Кінець жовтня — початок листопада виокремлений у календарі як Всесвітній тиждень профілактики поліомієліту. Мета такого тижня — привернення уваги світової спільноти до проблеми захворювання на цю тяжку недугу, її наслідки та необхідність імунопрофілактики.
У ці дні науковці та медики із вдячністю згадують Джонаса Солка — американського епідеміолога та вірусолога. Саме він у 1952—1955 роках розробив вакцину проти поліомієліту, що врятувала світ від тяжкої невиліковної хвороби, яка століттями калічила людей на всій планеті.
Поліомієліт, нагадують фахівці обласного центру здоров’я і комунікацій, — гостре інфекційне захворювання, зумовлене вірусом, який передається від людини до людини переважно фекально-оральним, повітряно-крапельним шляхами або ж через забруднені воду чи продукти харчування і розмножується в кишечнику.
Першими симптомами є лихоманка, втома, головний біль, блювота, напруження м’язів шиї і ниючий біль у кінцівках. Поліовірус вкрай небезпечний тим, що вражає нервову систему і за лічені години може призвести до паралічу.
Захворіти на поліомієліт ризикує кожна невакцинована людина — і дитина, і дорослий. Але найбільш незахищені від цього вірусу — діти до п’яти років.
Єдиний надійний спосіб запобігти поліомієліту — вакцинація. Щеплення проводиться кілька разів і захищає на все життя.
Із 1988 року кількість випадків захворювання на поліомієліт у світі зменшилася практично на 99%. У 1994-у Південна й Північна Америка стали першими територіями, повністю вільними від нього. Через шість років лікарям і вченим вдалося офіційно ліквідувати поліомієліт у 36 країнах Тихоокеанського регіону, включно з Китаєм і Австралією, а ще через два роки із зони ризику вийшла і Європа, перемігши недугу у 2002-у.
Попри те, що ця небезпечна хвороба майже подолана, час від часу виникають вогнища захворювання. Тут варто підкреслити, що в одного із 200 захворілих на поліомієліт, як свідчить медична статистика, розвивається невиліковний параліч, а відтак навіть одна дитина з діагнозом поліомієліту — це вже спалах.
За інформацією Всесвітньої організації охорони здоров’я, останнім часом фіксувалися поодинокі випадки поліомієліту в Конго, Сирії та Пакистані. Й допоки у світі залишатиметься хоча б одна інфікована дитина, зараження поліомієлітом загрожуватиме дітям в усіх, без винятку, куточках Землі.
Згідно з календарем профілактичних щеплень безоплатна вакцинація дітей проти поліомієліту в нашій країні проводиться у віці 2, 4 та 6 місяців, а потім — три планові ревакцинації: у 18 місяців, у 6 та у 14 років.
Слід зауважити: якщо якихось п’ять років тому повністю вакцинованими від поліомієліту було менше половини українських малюків віком до 12 місяців, то нині, завдячуючи широкомасштабній роз’яснювальній роботі, маємо практично 90%. Утім, для попередження спалаху недуги необхідно щепити не менше 95% дітей. Ось чому робота у цьому напрямку не припиняється.
У рамках Тижня боротьби з поліомієлітом департамент охорони здоров’я Одеської міськради спільно з громадською організацією «Батьки за вакцинацію» провели в жіночих консультаціях та пологових будинках колективні бесіди про імунопрофілактику як цього, так і інших інфекційних захворювань. Під час занять майбутні мами отримали актуальну інформацію про вакцинацію вагітних і новонароджених, підтверджену сучасними науковими даними. Попереднє опитування жінок засвідчило, що жодна з них не має наміру відмовлятися від щеплення немовлят.
© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2024 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |