![]() |
|
![]() |
![]() |
Саме таку програму дій окреслив новопризначений голова Одеської обласної державної адміністрації Міхеіл Саакашвілі на своїй першій прес-конференції, що відбулася у вівторок, 9 червня, у Будинку прийомів у Санаторному провулку, де тимчасово оселився разом зі своєю командою.
Нам ніколи зволікати: час дорогий, тому кожна моя хвилина на цьому посту буде присвячена перебудові влади. Ми повинні звільнити одеситів від безсердечності владних структур і назавжди покінчити з хабарництвом, корупцією та криміналом, наголосив Міхеіл Саакашвілі і додав, що він — безпартійний, у нього нема зв’язків з жодним місцевим кланом, з жодною бізнес-групою, тому бере на себе відповідальність покінчити з хабарництвом на всіх рівнях. Ми будемо прислухатися до громади. Ми перебудуємо бюрократичний апарат таким чином, щоб влада служила народові. Діяти потрібно активно, рішуче, швидко.
У голови облдержадміністрації є план дій на 50 днів, на 100 днів і план розвитку Одещини на най-ближчі шість місяців.
Перший важливий крок нового керівника — відкритий конкурс на голів усіх 26 районних держадміністрацій. Усі нинішні керівники РДА будуть звільнені, і шляхом відкритого конкурсу кожен район отримає нового очільника. «Я сподіваюся, що це будуть нові люди. Ми знаємо, що деякі керівники по 20—25 років не сходять зі сцени. Шляхом відкритого конкурсу ми будемо знаходити нових керівників. Нові освічені люди різного віку та професій можуть взяти участь у відкритому конкурсі, інформація про який незабаром з’явиться на сайті Одеської обласної держадміністрації», — зазначив Міхеіл Саакашвілі.
Наступний крок — відкритий конкурс на керівника Одеської митниці. «Сьогодні там крадуть мільярди гривень, які повинні потрапляти до бюджету. І нехай заспокояться усі клани, в яких чешуться руки на тему Одеської митниці, — прийде абсолютно нова людина, яка зможе працювати на благо країни», — наголосив голова ОДА.
Міхеіл Саакашвілі пообіцяв також, що міліцію області очолить зовсім нова, «кришталево чиста» людина, у якої є досвід реформування правоохоронної системи в Грузії. Це — Георгій Лорткіпанідзе, колишній заступник міністра внутрішніх справ. Це призначення вже узгоджене з Арсеном Аваковим. «Грузія під час мого президентства була найбільш безпечною країною в Європі. До кінця літа поліція в Одесі працюватиме цілком по-новому», — пообіцяв керівник області.
Активною буде боротьба з корупцією. Впродовж шести місяців в Одесі з’явиться центр надання адміністративних послуг, де працюватиме понад 260 сервісів. Термін виконання — не перевищуватиме 10 днів. «Ми не повинні принижувати людей чергами, хабарами. Буде введена електронна система реєстрації дітей у дошкільні заклади, як крок боротьби з хабарництвом. Цими днями почне працювати «гаряча лінія» по боротьбі з корупцією, на яку цілодобово можна буде повідомляти про випадки хабарництва», — сказав голова облдерж-адміністрації і пообіцяв не зупинятися у цьому напрямку: «Піймана маленька рибка нас не задовольнить. Ми підемо по велику рибу».
Міхеіл Саакашвілі оголосив про оптимізацію роботи облдержадміністрації, в якій наразі працює понад 800 співробітників. Надто багато зайвих людей.
Програма дій включає і прозору приватизацію об’єктів в області. Відповідаючи на запитання про Одеський припортовий завод, який, можливо, знову готують до незаконного продажу, очільник ОДА відповів, що за поданням міністра Айвараса Абромавичуса його призначеного головою спостережної ради ОПЗ з метою запобігання по-дібним спробам.
І ще керівник області пообіцяв зайнятися дорогами: «Дорога Одеса—Рені також у цьому році буде відремонтована насамперед, адже це стратегічний об’єкт. Вона має колосальне значення для економіки України в цілому, оскільки входить в один з європейських транспортних коридорів». Збудувати автобан, який на цьому напрямку конче необхідний, одразу не вийде — сьогодні нема таких грошей, зауважив голова ОДА. Тут потрібно залучати ресурси Світового банку. Але цього року, запевнив, дорогу буде відремонтовано, і на це буде спрямовано 700 мільйонів гривень. «Попередні проекти ремонту дороги не були реалізовані зовсім не через брак коштів, а через корупцію», — вважає Міхеіл Саакашвілі.
У планах голови — ремонт траси Одеса—Київ та ключових магістралей області.
«В Одеси — величезний потенці-ал, враховуючи бренд міста, його діаспору, таланти і підприємливість одеситів. Потенціал, більший, ніж у Батумі, хоча до Батумі Одесі сьогодні далеко. У нас є Затока, є Вилкове — власна Венеція... Одещина — це особлива область України, яка може і повинна працювати не лише на свій імідж, але й на всю країну», — наголосив голова облдержадміністрації.
Міхеіл Саакашвілі представив журналістам двох членів своєї команди.
Юлія Марушевська — родом з Одеської області, вона була активною учасницею Майдану у Києві. Її звернення до міжнародної спільноти англійською мовою із найгаря-чіших точок Майдану бачив увесь світ. Юлія активно лобіює в світі інтереси Одещини і вірить у те, що нові, вперті, активні люди змінять нинішню ситуацію.
Олександр Боровик — українець зі Львова, випускник Гарвардського університету, який працював у Microsoft та Akamai Technologies, кілька місяців намагався просувати реформи в Кабінеті Міністрів — також член команди Саакашвілі, який відповідає наразі за міжнародну фінансову допомогу та залучення інвестицій. «Моє дитинство пройшло на вулиці Лазарева в Одесі, і я почуваюся так, ніби повернувся додому. Я вірю, що ми будемо свідками цікавих і величних подій», — сказав Олександр.
Загалом, Міхеіл Саакашвілі має намір підбирати владну команду з місцевих жителів, одеситів. «Усю команду реформаторів у Грузії набирав на конкурсних засадах з нових людей. Ми зуміли вивести такий сорт керівників, які не беруть хабарів. На Одещині живуть талановиті люди, але, на жаль, чомусь усе дуже бездарно влаштовано».
«Як ви ставитеся до ідеї створення на Одещині зони «порто-франко»?» — запитали в нового керівника краю. «Усі розмови про якісь там «порто-франко» — це інструмент політичної боротьби, — відповів він і поділився власним досвідом. — Колись в Аджарії бігали під російським прапором сепаратисти і на кожному кроці кричали: дайте нам статус «порто-франко». Як тільки ми прибрали цих бандитів і побороли там бандитизм та корупцію, відтак люди стали у 10 разів багатшими, пішли інвестиції та туристів стало в 30 разів більше, то про «порто-франко» й згадувати перестали... Якщо нічого не робити, потрібно шукати винного. Саме тому вони і кричать, що їм не ви-стачає «порто-франко». Вони не хочуть побороти корупцію, поліпшити життя людей, вони хочуть свою бездіяльність заховати за гасла, а при цьому продовжувати красти, грабувати, брати хабарі... І найгучніше кричати: давайте наведемо порядок! Це мій досвід, я знаю, для чого підкидається ця «панацея»... Щоб вона втратила актуальність, потрібно всього-на-всього зробити все для людей, які тут живуть».
Ще одне із питань, яке цікавило журналістів, — наше сусідство з Придністров’ям та загрози, які існують у цьому контексті. Недоторканність, безпека кордону — це, відповів голова ОДА, відповідальність, передусім, керівництва держави, але й тут, на місцевому рівні, запевнив, робитиметься усе, аби гарантувати жителям регіону спокій і порядок. Найголовніше, переконаний він, покласти край корупції і контрабанді у прикордонні. Звісно, сказав, можна усю ділянку кордону затягнути колючим дротом. Але якщо в міліції та з-поміж митників, прикордонників залишаться хабарники, то в певний момент у певному місці знайдеться людина, яка прибере той колючий дріт, і всі дії, спрямовані на укріплення кордону, зведуться нанівець. Отож, наголосив Міхеіл Саакашвілі, на придністровському напрямку у нас є два завдання: укріплення кордону, подолання корупції. «Якщо ми тут, в Одеській області, досягнемо успіху, — наголосив він, — декому (з натяком на Путіна — прим. О.Ф.) буде дуже неприємно. Для них потрібно, щоб продовжувалася розруха, а для цього потрібні провокації, конфлікти. Нам же потрібні туристи, а не танки. Нам потрібен розвиток. А розвиток — це мир. Я вірю, що все можна змінити, нехай поволі, зі скрипом, але ми змінимо ситуацію».
Та влада нічого не зможе зробити, якщо їй не дихатиме в спину громадськість, якщо люди її не контролюватимуть, вважає очільник ОДА і закликає усіх небайдужих, активних і цілеспрямованих долучатися до спільних перетворень на Одещині.
На прощання Міхеіл Саакашвілі зізнався, що під час матчу Україна—Грузія (зустріч того вечора закінчилася з рахунком 2:1 — прим. О.Ф.) вболіватиме за обидві країни, тому що обидві — рідні.
Керівник області, який володіє багатьма мовами, зокрема й українською, пообіцяв вивчити ще одну — одеську. Вочевидь, вона йому знадобиться.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |