![]() |
|
![]() |
![]() |
Робота водолазів використовується в різних сегментах бойової діяльності Військово-морських сил ЗС України. До їхніх повсякденних службових обов’язків належить виконання технічних завдань під водою, обстеження підводної частини корпусів суден, аварійні та пошуково-рятувальні роботи, спеціальні водолазні операції. Групи фахівців у зоні АТО виконують спецзавдання в акваторії Азовського моря, зокрема щодо обстеження портової інфраструктури Маріупольського порту на наявність вибухових та інших небезпечних предметів, протипідводнодиверсійні роботи, спостереження за водними об’єктами та їх оборона.
Стати водолазами можуть хлопці без хронічних захворювань органів дихання і вушних раковин, хвороб кісток, суглобів, м'язів, серцево-судинної системи, без шкідливих звичок, з хорошим об'ємом легенів, які вміють добре плавати і здатні добре переносити перепади тиску. Велика увага під час добору також зосереджується на високих морально-вольових якостях кандидатів, їхньому рівні освіти.
Після перебазування Військово-морських сил на материкову частину України гостро постало питання організації підготовки водолазних спеціалістів. Сьогодні курси, де готують водолазів, функціонують в Одесі на навчально-тренувальній базі факультету ВМС Національного університету «Одеська морська академія». Варто зазначити, що підготовка проходить як для курсантів – майбутніх офіцерів та військовослужбовців ВМС, так і для слухачів інших родів військ і служб (Сили спеціальних операцій, Національна гвардія, Держприкордонслужба, Управління державної охорони та інші). Курси для отримання кваліфікації «Водолаз» тривають три місяці та складаються з трьох компонентів: лекції й теоретичні заняття, фізична підготовка та власне водолазні спуски. Треба відпрацювати 20 навчальних годин під водою та скласти залік Центральній водолазній кваліфікаційній комісії ВМС ЗС України. Для щорічного підтвердження кваліфікації потрібно напрацювати мінімум 40-60 годин (залежно від кваліфікації) під водою або в барокамерах.
– Водолази виконують завдання високої складності, пов’язані з розвідкою морського дна, характеру берегової лінії в місцях імовірної висадки морського десанту супротивника та стоянки кораблів, забезпечують роботи при спорудженні причалів, здійснюють пошук та знешкодження мін і фугасів, забезпечують підйом і евакуацію затонулої військової техніки, усувають підводні перешкоди у фарватері, займаються пошуком затонулої техніки, озброєння та літаків, – розповідає начальник пошуково-рятувальної служби управління оперативного (бойового) забезпечення штабу командування ВМС ЗС України капітан другого рангу Олексій Нестеров. – Постійне самовдосконалення – найголовніше в професії водолаза.
Стати військовим водолазом заступник командира загону – водолазний спеціаліст однієї з частин спеціального призначення капітан-лейтенант Руслан Трофімчук вирішив іще в дитинстві, коли вперше в легкому дайверському спорядженні виконав занурення в одному з глибоководних озер Київської області.
– Занурення під воду вперше – це щось неймовірне, тоді в мене зашкалювали емоції, я відчув себе справжнім кіногероєм крутого гостросюжетного бойовика, якому все під силу, – згадує події більш ніж двадцятип'ятирічної давності Руслан Трофімчук. – Під час дуже жорсткого добору за фізичною та психологічною підготовкою 1995 року я потрапив на строкову службу до легендарної частини морського спеціального призначення на острів Первомайський. Щоб стати професійним військовим водолазом, я підписав контракт, адже тільки так міг здійснити свою мрію. Навчався в Севастополі, постійно підвищував свою кваліфікацію.
Сьогодні цей офіцер-спецпризначенець – один із найдосвідченіших водолазних спеціалістів у національних Військово-морських силах, адже в нього за спиною понад 1500 годин напруженої та відповідальної роботи на різній глибині. Руслан Трофімчук здійснював складні підводні підривні роботи щодо знищення вибухонебезпечних предметів в зоні оперативної відповідальності військового флоту.
А ще капітан-лейтенант Руслан Трофімчук виконував завдання чотиригодинного підводного маршу вздовж берегів острова Тендрівська коса, йдучи та орієнтуючись під водою за компасом у повному водолазному спорядженні.
Звісно, що про всі складнощі та специфіку виконання завдань у межах особливого періоду не настав іще час розповідати, а поки що просто побажаємо цим мужнім та сміливим людям світлої води та чистої майни.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.006Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |