ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
ЧОТИРИ КРОКИ ПЕРЕСЕЛЕНЦЯ ДО ВИБОРЧОЇ ДІЛЬНИЦІ
09.10.2014 / Газета: Чорноморські новини / № 77(21548) / Тираж: 8525

Сьогодні в Одеській області офіційно зареєстровані 12700 переселенців із зони АТО, близько 2000 — з АР Крим, повідомляє Державна служба з питань надзвичайних ситуацій. «Насправді переселенців близько 25 тисяч, — вважає радник голови облдержадміністрації Зоя Казанжи, — не всі з них реєструються та стають на облік».

До позачергових парламентських виборів залишилося зовсім небагато. За Конституцією, кожен громадянин України, незалежно від місця проживання, має право обирати та бути обраним до органів державної влади. Яким чином можуть скористатися цим правом люди, які були змушені покинути рідні домівки?

Щоб реалізувати своє виборче право на новому місці, переселенцеві потрібно зробити чотири кроки.

Крок перший. Необхідно знайти орган ведення Державного реєстру виборців за місцем тимчасового проживання і зробити це не пізніше 20 жовтня.

Зазвичай цей орган розташований у державній адміністрації або міській чи районній раді. Інформацію про адресу Держреєстру можна знайти в інтернеті або звернутися до довідки за телефоном 109. Прийти до установи треба особисто, маючи при собі паспорт.

Крок другий. Слід написати заяву за встановленою формою, в якій пояснити причину тимчасової зміни місця голосування. До заяви необхідно додати документи, які під-тверджують мотивацію. Це може бути довідка з ЖЕКу, в якій йдеться про те, що людина тимчасово проживає за певною адресою, або довідка із соціальної служби, де вона зареєструвалася. На підтвердження документів можна використати і проїзні документи, які засвідчать про намір громадянина перебувати 26 жовтня в певному населеному пункті.

Крок третій. За результатами розгляду заяви ви маєте отримати спеціальне посвідчення, яке підтверджує право голосувати за місцем перебування. Обов’язково уточніть у працівників Держреєстру дату та час його отримання.

В посвідченні про тимчасову зміну місця голосування буде вказана адреса та номер виборчої дільниці, де ви будете голосувати. Орган ведення Державного реєстру внесе вас до списку виборців.

Крок четвертий. У день виборів на дільниці для голосування вам видадуть бюлетень, яким ви зможете проголосувати за певну по-літичну партію. Проголосувати переселенці зможуть лише в загальнодержавному окрузі.

— Часу залишилося дуже мало, і потрібно до 20 жовтня прийти до органів ведення Державного реєстру, щоб проголосувати за місцем тимчасового голосування, — підкреслив Анатолій Бойко, голова Одеського відділення Комітету виборців України. — Переселенці зможуть отримати лише один бюлетень і голосувати лише за пар-тійним списком. Як відомо, позачергові парламентські вибори проводяться за змішаною системою, згідно з якою половина складу Верховної Ради обирається за пропорційною системою, а друга половина — за мажоритарною. У першому випадку виборці голосуватимуть за партії, а в другому — за кандидатів-мажоритарників, які висуваються у виборчих округах. За партії переселенці зможуть проголосувати за місцем тимчасового перебування, а от мажоритарників можна обирати лише за місцем постійної реєстрації.

— Усім переселенцям ми наполегливо рекомендуємо якомога швидше звертатися із заявами до органів ведення Державного реєстру виборців. Чим раніше це буде зроблено, тим краще. По-перше, виборців, які бажають проголосувати за місцем тимчасового перебування, дуже багато, тому ближче до дня виборів черги суттєво збільшуватимуться. По-друге, якщо виборці-переселенці отримають посвідчення про тимчасову зміну місця голосування раніше, ніж за п’ять днів до дня виборів, то це значно полегшить роботу працівників органів Держреєстру, які в останній період перед виборами мають дуже велике навантаження, — наголошує Олександр Стельмах, керівник служби розпорядника Державного реєстру виборців.

Виборча компанія триває, але, зазначають у КВУ, відділи ведення Державного реєстру виборців в Одеській області, за рідкісним винятком, не проводять активної роботи з інформування громадян про необхідність перевірки даних у списках виборців, не інформують про процедуру зміни голосування і про її особливості для тимчасово переміщених осіб з території АТО та АР Крим. Зокрема, у Київському, Малиновському та Приморському районах Одеси стверджують, що відповідна інформація розміщена на сайтах райадміністрацій, але таких сайтів нема у природі. Нема цієї інформації і на сайті Одеської міської ради. Відділи ведення реєстру заявили про розміщення такої інформації в газеті «Одесский вест-ник», хоча знайти її на сторінках газети не вдалося.

У Татарбунарах актуальну інформацію про вибори поширюють через сільради у вигляді друкованих «пам’яток». Відділи ведення Держреєстру Ширяївського, Роздільнянського, Котовського, Біляївського, Арцизького та Ізмаїльського районів інформують своїх виборців через комунальні газети. Більшість з відділів Держреєстру не працюють у вихідні, що створює незручності для тих громадян, які зайняті повний робочий тиждень і не можуть перевірити себе у списках виборців.

— Таке ставлення до інформування виборців сприяє позбавленню громадян активного виборчого права, — вважає керівник аналітичного відділу Одеського відділення Комітету виборців України Анастасія Матвієнко.

Олена ВОЛИНСЬКА.

P.S. 7 жовтня Центральна виборча комісія ухвалила рішення щодо спрощення процедури тимчасової зміни місця голосування виборцям Донецької та Луганської областей.

Як повідомив відділ взаємодії із ЗМІ секретаріату ЦВК, комісія встановила, що виборці, виборча адреса яких належить до території Донецької чи Луганської області, при зверненні до органу ведення Державного реєстру виборців із заявою про тимчасову зміну місця голосування на період проведення позачергових виборів народних депутатів України, можуть не додавати документи, які підтверджують необхідність тимчасової зміни місця їх голосування.

Автор: -


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.007
Перейти на повну версію сайту