату свого кандидата.
Варто звертати увагу на скупчення людей при вході на виборчу дільницю, бо саме в таких місцях відбувається прямий підкуп виборців – оплата за «правильно» заповнений бюлетень. У такому випадку журналіст повинен разом із спостерігачами і міліцією змусити таких людей покинути територію, прилеглу до дільниці.
Якщо у кабінці для голосування спрацьовує спалах мобільного телефону чи фотокамери, то варто привернути увагу спостерігачів до такого виборця і відстежити, кому він «звітуватиме» про результат свого волевиявлення.
«Головний симптом, за яким журналіст може передбачити, що на дільниці буде відбуватися фальсифікація виборчої документації, – це видалення журналістів з дільниці», – сказав Тарас Случик.
Також журналіст має пам’ятати про «адмінресурс», який агітує в робочий час. Службовець має право агітувати лише після робочого дня і в жодному разі не в обідню перерву. Заборонено використовувати адміністративні приміщення та службовий транспорт для виборчої кампанії.
Навчання для журналістів відбулося в рамках проекту за підтримки проекту «Українського медійного проекту» (У-Медіа), що реалізується «Інтерньюз» в Україні.
Більше про права журналістів на виборах читайте на http://imi.org.ua/files/media/Journ-Vibor-2013N.pdf
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.008Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |