ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
ДЕРЖАВА І Я — У СМАРТФОНІ
18.01.2020 / Газета: Чорноморські новини / № 4(22122) / Тираж: 8525

Взяти довідку, подати звіти, заплатити податки, отримати водійські права… Сьогодні контактування з державними органами у простих українців викликає справжній стрес. Реалізувати президентську концепцію «Держава в смартфоні» активно взялося створене у вересні минулого року Міністерство цифрової трансформації України.

Нова програма Мінцифри «ДІЯ» розшифровується як «Держава і Я: зручно, непомітно, людяно». У програмі — легка, зрозуміла, швидка взаємодія громадянина з державою через цифрові пристрої — без зайвої витрати часу та нервів, без жодного контакту з чиновником, а отже — і без хабарів. Міністерство працює над створенням порталу й додатку, де можна отримати всі онлайн-послуги від держави. Комплексні електронні послуги будуть об’є-днані з огляду на життєву та бізнес-ситуацію. У додатку — електронний кабінет громадянина, електронні права, електронний студентський квиток. Усе це відбуватиметься через прості, доступні кожному способи ідентифікації — ID-картки із цифровим підписом.

Міністерство цифрової трансформації, яке очолив айтішник Михайло Федоров, має намір у найближчі три роки реалізувати амбітні цілі: перевести онлайн 90% публічних послуг для громадян та бізнесу, підключити до інтернету 100% населених пунктів України, в тому числі й об’єкти соціальної інфраструктури, збільшити частку ІТ-бізнесу у ВВП країни до 10%. Для того, щоб люди скористатися цими можливостями, планується навчити цифровим навичкам шість мільйонів осіб.

Буквально цими днями, 21 січня, стартує національна програма з цифрової грамотності. Як і належить, перш ніж розпочати такий великий проєкт, провели перше в історії України соціологічне дослідження. За його даними, рівень цифрової грамотності більше половини українців — нижчий за середній.

— Та це не трагедія, — вважає заступник міністра Валерія Іонан, яка відповідає за цифрову освіту, — оскільки, за статистикою, 44% громадян ЄС взагалі не володіють базовими цифровими навичками. У нас же ситуація така: 37,9% українців віком 18—70 років мають цифрові навички на рівні нижче середнього, ще 15,1% не володіють ними. Отже, 53% населення України, за методологією оцінки цифрових навичок, яка застосовується Європейською комісією, — нижче позначки «середній рівень». Результати не надто втішні. Але виправити це цілком можливо.

Уже 21 січня на національній онлайн-платформі з цифрової грамотності українці зможуть безкоштовно пройти три онлайн-курси: базовий із цифрової грамотності, цифрова грамотність для вчителів і курс для батьків «Онлайн-безпека дітей». Згодом на цій платформі з’являться навчальні програми для різних спеціалізацій, нових цифрових професій та нового стилю життя.

Усі курси розроблені у форматі освітнього серіалу. Замість рівнів — сезони, замість уроків — серії за участю експертів та селебріті. Амбасадорами цифрової освіти погодилися стати українські зірки Ольга Сумська, Надія Матвеєва, Руслан Ханумак, Марія Єфросініна.

— Ми налагоджуємо співпрацю з ЦНАПами, бібліотеками, приватним сектором, школами та університетами. Плануємо також створення власної мережі офлайн-хабів, — розповідає міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.

Першими офлайн-хабами проєкту «Дія. Цифрова освіта» стануть книгозбірні — вже підписано меморандум з Українською бібліотечною асоціацією.

На жаль, що на роботу новоствореного міністерства, яке реалізує високі цілі, уряд не виділив фінансування, тому проєкти втілюються за грантової допомоги фондів.

Підтримкою у проведенні першого дослідження з цифрової грамотності та розробці онлайн курсів Мінцифра завдячує швейцарсько-українській програмі EGAP, яка виконується фондом «Східна Європа». Президент фонду Віктор Лях під час презентації зазначив:

— Ми впевнені, що технології мають слугувати людям, а для цього люди повинні бути краще підготовленими. Є дуже просте правило: на кожну гривню, вкладену в технології, має бути вкладена гривня у розвиток людського потенціалу. Саме тому ми це робимо. Мінцифра використовує найкращий європейський досвід, який свідчить про те, що перед будь-яким починанням, особливо у сфері освіти й опанування навичок, потрібно провести дослідження. Потім — спланувати навчання сегментовано за цільовими групами: сформулювати меседжі, підготувати контент.

Команда Мінцифри відкрита до співпраці, тож місце для роботи знайдеться всім охочим: бізнесу, громадським організаціям, владі.

У впровадженні цього амбітного проєкту беруть участь й одесити. Виступаючи на презентації програми, найстарша фейсбучниця України, 92-літня одеситка Лада Бондарева сказала:

— Інтернет відкрив для мене цілий світ. Я спілкуюся з друзями, які живуть у різних країнах, переглядаю новинки моди, нові фільми та слухаю музику, оплачую комунальні послуги. Все — завдяки інтернету, яким я оволоділа шість років тому. Хочу закликати людей старшого віку: йдіть в інтернет, навчайтеся — й життя ваше змінюватиметься на краще!

Одеса—Київ—Одеса.

Автор: Ольга ФІЛІППОВА


© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2024 S&A design team / 0.007
Перейти на повну версію сайту