Хто не пам’ятає про кайдашеву грушу, довкруж якої в сім’ї зчинялося стільки сварок?! І це між своїми, рідними. Що вже й казати про чужих людей, яким судилося жити по сусідству?..
Багато хто з нас, малоземельних (а такими є всі власники дачних нарізів і присадибних ділянок), конфліктував із сусідами за межу. Мені особисто заважає старезна сусідська шовковиця на городі, якраз на межі, яка кроною нависає над моїми кущиками аґрусу, хоча, зізнаюся, із задоволенням ласую жменею-другою смачних ягід, знятих з дерева з мого боку. А ось сусідка справа нещадно обрізає секатором гілочки моєї молоденької абрикоси, яка ще не дала плодів, але пішла вгору й роздалася в ширину, вже заглядаючи їй у двір. Коли її садила, не подумала, що вона буде такою розлогою й пишною...
Правил висаджування дерев багато хто не дотримується. Я, до речі, навіть не знала, що є такі.
Й ось знайшла свіжу інформацію. Виявляється, що у державних будівельних нормах нарешті планують прописати мінімальну відстань від краю земельної ділянки, на якій дозволяється висаджувати дерева і кущі у новій садибній та дачній забудові. Йдеться лише про ті сторони земельних ділянок, які межують із сусідськими.
Унормування прокоментували в Мінрегіоні: «Непорозуміння і конфлікти між сусідами, які мають суміжні земельні ділянки, завжди були. Особливо гострими вони стають навколо питання висаджування дерев по тій стороні території, яка є суміжною. До чого лише не доходять ці чвари! Судові позови — тоннами. Щоб вирішити цю проблему, у проекті нових державних будівельних норм (ДБН) запропоновано встановити мінімальну відстань, на якій дозволяється висаджувати дерева та кущі. Це стосується лише тієї сторони, яка суміжна із сусідською ділянкою. Тобто на сторону, яка межує, наприклад, з вулицею, ці норми не поширюватимуться. Це дозволить нарешті врегулювати питання для власників садибних ділянок».
Отож, згідно з проектом ДБН, мінімальна відстань від межі суміжної земельної ділянки до кущів, які висаджуються, має складати 1 м, до стовбурів дерев — не менше 4—6 м, залежно від крони, але не менше половини її діаметру. Для прикладу: якщо крона дерева сягає 10 метрів, то відстань від межі сусідньої ділянки має складати не менше 5 метрів, щоб його гілки не заходили на сусідню територію.
Щоб не провокувати додаткові конфлікти, власники суміжних земельних ділянок мають вживати й низку інших заходів, як-от підрізати гілки дерев, аби ті не переходили за межу та не заважали сусідам.
Нові державні будівельні норми розроблені Українським державним науково-дослідним інститутом проектування міст «Діпромісто» імені Ю. Білоконя. Нагадаємо, що ДБН — це обов’язкові до виконання нормативні акти, які використовуються під час проектування нових та реконструкції наявних будівель, кварталів, мікрорайонів відповідно до їх призначення. Отже, після затвердження цих норм багато питань про те, чи на тому місці посаджена груша (як у Кайдашів), шовковиця (як у моєї сусідки), абрикоса (то вже про себе кажу) буде знято. Хоча привід для сварки між сусідами, якщо того хотіти, завжди знайдеться. Тут уже справа не ДБН, а в людській натурі.
© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2024 S&A design team / 0.006Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |