ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Пенсійне забезпечення учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС
16.12.2014 / Газета: Одесские известия / № 139(4704) / Тираж: 18937

День вшанування учасників ліквідації аварії на Чорно­бильській АЕС, який відмічається в нашій країні 14 грудня, є нагадуванням про тисячі наших співвітчизників, які навіть через роки гостро відчувають на собі наслідки цієї трагедії. Насамперед це ліквідатори і ті, хто безпосередньо працював в Чорнобильській зоні. Про їх пенсійне забезпечення розповідає заступник начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області Тетяна Павлівна Яворська.

Порядок обчислення пенсій по інвалідності особам, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210.

Цим Порядком передбачено, що за бажанням осіб пенсії можуть призначатися із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків. Заробітна плата для обчислення пенсії враховується за будь-які 12 місяців такої роботи поспіль.

Наприклад, коли особа працювала у зоні відчуження з 10.06.1987 по 01.10.1990, за її бажанням пенсія може бути обчислена за ті 12 місяців, під час яких зарплата була найвищою.

У випадку коли людина працювала у зоні відчуження не менше, як 12 місяців поспіль, за її бажанням пенсія може обчислюватися із урахуванням заробітної плати за будь-який повний календарний місяць роботи в зазначеній зоні. Тобто якщо громадянин працював у зоні відчуження з 26.04.1986 по 01.06.1987 року заробітна плата для обчислення пенсії по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків може бути врахована за будь-який календарний місяць із зазначеного періоду.

Якщо ж особа відпрацювала в зоні відчуження менше 12 місяців поспіль, при обчисленні пенсії буде врахована заробітна плата за роботу в зоні за повні календарні місяці такої роботи. Скажімо, особа працювала в зоні відчуження з 10.09.1986 по 11.03.1987. В цьому випадку заробітна плата буде врахована за період з жовтня 1986 року по лютий 1987 року включно.

І останній випадок порядку визначення заробітку це коли особа відпрацювала в зоні відчуження менше календарного місяця. В цьому разі пенсія може обчислюватися із заробітної плати, отриманої за роботу в зоні відчуження за весь фактично відпрацьований час в одному із неповних календарних місяців роботи без додавання суми заробітної плати за період роботи поза межами зони відчуження. Знову звернемося до прикладу. Особа працювала в зоні відчуження з 25.06.1986 по 14.07.1986. Отже її пенсія може бути обчислена із заробітку за червень або липень 1986 року. При цьому заробітна плата за шість днів червня або 14 днів липня приводиться до місячної норми. Тобто отриманий заробіток буде розділено на шість або 14 днів (в залежності від місяця врахування) і помножено на 25,6 (місячна норма при шестигодинному робочому дні).

Зауважую, що законодавство гарантує інвалідам-учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, щодо яких встановлений причинний зв’язок інвалідності із Чорнобильською катастрофою, мінімальну пенсійну виплату. Так, коли розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій та інших доплат, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає в інвалідів

І групи – 285 % , ІІ групи – 255 %, ІІІ групи – 225 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, виплачується щомісячна державна адресна допомога до пенсії в сумі, якої не вистачає до зазначених розмірів.

Все вищезгадане стосується пенсійного забезпечення інвалідів з числа учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС. Пенсії ж за віком цій категорії громадян розраховуються на загальних підставах із урахуванням вимог статті 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” щодо зниження встановленого пенсійного віку.

Так громадяни, які працювали в зоні відчуження з моменту аварії до 01 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 01 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року – не менше 5 календарних днів мають право на зниження пенсійного віку на 10 років.

Громадянам, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів, пенсійний вік знижується на 8 років.

Громадянам, які працювали з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року у зоні відчуження від 1 до 5 календарних днів, у 1987 році – від 10 до 14 календарних днів , у 1988 році – не менше 30 календарних днів, на діючих пунк­тах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві – не менше 14 календарних днів у 1986 році пенсійний вік знижується на 5 років.

Тут доречно нагадати, що право на зниження пенсійного віку визначається на підставі лише первинних документів, які надаються особою до органів Пенсійного фонду. Це можуть бути: довідки про період участі в ліквідації аварії на ЧАЕС за формою, затвердженою постановою Держкомітету з праці і соціальних питань від 09.03.1988 № 122 (видається тією установою, в складі якої особа брала участь у ліквідації аварії); довідки військових частин; довідки архівних установ або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт, де особа виконувала роботи з ліквідації наслідків аварії (відрядні посвідчення в зону відчуження (з відміткою населеного пункту); довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження із зазначенням кількості відпрацьованих днів і населеного пункту; виписки із особових рахунків за умови, що в них зазначена кратність оплати праці чи населений пункт і кількість днів).

На завершення хочу зазначити, що питання пенсійного забезпечення учасників ліквідації аварії знаходиться на постійному контролі у керівників Головного та районних управлінь Пенсійного фонду України в Одеській області. Це стосується і своєчасного перерахунку та виплати пенсій, наданні всебічної допомоги у пошуку та оформленні документів, необхідних для призначення пенсій, тісній співпраці з представниками обласної громадської організації “Союз Чорнобиль України”, що дає змогу своєчасно вирішувати проблемні питання цих громадян.

Автор: Татьяна Яворская


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.006
Перейти на повну версію сайту