ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Права і свободи не анексують!
20.12.2014 / Газета: Чорноморські новини / № 100(21571) / Тираж: 8525

За участі голови громадської ради при постійному представникові Президента України в АРК Віталія Захарчука та представника інформаційного центру «Майдан-Моніторинг», головного редактора сайта «Teraze» Олени Сирінської в Одесі відбулася презентація попередніх результатів моніторингу порушень прав людини в Криму, представлених на інтерактивній карті порушень, що функціонує на веб-сайті Teraze.

Наразі на карту вже нанесено понад 500 фактів порушень, висвітлених у ЗМІ та відзначених у моніторингових звітах міжнародних організацій, зафіксованих у Криму з 20 лютого 2014 року. Карта складається з таких категорій: громадянські та політичні права, права корінних народів та національних меншин, культурні та релігійні права, соціально-економічні права. З останніх повідомлень на карті дізнаємося про таке.

Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров у Брюсселі закликав Європейський Союз зупинити президента Росії Володимира Путіна і вберегти кримських татар від переслідувань. «На кримських татарах, яким мстять і яких переслідують, окупаційна влада показує путінські стандарти громадського життя», — пояснив Чубаров, виступаючи в Європарламенті. Він та національний лідер кримських татар Мустафа Джемілєв узяли участь у конференції «Україна як випробування для європейської солідарності». Найголовніше зараз — безпека людей у Криму, тож там слід встановити постійну міжнародну місію спостерігачів, закликає Чубаров.

На початку грудня у Сімферополі пропала 18-річна студентка, кримська татарка, відомо, що її на поромі вивезли за межі півострова. Про це повідомив координатор Комітету захисту прав кримськотатарського народу Ескендер Барієв. Сьогодні в Криму залишається невідомою доля Ісляма Джеппарова та Дживгета Іслямова, котрих у вересні було викрадено під Білогірськом людьми у камуфляжі та вивезено у невідомому напрямку. У жовтні в Сімферополі пропав 23-річний Ескандер Апселямов. Наприкінці травня впродовж одного тижня пропали два активісти громадської організації «Український дім» — сімферопольці Тімур Шаймарданов та Леонід Корж. Вони обидва пішли з дому та не повернулися, зв’язок з ними відсутній. Через кілька днів пропав ще один активіст — Сейран Зінедінов, котрий займався їхнім пошуком. Доля зниклих досі невідома.

Окупанти брутально порушують і права україномовних громадян. Громадський активіст Олександр Кольченко був заарештований у Сімферополі в травні 2014 року та етапований до СІЗО «Лефортово» в Москві. Слідчі ФСБ звинувачують його, а також ще трьох жителів Криму, серед них й українського режисера Олега Сенцова, в організації та участі у терористичному товаристві, підготовці теракту і незаконному обігу зброї. Однак, на думку українських правозахисників, справа проти Сенцова і Кольченка є сфабрикованою, а реальна причина їхнього арешту полягає в тому, що затримані брали активну участь у протестах проти анексії Криму.

Маріонетки Кремля закрили українську школу-гімназію, планують «націоналізувати» українські церкви в окупованому Криму. Після того, як на будівлі парламенту автономії знищили написи українською та кримськотарською мовами, нові господарі ініціювали заміну україномовних дорожніх вказівників. На черзі — перейменування культурних закладів, пов’язаних з Україною. Кримська універсальна наукова бібліотека ім. І.Я. Франка після ліквідації почне працювати як «Кримська республіканська універсальна наукова бібліотека». Таким чином, книгозбірню позбавили імені великого українського письменника Івана Франка, на честь якого вона була названа ще 1956 року.

Кремлівські пропагандисти видали ксенофобську «Історію Криму», написану «патріотами». За своєю суттю вона є антитатарською та антиукраїнською. Це ідеологічна підготовка до розміщення на території нещодавно курортного півострова російської зброї масового знищення, котра невдовзі тут може з’явитися.

Олена Сирінська зазначила: «Карта порушень прав людини в Криму є інтерактивним сервісом, мета якого полягає у зборі фактів порушень прав і свобод населення на тимчасово окупованій території та наочному їх представленні на карті Кримського півострова. Проектом передбачається можливість внесення нових даних відвідувачами сайта «Teraze» (http://www.teraze.org.ua/map2014/)».

Цей сервіс створено в рамках проекту «Права і свободи не анексують!», який реалізують громадські організації Союз вимушених переселенців та «Майдан-Моніторинг» за підтримки міжнародного фонду «Відродження». Майданчик для карти надає кримський інформаційно-аналітичний сайт «Teraze».

Автор: Володимир ГЕНИК


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.006
Перейти на повну версію сайту