![]() |
|
![]() |
![]() |
Працівники територіального управління Рахункової палати України по Одеській, Миколаївській та Херсонській областях провели аудит ефективності використання коштів державного бюджету на санаторно-курортне оздоровлення інвалідів в Одеській області.
Використання коштів за бюджетною програмою «Заходи із соціальної, трудової та професійної реабілітації інвалідів» у частині санаторно-курортного оздоровлення у 2015 році та першому півріччі 2016 року на всіх етапах – від формування потреби до забезпечення путівками та грошовими компенсаціями – через відсутність належного контролю з боку Міністерства соцполітики, як головного розпорядника бюджетних коштів, супроводжувалося прийняттям необґрунтованих управлінських рішень, здійснювалося з організаційно-правовими недоліками. Це негативно позначилося на якості відповідних послуг.
Так, путівки фактично отримали від 3,5 до 15,27 відсотка інвалідів, які перебувають у черзі на санаторно-курортне лікування. Отже, понад 80 відсотків були позбавлені можливості оздоровитися.
Кількість осіб, які отримали компенсаційні виплати, склала від 0,65 відсотка до 15,27 відсотка від загальної кількості інвалідів.
Спостерігається і тенденція до зменшення забезпечення інвалідів путівками коштом державного бюджету. Така ситуація зумовлена щорічним обмеженням фінансування за бюджетною програмою, зростанням цін на санаторно-курортні путівки, а також неналежним організаційним забезпеченням виконання цієї бюджетної програми з боку Мінсоцполітики, його структурних підрозділів, Фонду соціального захисту інвалідів та підпорядкованих їм органів.
В департаменті праці та соцполітики Одеської міськради немає єдиної інформаційної мережі обліку черги на санаторно-курортне лікування інвалідів різних категорій. У результаті є непрозорою система обліку та звітності щодо визначення потреби та черговості інвалідів на отримання путівок для санаторно-курортного лікування, розподілу путівок і надання компенсаційних виплат.
Метою міської програми «Рівність», розрахованої на 2016-2019 роки, є забезпечення реалізації державної політики соціальної захищеності осіб із обмеженими фізичними можливостями – для створення безперешкодного доступу інвалідів до об’єктів соціального, громадського та житлового призначення, соціальної реабілітації шляхом створення безбар’єрного середовища, яка надасть можливість інвалідам брати повноцінну участь у всіх сферах суспільного, культурного життя. Але через обмеженість фінансування ця програма не дає стовідсоткової гарантії забезпечення законних прав інвалідів різних категорій.
Так, обсяг коштів, які пропонується залучити на виконання Програми у 2016 році, складає 7883,3 тис. гривень. При цьому на момент проведення аудиту витрачено на оздоровлення 240 тис. гривень, або три відсотки від запланованої суми.
ДП «Південь-Курорт-Сервіс» ЗАТ «Укрпрофоздоровниця» уклав договори з Фондом соціального страхування від тимчасової втрати працездатності, з департаментом соціальної політики (лікування інвалідів), з Фондом страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань. Однак при укладанні договорів не зазначалися категорії хворих, яким належить пройти санаторно-курортне лікування.
Крім того, ДП «Південь-Курорт-Сервіс» не використало кошти державного бюджету у 2015 році – 56,97 тис. гривень, у 2016 році – 8,53 тис. гривень, у зв’язку з недоїздом тринадцятьох інвалідів до санаторного закладу.
Основними причинами відмов громадян від санаторно-курортного оздоровлення та недоїздів є те, що чинний порядок надання санаторно-курортних путівок не враховує фізичних можливостей інвалідів, які не мають змоги долати значні відстані до оздоровчих закладів за відсутності спеціально пристосованого для цього транспорту. Водночас потенціал санаторіїв, що розташовані в регіоні проживання інваліда, не використовується.
Інваліди не мають можливості в повному обсязі провести повне обстеження стану здоров’я в санаторно-курортних закладах. Так, ДП «Південь-Курорт-Сервіс» зазнає труднощів при комплектації штату, у зв’язку із сезонним режимом роботи: у штаті немає окуліста, бракує терапевтів і невропатологів.
Інформацію про результати аудиту надано до Кабінету Міністрів України. До Фонду соціального захисту інвалідів направлено рішення про результати проведеного аудиту для відповідного реагування.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |