ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
2 травня. Трагедія чи перемога?
07.05.2016 / Газета: Чорноморські новини / № 39-40(21716-21717) / Тираж: 8525

День 2 травня 2014 року в українських ЗМІ найчастіше зветься «Одеська трагедія». Називається чомусь так само, як у московських. Чому так називають у Москві — зрозуміло, для них це справді чорний день календаря. 2 травня 2014 року одесити зламали переможну ходу Україною російського сепаратизму, зупинили спробу державного перевороту. Міська міліція демонстративно стала на бік сепаратистів. Інші державні органи зайняли страусину позицію і вичікували.

Чи були вони кращі за своїх колег — зрадників із Сімферополя, Донецька, Луганська? Вже був бездарно втрачений Крим, Донецьком та Луганськом бігав люмпен, до зубів озброєний Росією, вбивав, мародерствував, грабував універсами, автосалони, помешкання, катував у підвалах українських патріотів. А Одеса вистояла!

У чому полягає «одеська трагедія»? Там, де Україну втратили, програли — не трагедія, а де Україну відстояли, врятували — трагедія? Ми ж не чуємо «донецька трагедія» чи «луганська трагедія», хоча там кількість жертв йде вже на десятки тисяч. Наші ЗМІ дружно і бездумно підхопили і розповсюджують пропагандистське кліше Москви. При пожежі в Будинку профспілок загинули 42 особи. Якщо дивитися абстрактно, то це, звісно, трагедія. Але розглядати треба в контексті подій того дня, а також місяців, які передували цій кульмінації. І не забувати, що «куликовці» спочатку побігли під прикриттям міліції вбивати мирних демонстрантів на Соборку — і вбили. Пожежа сталася потім. Ким були ці жертви? Що їх привело того дня в цей злощасний будинок? Чи була серед них бодай одна людина, що опинилася там випадково? Це «для приїжджих» вони «нєвінно убієнниє». Боронь Боже, я не кажу, що їх треба було спалити, але це питання до їхніх поводирів, які наказали їм іти в пастку і до їхніх збожеволілих від ненависті однодумців, які кидали згори коктейлі Молотова, сподіваючись, що у вогні горять лише «бєндьори». Кожен одесит знає, що Куликове поле — це велетенська площа, яка має багато виходів. Зникнути звідти, скинувши з себе колорадську стрічку і піти додому, якщо ви цивільна людина, було не так складно.

2 травня цього року в Одесі відрізнялося від дати дворічної давнини передусім тим, що держава забезпечила порядок у місті.

До 2 травня Одеса готувалася. Для громади та влади було важливо зберегти спокій у місті та запобігти провокаціям, які вже трапилися 10 квітня. Низка українських громадських організацій закликала одеситів з метою безпеки не відвідувати Будинок профспілок 2 травня.

Очільник облдержадміністрації Міхеіл Саакашвілі звернувся до Президента Петра Порошенка з проханням ввести підрозділи Нацгвардії в Одесу: «Я хочу напередодні сумної річниці 2 травня і на фоні того, що вороги України готуються… звернутися до Президента України і ще раз вимагати допомогти нам навести порядок, — сказав він. — Я прошу Президента, без усілякої затримки, ввести в Одесу частини підрозділів Нацгвардії України та додаткові підрозділи поліції».

А радник міністра внутрішніх справ Зорян Шкіряк в ефірі «5 каналу» зробив заяву, що 2 травня поліція стрілятиме на ураження в озброєних провокаторів. Така заява, напевно, остудила деякі гарячі голови.

30 квітня на Куликовому полі відбувся огляд підрозділів Національної гвардії та поліції, які мали забезпечувати порядок на травневі свята. В рамках огляду було вишикувано півтори тисячі бійців, включаючи «азовців». Підрозділи прибули у повній бойовій готовності зі зброєю на легкій бойовій бронетехніці. «Наше завдання — підтримання правопорядку. Ми не очікуємо негативного розвитку подій. Не думаю, що буде застосовуватися сила, однак ми готові до будь-якої ситуації і для захисту українського міста-героя Одеси». — підкреслив заступник командувача Національної гвардії України генерал Валерій Рудницький.

Посилення заходів безпеки в Одесі викликало неабиякий переполох у Кремлі. «МЗС Російської Федерації попередило про небезпеку нових сутичок в Одесі, куди прибули підрозділи полку нацгвардії «Азов», а також значна кількість українських націоналістів», повідомили «Известия». Уповноважений МЗС РФ з питань прав людини Костянтин Долгов назвав провокацією введення підрозділу полку «Азов» в Одесу напередодні роковин трагедії 2 травня. «Хочуть повторити злочин?» — написав у своєму мікроблозі росій-ський дипломат.

Росія поширила в Раді безпеки ООН проект заяви із закликом розслідувати події, які відбулися в Одесі 2 травня 2014 року. Постій-ний представник РФ при ООН Віталій Чуркін мав великі сподівання, що цей проект підтримають: «Ми розповсюдили дуже простий проект заяви, підкреслюючи необхідність виконання Мінських угод, а також закликаючи до розслідування трагічних подій в Одесі

2 травня 2014 року, коли 48 осіб були спалені. Нам буде цікаво, якою буде реакція членів Ради безпеки».

Реакція була не на користь Чуркіна. Радбез ООН фальшивим сльозам Москви не повірив. 28 квітня Рада безпеки ООН відхилила проект Росії довкола подій в Одесі.

Любителі Росії були активними на своїх інтернет-ресурсах, розповсюджували антиукраїнські листівки та готувалися зробити картинку для російського телебачення.

Один з ватажків «Антимайдану», полум’яний одесит з Лівану Ібрагім Моріс на телекамери закликав 2 і 9 травня під час пам’ятних ходів і парадів керуватися законом. Обіцяв, що люди, на яких він має вплив, дотримуватимуться Конституції України, не буде символіки, яка підпадає під заборону згідно із законом про декомунізацію. Казав, що слід завчасно передбачити правила для всіх учасників масових заходів.

Однак не поспішаймо вірити словам комуніста Ібрагіма Моріса. Тут він говорив одне, а в мережі «Фейсбук» закликав своїх прихильників прийти на Куликове поле 2 травня о 14-й: «Одесити і родичі прийдуть покласти квіти на Куликове поле до Будинку профспілок. Також очікується приїзд делегацій євродепутатів, європейських політиків, а також представників міжнародних правозахисних органі-зацій». Отже, до Одеси планували підтягнути «важку артилерію» — любителів Путіна з Європарламенту.

Невдовзі СБУ провело обшуки в активістів організації «Куликове поле» Моріса Ібрагіма, Вікторії Мачулко та Світлани Набоки. «Можу частково підтвердити, що ми практично щоденно останнім часом, особливо перед настанням травневих подій, проводимо заходи в рамках відкритих кримінальних справ. Ми проводимо слідчі дії, допити, обшуки, вилучення документів. Таку роботу ми будемо продовжувати завжди. Вона спрямована на одне — щоб стабілізувати ситуацію, виявити факти закликів до насильницького повалення влади, тобто те, що ми з вами називаємо загальним словом сепаратизм та підготовка до здійснення терористичних актів», — розповів голова управління СБУ в Одеській області Сергій Батраков. У той же час, відповідаючи на запитання, чи пов’язаний обшук з подіями 2 травня, очільник СБУ підкреслив: «Святкових обшуків ми не робимо. Ми робимо свою роботу, передбачену Карним процесуальним кодексом».

Українські прикордонники посилили охорону придністровської дільниці та територіальних вод. Кільком одіозним діячам з країн Євросоюзу був заборонений в’їзд в Україну. Серед них — громадянин Німеччини Ульріх Хайден, режисер антиукраїнського пропагандистського фільму «Швидкий вогонь» (присвяченого подіям 2 травня 2014 року). Хайден мав намір відвідати траурні заходи, приурочені до чергової річниці загибелі учасників «Антимайдану» в будівлі Федерації профспілок. В Одесу також не пустили двох іноземних журналістів.

СБУ знайшла великі обсяги агітаційної продукції — банери, плакати з антиукраїнськими закликами, які планували використати на травневі свята. До тер-актів на Куликовому полі готувалися масштабно. В інтерв’ю телеканалу «112 Україна» керівник апарату СБУ Олександр Ткачук зазначив, що під Одесою виявили склад боєприпасів: 42 гранати РГД та Ф-1, три гранатомети, 1500 патронів. Це заготували особи з «Антимайдану». Менші арсенали знаходили і в інших місцях, зокрема в парку Перемоги.

2 травня в Одесі був погожий день. Вулиці міста малолюдні. З боку Пироговської та Італійського бульвару встановили рамки, крізь які мали проходити ті, хто побажає потрапити на Куликове поле. Вранці почали сходитися люди з квітами. Рух автотранспорту прилеглими вулицями обмежили. Були перебої з мобільним зв’язком. О 8.35 до чергової частини Приморського райвідділу поліції надійшло анонімне повідомлення, що на Куликовому полі встановили вибуховий пристрій. Вибухотехніки та кінологи з собаками шукали довго і ретельно, але пристрій не знайшли. Майдан по периметру був оточений поліцією та Нацгвардією. Через небезпеку людей всередину не пустили, тому квіти «антимайданівці» покладали перед нацгвардійцями. Прийшов туди з квітами і депутат від «Опоблоку» Микола Скорик. Мітингувальники традиційно випустили в мирне одеське небо кульки чорного кольору. За день було затримано близько 40 осіб за хуліганство, пиятику, затримали для профілактичної бесіди і шанувальника георгіївських стрічок. Один 79-літній чоловік помер від інфаркту, у 73-річної жінки стався гіпертонічний криз, стало зле вагітній жінці родом з Луганщини — її також відвезла «швидка».

Якщо закордонних путінських гастролерів в Одесу не впустили прикордонники, то любителям Росії з Верховної Ради України, які прилетіли до нас розгойдувати ситуацію, заслін поставили представники громади. Депутат ВР від «Народного фронту» Андрій Левус заявив, що патріоти блокували в аеропорту нардепів з «Опозиційного блоку» Юрія Бойка та Вадима Новинського. «Представники окупаційного блоку відмовилися від планів відвідати Куликове поле. Зараз вони готуються до молебню, котрий проведуть прямо в залі аеропорту, після чого відлетять додому. Аеропорт оточений патріотичними силами, — написав Левус на своїй сторінці в Facebook. — Здається, цього разу бацила «русского міра», привезена «Опоблоком», оминула Одесу». У блокуванні взяли участь «Самооборона», «Правий сектор», рух «ДІЯ», «Автомайдан» та низка інших.

Вдень активісти Майдану на розі Дерибасівської та Преображенської вшанували пам’ять полеглих за Україну Ігоря Іванова та Андрія Бірюкова, поклавши квіти на місці їх загибелі. Серед них була мати Ігоря Іванова — Любов Іванівна. А о 20.00 на Грецькій площі відбулося віче, присвячене другій річниці героїчного перемоги одеситів над проросійськими угрупованнями та панахида за загиблими українськими героями.

Автор: Володимир ГЕНИК


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.005
Перейти на повну версію сайту