ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
СТЕЖКАМИ ПОШУКУ
23.01.2020 / Газета: Чорноморські новини / № 5(22123) / Тираж: 8525

7 листопада 2019-го вшановувалося 85-річчя від дня народження Григорія Дем’яновича Зленка — письменника, літературознавця, дійсного члена Наукового товариства ім. Т. Шевченка, члена Міжнародної асоціації україністів, заслуженого діяча мистецтв України. До цієї дати Одеська національна наукова бібліотека підготувала мультимедійну презентацію «Стежками пошуку», яку можна переглянути на сайті ОННБ.

Григорій Зленко — знаний майстер слова, енциклопедист-книгознавець, бібліограф, краєзнавець. Народився 7 листопада 1934-го в с. Потік Миронівського району Київської області. Закінчив Київський державний університет імені Т.Г. Шевченка (1961). Працював у редакціях газет Корсуня-Шевченківського та Одеси, — у республіканському видавництві «Маяк», у 1972—2012 роках завідував редакційним відділом ОННБ. Завдяки його старанням виходили бібліографічні покажчики «Леся Українка в Одесі», «Костянтин Паустовський в Одесі», «Борис Пастернак», «Степан Петрович Ковганюк», серії «Літературна Одеса» та «Письменники Одеси». Григорій Дем’янович був їх незмінним науковим редактором.

Матеріали медіапрезентації висвітлюють багатогранний талант відомого письменника, літературознавця, критика, який усе життя ґрунтовно досліджував літературний процес Півдня України. Вражаючим є його творчий доробок. Це, зокрема, книжки «Нетлінне»(1968), «Книга пам’яті» (1971), «Одесские тетради» (1980), «Берег Пушкина» (1987), «Лицарі досвітніх вогнів» (2005), «Відсвіти Тараса Шевченка» (2009), понад три тисячі літературознавчих і краєзнавчих розвідок, есеїв тощо у журналах та газетах. Його статті увійшли до «Енциклопедії сучасної України», «Української літературної енциклопедії», «Шевченківського енциклопедичного словника» біографічних довідників «Митці України», «Мистецтво України», численних регіональних видань.

За визначенням Івана Дзюби: «Григорій Зленко — один з провідних україністів Одеси. Доробок письменника і науковця, про якого існує рясна література, використовується викладачами вищих навчальних закладів, шкільними вчителями, працівниками музеїв, бібліотек та інших культурно-освітніх закладів. На праці Григорія Зленка є багато посилань у кандидатських і докторських дисертаціях…».

На жаль, 25 серпня 2015-го на 81-у році Григорій Дем’янович пішов із життя. Крім власних творів, він залишив нам унікальну колекцію україніки та документальний архів, які, дякуючи родині, поповнили джерельну базу фонду національної книгозбірні і, без сумніву, прислужаться як нинішнім, так і майбутнім дослідникам літературного та краєзнавчого процесів.

Екслібрис для позначення приналежності примірника до особистої бібліотеки Г.Д. Зленка виготовив співробітник ОННБ, член Національної спілки художників України В.А. Кудлач.

Автор: Лілея ВУКОВИЧ, провідний бібліотекар відділу краєзнавства «Одесика» ОННБ.


© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2024 S&A design team / 0.007
Перейти на повну версію сайту