![]() |
|
![]() |
![]() |
Польська преса оприлюднила відкрите звернення трьох колишніх президентів РП, інтелектуалів, публіцистів, громадських і духовних діячів своєї держави: «Дякуємо за ваш лист та просимо пробачити кривди, завдані нашим братам українцям польськими руками».
Це — відповідь на звернення відомих державних та громадських діячів України, глав українських традиційних церков та інтелектуалів до проводу Польської держави, духовних і культурних діячів РП та всього польського суспільства, поширене напередодні роковин Волинської трагедії, із закликом до примирення та мудрості, щоб «не допустити мови ворожнечі, яка може підмінити християнські почуття прощення і порозуміння» («ЧН» опублікували його у номері за 9 червня під заголовком «Єднання у покаянні і прощенні»).
«Можна ствердити, що і в українському, і в польському суспільствах є потужні сили, які мають мужність пробачити одне одному кривди минулого заради миру, співпраці й процвітання нинішніх і майбутніх поколінь», — наголошується на сайті ініціативної групи «Першого грудня», до якої входять моральні авторитети нашої держави.
Отож, у своєму зверненні полі-тична та інтелектуальна еліта Польщі зазначає:
«Брати українці,
у 1894 році, під час з’їзду польських та українських літераторів й журналістів у Львові, поет, письменник та мислитель Іван Франко сказав: «На цілу Слов’янщину немає двох таких народів, котрі б у політичній та духовній площині так міцно зрослися із собою, такі численні мали взаємні зв’язки, проте, незважаючи на це, так сторонилися один одного, як поляки та українці».
З часом, на наше спільне нещастя, відстороненість замінили ненависть й націоналізм, а також їхній гіркий плід — злочин, — який спільно пережили поляки та українці на Волині та Східній Галичині, на Холмщині, Бещадах та на Перемишльській землі.
Тим більше нас тішить ваш лист зі знаменними словами «пробачаємо та просимо про вибачення», у якому не ухиляєтеся від відповідальності за кривди, завдані полякам у сорокових роках минулого століття.
Ми також віддаємо честь жертвам братовбивчих польсько-українських конфліктів.
Дякуємо за ваш лист та просимо пробачити кривди, заподі-яні нашим братам українцям польськими руками. Перед нами подібну думку висловили представники польської Католицької церкви, до взаємного пробачення наші народи гаряче закликав папа Іван Павло ІІ.
Заради поєднання невтомно працювали Єжи Ґедройць та Яцек Куронь, а також президенти наших країн, не забуваймо їхню спадщину.
Провина вимагає належної сплати, якою у відносинах між нашими народами є витворення справжнього братерства. Наперекір польській та українській малодушності, у добрі, але також у злі часи, котрі, можливо, приходять до нашої спільної Європи, що їй загрожують націоналізми та російський імперіалізм.
Загрози легше пережити разом. Ми й надалі захоплюємося вами та солідаризуємося у боротьбі з агресором, котрий вже понад два роки окупує частину української землі, прагнучи не допустити втілення вашої мрії про життя в об’єд-наній Європі.
Серед тих, хто підписав звернення, Лех ВАЛЕНСА, лідер першої «Солідарності», лауреат Нобелівської премії миру, колишній президент Польщі; Александер КВАСНЕВСЬКИЙ, колишній президент Польщі; Броніслав КОМОРОВСЬКИЙ, колишній президент Польщі; Влодзімеж ЦИМОШЕВИЧ, колишній прем’єр-міністр РП; Анджей ОЛЕХОВСЬКИЙ, Адам РОТЕФЕЛЬД, Радослав СІКОРСЬКИЙ — колишні міністри закордонних справ та багато інших політиків, журналістів, колишніх політв’язнів.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |