![]() |
|
![]() |
![]() |
Від редакції
Тема збереження лісів в Одеській області виявилася на подив гострою. Лише за останні місяці «Одеські вісті» чотири рази зверталися до неї, а в редакційній пошті зараз є ще кілька матеріалів із питань лісництва, надісланих як спеціалістами, так і просто небайдужими громадянами. Цікаво, що оцінки наших кореспондентів щодо лісогосподарської справи в області коливаються від оптимістичних до негативних. Таке розмаїття поглядів на одне й те ж саме питання свідчить про наявність реальних проблем у цій сфері. Тому ми вважаємо, що читачеві буде цікаво й далі стежити за перебігом справ у лісництвах Одещини. Сьогодні ми публікуємо черговий матеріал від власного кореспондента «Одеських вістей» стосовно лісогосподарської галузі.
***
Зараз в Україні лісосмуги не мають господаря. Такий стан справ виник після розпаювання земель сільськогосподарського призначення, внаслідок чого лісосмуги, як мовиться, «зависли у повітрі». Держлісгоспи відмовляються ставити їх на свій баланс, бо це зайва морока. Останнім часом проблема збереження полезахисних лісових смуг, яких налічується майже 450 тисяч гектарів, дуже загострилася.
Питання, пов’язані з браконьєрським нищенням, а відтак і охороною лісосмуг, є вкрай актуальними для аграріїв тому, що захисні насадження – то перепона ерозії, яка загрожує полям. Щоправда, коли дерева й кущі розростаються і необхідно проводити санітарну вирубку, незрозуміло, до кого звертатися по «лісорубний квиток», – до сільських голів чи до районної влади. Хоча, згідно з Лісовим кодексом, полезахисні лісосмуги відносяться до лісів. Та наразі немає механізму взяття на державний баланс безгоспного лісового майна. І як показує практика, лісгоспи поки що не бажають цим питанням займатися. Адже їм вистачає роботи з узаконенням лісів, що колись належали колгоспам, а нині залишилися без господаря.
В Любашівському районі 3692 га площ, зайнятих лісонасадженнями, не мають своїх власників. Серед них 941,5 га – полезахисні лісосмуги. На думку керівника ДП «Ширяївське лісове господарство» Василя Якименка, від сокир і пилок постраждало не менше 40-50 відсотків цих посадок та лісів. Селяни нещадно випилюють дерева на дрова, щоб було чим опалювати взимку свої оселі. Є й ділки, котрі на незаконній заготівлі деревини роблять свій чорний бізнес. Чимало посадок постраждало від пожеж, спричинених фермерами, які злочинно спалюють стерню.
Любашівська районна рада на чолі з Сергієм Паровиком приділяє максимум уваги збереженню довкілля. Вже запрацювала відповідна програма захисту лісів із близько півмільйонним бюджетом (співфінансування держави, районної влади та органів місцевого самоврядування). З районного бюджету виділено 84 тис. грн, і нині проектна організація займається виготовленням паспортів на безгоспні ліси, розташовані на 2,5 тис. га, для передання їх до державного лісового фонду. При цьому для його збереження і примноження планується створення, крім Троїцького, ще й Любашівського лісництва.
В Окнянському районі лісовій темі також приділяється велика увага. На спеціальній нараді за участю лісничих ішлося про інвентаризацію колишніх колгоспних лісів і лісосмуг та відновлення лісових насаджень. Наразі лише вісім відсотків території засаджено лісами та лісосмугами при нормі шістнадцять відсотків. Планується всі ділянки, непридатні для сільськогосподарських робіт (яри, пагорби, землі поганої якості), засаджувати деревами. Вкотре гостро постало питання боротьби з незаконною вирубкою лісів, необхідністю посилення заходів щодо боротьби з правопорушниками. Задля цього розробляється районна програма «Ліси Окнянщини на 2016-2020 роки».
А поки що безгоспні лісосмуги просто зникають на очах. Їх нещадно вирубують через підвищення тарифів на газове опалення, цін на вугілля і дрова.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.007Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |