ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
МОВОЮ ЖЕСТІВ ПОРОЗУМІЮТЬСЯ ВСІ!
10.10.2019 / Газета: Чорноморські новини / № 77(22096) / Тираж: 8525

За статистикою, поданою на офіційному сайті ООН, порушеннями слуху внаслідок травм, хвороб або вроджених вад страждають близько 72 мільйонів землян, 80% з яких — громадяни країн, що розвиваються. Сукупно ці люди послуговуються 300 жестовими мовами.

Жестові мови — це повноцінні природні мови, які відрізняються від розмовних. Існує також міжнародна мова жестів, яка використовується глухими людьми на міжнародних зустрічах, а також під час поїздок та особистого спілкування. Вона визнана основною формою жестової мови, бо не така складна, як природні жестові мови знаків, і має досить обмежений лексикон, відтак дуже доступна.

Конвенція ООН про права інвалідів визнає й заохочує використання жестових мов. У ній зазначається, що ці мови мають статус розмовних і що держави-підписанти повинні сприяти полегшенню вивчення мов жестів та розвитку мовної ідентичності спільнот глухих.

Щоб підвищити обізнаність про значення жестових мов для реалізації прав глухих людей Генеральна Асамблея ООН проголосила 23 вересня Міжнародним днем жестових мов. До слова, вперше він відзначався у 2018 році під гаслом «З мовою жестів всі залучені!».

Ранній доступ до мови жестів і послуг на мові жестів, включаючи якісну освіту, має життєво важливе значення для росту і розвитку глухої людини, а також для досягнення погоджених на міжнародному рівні цілей у галузі сталого розвитку.

ООН визнає важливість збереження жестових мов як елемента мовного та культурного розмаїття.

У 1951 році в Римі була створена Всесвітня федерація глухих — міжнародна неурядова організація, яка сьогодні вже об’єднує 130 національних асоціацій, зокрема й українську.

На Одещині сьогодні проживають більше трьох тисяч людей з інвалідністю зі слуху, в обласному центрі — майже півтори тисячі.

Минулої суботи в одеському Центрі культури і відпочинку товариства глухих (вул. Кузнечна, 48) відбувся урочистий захід, приурочений Міжнародному дню глухих (остання неділя вересня) і Міжнародному дню жестових мов (23 вересня).

У ньому взяли участь представники департаменту праці та соціальної політики міської ради, в.о. голови обласної організації Українського товариства глухих Олександр Бабін, в.о. голови Одеського міського відділу цього товариства Денис Шенеленко, громадськість.

Посадовці звітували про зроблене. Так, згідно з державними соці-альними гарантіями, 109 осіб з порушенням слуху цьогоріч отримали компенсацію за придбані мобільні телефони на загальну суму 351 тис. грн. Матеріальну допомогу та інші види соціальних послуг на загальну суму 132,4 тис. грн надано 92 особам. Додатково до державних гарантій щорічно в рамках міської програми «Рівність» передбачається фінансування на придбання комп’ютерної техніки працездатним людям та учням старших класів із цієї категорії. У 2019-у таку допомогу надано 20 дорослим і п’ятьом старшокласникам спеціалізованих шкіл-інтернатів для дітей з порушенням слуху на загальну суму 375 тис. грн. (по 15 тис. грн). Крім цього, п’ять перекладачів жестової мови отримали матеріальну допомогу по 10 тис. грн кожен.

До речі, така професія сьогодні затребувана на ринку праці. Мову жестів зараз активно опановують медики та соціальні працівники області, які відвідують безоплатні курси, цікавість до її вивчення проявляють студенти, адже цією мовою справді можуть порозумітися всі.

Концертну програму «Я все зможу» учасникам заходу запропонували вихованці дошкільного навчального закладу «Ясла-садок №113 компенсуючого типу». Дошкільнята відвідали дитячі атракціони в парку Шевченка.

Щодо інших заходів, які пройшли в області 27—30 вересня (а їх було чимало) до Міжнародного дня глухих і Міжнародного дня жестових мов, то хочу виокремити екскурсію до музею «Меморіал героїчної оборони Одеси «411-а батарея», органі-зовану за кошти з міського бюджету для учнів спеціальних загальноосвітніх шкіл-інтернатів №91 І — ІІІ ступенів для глухих дітей і №97 І — ІІ ступенів для дітей зі зниженим слухом.

Автор: Підготувала Яна СТАСІНА.


© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2024 S&A design team / 0.006
Перейти на повну версію сайту