ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
БИТВА ЗА ЛАНЖЕРОН І ЗА ГІДНІСТЬ
27.11.2014 / Газета: Чорноморські новини / № 93(21564) / Тираж: 8525

Уранці минулої суботи одеські активісти знову побували на Ланжероні, де зводиться парковка. Вони хотіли зробити заміри ґрунту, щоб з’ясувати, чи рухається в результаті будівельних робіт схил. Але, виявилося, територія «Немо» і схил... заміновані. Тільки-но протестувальники рушили колоною до парковки, як з боку пляжу та схилів прибули додаткові групи міліції. Все ж кільком активістам вдалося прорватися і зробити заміри.

За словами громадського діяча Сергія Діброва, благоустрій — це коли, наприклад, тротуар на «Трасі здоров’я» викладуть плиткою або поставлять там лавку. Але якщо після «благоустрою» ширина дороги збільшиться, то це називається реконструкцією, і вона робиться за іншим проектом. Якщо ж у результаті такої діяльності з’являється капітальна споруда, якої раніше не було, — це вже називається будівництвом. «Що відбувається біля «Немо»? Був зелений схил, а тепер на його місці зводиться стоянка. Це об’єкт, який має споруджуватися за проектом будівництва. А нам кажуть, що це благоустрій і що є проект благоустрою, який навіть затвердив міськвиконком. Тому те, що зараз відбувається, — це незаконне захоплення земельної ділянки», — переконаний активіст.

Сергій Дібров наполягає: берег Ланжерону згідно з генпланом вважається парком, а в парку не можна нічого будувати, крім об’єктів паркової структури, тому дороги, транспортні розв’язки, парковки — повна нісенітниця. І, за законом, парки не можна приватизувати. У новому генплані цій території хотіли змінити цільове призначення з тим, щоб її можна було забудовувати і передавати в приватні руки.

Активіст виклав своє бачення передісторії конфлікту. Кілька років тому, на його переконання, абсолютно незаконно, на березі пляжу був побудований дельфінарій «Немо». Цей об’єкт почав розвиватися, поруч з’явився незаконний готель «Немо». «Потім виявилося, через те, що він незаконно стоїть в акваторії моря — його розмиває хвилями, тому була побудована набережна, яка незаконно пере-йшла в приватні руки зі шматком прибережної зони. Зараз для того, щоб отримати «п’ять зірок», дельфінарію «Немо» потрібна парковка. Законно побудувати її неможливо», — обурюється громадський діяч.

Лідер одеського «Демократичного альянсу» Олексій Чорний, у свою чергу пояснює: «Багато хто вважає, що «Траса здоров’я» буде розширюватися, але за проектною документацією, тими картинками, які вивішені на сайті міськради, траса — 5,5 метра, а зараз вона біля шлагбаума — 5,90. Тобто ті картинки абсолютно не прив’язані до тих цифр, які там намальовані». Крім того, в цьому плані благоустрою не вказано, скільки дерев у підсумку вирубають.

На зустріч з активістами при-йшов і власник дельфінарію «Немо», депутат міськради Андрій Кисловський. Мітингувальників він назвав людьми, які «хочуть попіаритися», а відновлення робіт на парковці без обіцяних громадських слухань — «зміцненням схилу», адже без цих робіт, мовляв, може трапитися зсув. Чому на місці будівництва присутня величезна кількість міліції і хто «замінував» територію — не знає. Проти громадських слухань депутат не заперечує і готовий їх підтримати, а парковку вважає благоустроєм: інвалідам, людям похилого віку складно спуститися на територію пляжу, а так вони зможуть їздити тут на машині. І, до речі, парковка, як і набережна, за його словами, будуть цілком безкоштовні і доступні городянам.

Активісти вирішили, не припиняючи акцій протесту, розпочати збір підписів на підтримку громадських слухань. Вони вважають, що це єдиний спосіб зупинити незаконне будівництво.

Того ж дня, у суботу, з півтора десятка активістів «Демократичного альянсу» спробували поставити намет перед головною будівлею обласного управління МВС, що на вулиці Єврейській, — на знак протесту щодо залучання співробітників одеської міліції до захисту свавілля на Лонжероні, а також безкарності тих, хто рівно рік тому розтрощив наметове містечко Євромайдану на Приморському бульварі та жорстоко побив мітингувальників.

Однак під приводом того, що встановлення намету начебто є порушенням правил благоустрою, сотні людей у формі (на знімку) «мужньо захистили» прилеглу до управління територію від наміру «демальянсівців». З цього приводу одеський «Демальянс» поширив заяву свого лідера Олексія Чорного, в якій, зокрема, йшлося: «Друзі! Ми виходили рік тому на майдани України зокрема і для того, щоб у країні був порядок, а міліція займалася боротьбою зі злочинцями, а не з громадськими активістами. Сьогодні маски скинуто. Ми бачимо, що в керівництві одеської міліції є люди, які саботують усі розслідування... Поліцейський режим не тільки не зменшився, а навіть збільшився. Керівництво одеської міліції показало, що вони не збираються виконувати закон про очищення влади, і їм простіше ще раз розігнати євромайданівців, ніж звільнити тих, хто організовував репресії за часів Януковича. Всі ці люди досі залишаються при погонах. Ми вимагаємо звільнення ке-рівництва одеської міліції і призначення людей, які, нарешті, вичистять лави міліції від злочинців та сепаратистів...»

Суботнього вечора, після мітингу біля Дюка з нагоди річниці Євромайдану, частина його учасників відгукнулася на заклик «Демальянсу», відтак містяни зробили ще одну спробу встановити намет на Єврейській, 12. Та міліціонери, вилаштувані у три щільні шеренги, міцно зчепившись попід руки, наглухо перекрили вулицю. Жодні переконання в тому, що вони не мають підстав перешкоджати одеситам вільно ходити вулицею, що туристичний намет не числиться в переліку малих архітектурних форм, які потребують дозволів на встановлення, а головне, що ніхто не забороняв городянам висловлювати свій протест на дії міліції (навіть попередня влада, й та заручалася рішеннями судів — хоч серед ночі, але такі ухвали виносилися), не подіяли на людей у формі: вони так і не здали захисний редут — кусок вулиці, на якій розташована будівля управління ГУ МВС.

Ситуація в Одесі не залишилася непоміченою. Реакція з боку представників державної влади та місцевого самоврядування, перемовини сторін уможливили тимчасове перемир’я.

Тож у неділю, коли одесити після віче на Євромайдані знов прийшли на Єврейську, 12, начальник міліції громадської безпеки ГУ МВС України в Одеській області дав гарантії про створення спільної з громадськістю комісії, що займатиметься розслідуванням резонансних справ, у яких міліціонери підо-зрюються у порушенні законів. І ця комісія кожні 10 днів публічно звітуватиме перед журналістами і громадськими діячами про хід розслідувань. В обмін на це представники Євромайдану погодилися не розбивати наметове містечко і дали міліції 10 хвилин на звільнення проїжджої частини і тротуарів від співробітників. Силовики відійшли — протистояння вдалося уникнути.

Вирішенню конфлікту сприяли гарантії з боку голови облдержадміністрації, що він бере ситуацію з розслідуванням резонансних злочинів міліції проти громадських активістів під свій контроль. Що стосується протидії проведення мирної акції під стінами одеської міліції 22 листопада 2014 року, то оцінку діям міліціонерів дасть прокуратура, куди подано відповідну заяву.

Вимоги євромайданівців підтримав і виконуючий обов’язки голови Одеської облради Михайло Шмушкович. За його словами, правоохоронці грубо порушили права громадян на свободу мирних зібрань, поставили себе вище законів і Конституції. «Найобурливіше, що це було зроблено у річницю початку Євромайдану», — наголосив він.

У понеділок стало відомо про створення робочої групи з представників міліції і громадськості, яка покликана активізувати роз-слідування обставин знесення наметового містечка одеського Євромайдану і затримання учасників акції вночі 25 листопада 2013 року. З боку громадськості до неї увійшли представники «Демальянсу», Комітету виборців України та «Групи 2 травня», троє — від ГУ МВС.

Від редакції. «Чорноморка» і надалі інформуватиме читачів про захист одеситами Ланжерону і своєї гідності.

Автор: Інна ЯКИМЕНКО


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.005
Перейти на повну версію сайту