![]() |
|
![]() |
![]() |
Під таким гаслом пройшла нинішня п’ята, ювілейна, «Комедіада», що стала головною подією першоквітневої Одеси 2015 року. «Сміх врятує світ!» — заявили організатори фестивалю і вирішили подарувати «Світові — сміх!».
Заходи «Комедіади-2015» пройшли в різних частинах міста. 31 березня вона стартувала в Будинку клоунів, де виступили 22 колективи з Києва, Одеси, Луганська, Запоріжжя, Дніпропетровська, Харкова, Львова, Івано-Франківська, Ужгорода. З них чотирнадцять театрів згодом змагалися у конкурсній програмі. У «Комедіаді» взяли також участь провідні артисти і продюсери із США, Польщі, Австрії, Італії, Німеччини, Росії.
Під час конкурсних переглядів 31 березня та 1 квітня одесити обирали кращий колектив для вручення призу глядацьких симпатій «Симпач вищої категорії». Крім того, були визначені нагороди в номінаціях: «Гран прі» «Комедіади», «Сміхач вищої категорії» — за кращу акторську майстерність, «Трюкач вищої категорії» — за кращий трюк, «Дуркач вищої категорії» — за кращий сценарій і режисуру, спецприз президента фестивалю, народного артиста України Георгія Делієва і спецприз від «Будинку клоунів». Усі призи були вручені 2 квітня під час за-ключного концерту.
Ну а 1 квітня о 12.00 в театрі «Будинок клоунів» (Ольгіївська, 23) відбулося «Урочисте засідання клоунів», під час якого було прийнято звернення до Генеральної Асамблеї ООН про заснування 1 квітня свята Всесвітнього дня клоуна.
Жартівливу форму звернення зачитав президент фестивалю Георгій Делієв: «Я, президент фестивалю «Комедіада», саме сьогодні збираюся озвучити щонайсправжнісіньку Декларацію прав клоуна, щоб забезпечити клоунам щасливе дитинство». В декларації, серед звичайних пунктів про очевидні права людини міститься багато комічного. Скажімо, клоуни мають право бути щасливими і ділитися своїм щастям з оточуючими, клоуни мають право на лінощі, право бути відомими. «Клоуни мають право святкувати чи ні власний день народження, але День клоунів відзначати зобов’язаний кожен комік», — наголосив Георгій Делієв.
Зважаючи, що в Генасамблеї народ серйозний і щоб, бува, в ООН не сприйняли ініціативу одеситів за жарт, у День гумору озвучили й офіційну версію звернення. Згідно з нею, саме офіційне святкування Всесвітнього дня клоунів приверне увагу людей до мистецтва клоунади, пантоміми й інших видів цього мистецтва. «Учасники й організатори Одеського міжнародного фестивалю клоунів і мімів «Комедіада» звертаються до Генеральної Асамблеї ООН,
ЮНЕСКО й інших зацікавлених організацій із закликом: затвердити 1 квітня Всесвітнім днем клоуна. На жаль, досі багато хто сприймає клоунаду і клоунів як мистецтво другосортне. Затвердження Всесвітнього дня клоуна підкреслить значущість нашого мистецтва, його суспільну роль. Ми сподіваємося, що наше звернення знайде відгук у членів Генеральної Асамблеї ООН, ЮНЕСКО й інших зацікавлених організацій», — за-значила Наталія Делієва, продюсер фестивалю.
Підтримали звернення одностайно всі учасники «Комедіади» та гості фестивалю. Після урочистого засідання клоуни із жартами і витівками у супроводі оркестру Військово-морських сил України рушили на вулиці міста — збирати підписи в одеситів на підтримку звернення до Генасамблеї ООН. Весела кавалькада від «Будинку клоунів» пройшла до Дюка, міської ради й Оперного театру. Звідти клоуни і міми перебазувалися до Міського саду — показувати свої вміння та розі-грувати одеситів.
У рамках «Комедіади-2015» 2 квітня пройшли дві благодійні акції проекту «Клоун-доктор». У «Будинку клоунів» для дітей-сиріт, інвалідів і переселенців з Луганської та Донецької областей показали виставу «Клоун-шоу», а в Одеському військовому госпіталі учасники «Комедіади» виступили з концертом «Нон-стоп-клоун» перед пораненими із зони АТО.
P.S. Процедура реєстрації свята на рівні ООН непроста. Спочатку треба пройти реєстрацію в Україні, потім від України на державному рівні звернутися з ініціативою в ЮНЕСКО (Організація Об’єднаних Націй з питань освіти, науки і культури). Після цього резолюція приймається в Генеральній Асамблеї ООН — а це голосування 193 країн світу! Вивчивши досвід затвердження попередніх «професійних свят», клоуни сподіваються, що заявлена на п’ятому Міжнародному фестивалі клоунів і мімів ініціатива проголосити 1 квітня Всесвітнім днем клоуна отримає позитивну згоду якраз до 15-го фестивалю, а отже, в 2025 році веселуни матимуть по-двійне свято.
І.Д.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.004Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |