ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Пенсійне законодавство: роз’яснення спеціаліста
14.05.2016 / Газета: Одесские известия / № 18(5423) / Тираж: 18937

Які зміни в пенсійному забезпеченні наукових (науково-педагогічних) працівників передбачає Закон України «Про наукову і науково-технічну діяльність»?

У січні цього року набрав чинності Закон України № 848-VІІІ від 26 листопада 2015 року – «Про наукову і науково-технічну діяльність» (далі Закон № 848-VІІІ). Ним розширено перелік посад наукових працівників, до яких тепер належать: радник при дирекції наукової установи; член Президії НАНУ або національної галузевої академії наук; радник Президії НАНУ або національної галузевої академії; провідний редактор наукового видавництва, періодичного наукового видання.

Крім того, передбачено, що в стаж наукової роботи зараховується:

– час роботи на посадах науково-викладацького складу Національної школи суддів України;

– час навчання в аспірантурі (докторські програми) третього рівня вищої освіти та наукової роботи за спеціальністю за кордоном за умови збереження громадянства, сплати страхових внесків відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» та перерви між завершенням навчання (роботи) за кордоном і його відновлення в Україні не більше як три місяці.

Статтею 34 Закону № 848-VІІІ передбачено, що наукові установи (вищі навчальні заклади) можуть направляти наукових (науково-педагогічних) працівників, аспірантів та докторантів на наукове стажування, зокрема довгострокове, в інші наукові установи та вищі навчальні заклади, зокрема за кордон на термін до двох років.

До того ж час наукового стажування, зокрема за кордоном, за умови сплати страхових внесків зараховують до наукового стажу відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».

До стажу наукової роботи зараховується також час роботи наукових (науково-педагогічних) працівників на посадах, зазначених у статті 118 Кодексу законів про працю України. Це стосується працівників, звільнених із роботи внаслідок обрання їх на виборні посади до державних органів, а також партійних, профспілкових, кооперативних та інших громадських організацій. Час роботи наукових (науково-педагогічних) працівників на виборних посадах зараховується до наукового стажу за умови, що виборній роботі безпосередньо передувала і після неї була робота на посаді наукового та науково-педагогічного працівника або робота особи, яка має науковий ступінь і працювала (продовжує працювати) за спеціальністю відповідно до групи спеціальностей галузі науки, за якою присуджено науковий ступінь.

Наукові пенсії призначаються в розмірі 60% від суми заробітної плати наукового (науково-педагогічного) працівника, на яку нараховується збір на обов’язкове державне пенсійне страхування. Для обчислення пенсії враховується заробіток особи за весь період страхового стажу на посадах наукового (науково-педагогічного) працівника починаючи з 1 липня 2000 року. До того ж враховується вся заробітна плата в період роботи на наукових (науково-педагогічних) посадах як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом.

У разі якщо період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року менший 60 календарних місяців, для обчислення пенсії враховується заробіток за основним місцем роботи за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу на посадах наукового (науково-педагогічного) працівника підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.

Варто звернути увагу на те, що заробітну плату до 1 липня 2000 року, отриману за роботу на наукових (науково-педагогічних) посадах за сумісництвом, не враховують у розрахунок пенсії.

Норма щодо проведення оптимізації заробітної плати залишилась незмінною. З періоду, за який враховується заробіток для обчислення пенсії, виключається до 60 календарних місяців підряд (за умови, що зазначений період становить не більше як 10% від тривалості наукового стажу).

У будь-якому разі період, за який враховується заробітна плата, з урахуванням виключення, не може бути меншим за 60 календарних місяців.

Заробіток для обчислення пенсії не може перевищувати граничної суми заробітку (доходу), з якої справляється збір на обов’язкове державне пенсійне страхування.

Обов’язковою умовою для призначення наукової пенсії є звільнення з посади наукового (науково-педагогічного) працівника. Проте це не стосується осіб, які працюють за строковим трудовим договором (контрактом), укладеним після досягнення пенсійного віку.

Незмінними залишились умови, за яких призначаються пенсії по інвалідності та в разі втрати годувальника непрацездатним членам сім’ї померлого наукового (науково-педагогічного) працівника.

Варто зазначити, що дія статті 37 Закону № 848-VІІІ поширюється на наукових (науково-педагогічних) працівників:

– наукових установ та організацій недержавної форми власності, які пройшли державну атестацію (згідно з цим Законом);

– недержавних університетів, академій, інститутів, що діють відповідно до Закону України «Про вищу освіту»;

– міжнародних наукових організацій, які перебувають на території України відповідно до міжнародних договорів, установчі документи яких затвердив Кабмін;

– наукових установ і вищих навчальних закладів, що належали партійним та громадським організаціям колишніх Української РСР, інших республік СРСР та СРСР;

– міжнародних наукових організацій, членом яких є Україна, відповідно до міжнародних договорів України та за умови добровільної сплати страхових внесків відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».

Автор: Олександр Селецький


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.006
Перейти на повну версію сайту