ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
СИМПТОМИ КЛІМАТИЧНИХ ЗМІН
27.02.2020 / Газета: Чорноморські новини / № 15(22133) / Тираж: 8525

АНТАРКТИЧНІ + 20,750C

В Антарктиці встановлено новий температурний рекорд: уперше в історії там зафіксували температуру повітря вище двадцяти градусів за Цельсієм, повідомляє The Guardian.

Учений Карлос Шефер, який вивчає кліматичні тенденції і вплив глобального потепління на вічну мерзлоту, заявив, що аномально висока температура спостерігається на всій земній кулі, однак 20,75 градуса за Цельсієм, зафіксовані на антарктичному острові Сеймур, стали несподіванкою навіть для фахівців. «Ми ніколи не бачили нічого подібного», — визнав кліматолог.

Востаннє повітря в Антарктиці прогрівалося до рекордних значень майже чотири десятиліття тому — в 1982-у. Тоді на острові Сігню (архіпелаг Південні Оркнейські острови) зафіксували плюс 19,8°C.

КРИЖАНИЙ МАТЕРИК КОЛЕТЬСЯ НА АЙСБЕРГИ

Найбільший у світі айсберг A68, що відколовся від льодовика в Антарктиді, найближчим часом вирушить у вільне плавання і дістанеться відкритого океану, повідомляє Бі-Бі-Сі.

A68 — один з найбільших айсбергів, які будь-коли фіксувалися вченими. Його вага — близько трильйона тонн (для порівняння: вага двоповерхового автобуса — 12 тонн). Він відколовся від шельфового льодовика в Антарктиді у 2017 році й за цей час трохи зменшився. Зараз цей крижаний острів рухається в північно-східному напрямку й незабаром може вийти у Південний океан.

На думку вчених, коли айсберг дістанеться вільних від льоду океанських просторів, то почне швидко руйнуватися. «Якщо після виходу за край постійного морського льоду він уціліє, я буду дуже здивований», — зазначив професор Адріан Лакман з університету Суонсі у Великій Британії.

Нагадаємо також, що у вересні минулого року від Антарктиди відколовся айсберг Д28 вагою 315 мільярдів тонн та площею 1636 квадратних кілометрів, що майже дорівнює шотландському острову Скай.

ЧОМУ ХУДНУТЬ БІЛІ ВЕДМЕДІ

Білі ведмеді худнуть через танення морського льоду в Арктиці. До такого висновку прийшли вчені з Полярного наукового центру дослідження ссавців у Баффіновій бухті.

Міграція білих ведмедів зазвичай тісно пов’язана з появою і відступом морського льоду. Ранньої осені, коли крижаний покрив мінімальний, ссавці переміщуються на острів Баффіна і залишаються на суші до настання зими, яка дозволяє їм знову вийти на морський лід у пошуках їжі. Коли затока Баффіна покрита льодом, ведмеді використовують тверду поверхню як платформу для полювання на тюленів, для подорожей і навіть для створення барлогів зі снігу для своїх дитинчат.

Дослідники зібрали дані із супутникових міток за 1990—2019 роки і дійшли висновку, що в останні два десятиліття білі ведмеді проводили на суші десь на 30 днів більше, ніж у 1990-х. Середнє значення у 1990-х становило 60 днів, які припадали на період між кінцем серпня і серединою жовтня, а в 2000-х — 90 проведених на суші днів. Це пов’язано з тим, що через глобальні зміни клімату морський лід у затоці Баффіна тане раніше й утворюється пізніше.

«Коли ведмеді перебувають на суші, вони не полюють на тюленів і покладаються на жирові запаси. Вони можуть постити протягом тривалих періодів, але з часом стають дедалі худішими», — стверджує Крістін Лейдр, провідна авторка дослідження, опублікованого в журналі Ecological Applications.

ДЖМЕЛІ НЕ ВИННІ…

Дослідники з Університету Оттави (Канада), розробили методику прогнозування впливу клімату на зникнення видів тварин і комах.

Учені вважають, що зараз світ перебуває в епіцентрі шостого випадку масового зникнення багатьох видів — най-більшого з часів вимирання динозаврів. І причина цього — глобальне потепління. Так, за даними канадських дослідників, через підвищення температури різко скоротилася кількість джмелів у Північній Америці та Європі. Ймовірність виживання цих комах у будь-якому звичному для них місці знизилася на 30 відсотків протягом життя одного покоління людей. Якщо скорочення чисельності триватиме такими ж темпами, (а ці темпи відповідають масовому вимиранню), то джмелі можуть зникнути назавжди за кілька найближчих десятиліть.

Як відомо, ці комахи дуже важливі для запилення диких рослин і сільськогосподарських культур, тому значне зменшення їх популяції знизить біологічне різноманіття і вплине на життя людей.

КЛІМАТИЧНИЙ ФОНД ДЖЕФФА БЕЗОСА

Засновник компанії Amazon Джефф Безос оголосив, що виділить 10 мільярдів доларів на боротьбу зі зміною клімату.

Метою створеного ним екологічного фонду стане фінансування вчених, активістів, неурядових організацій, а також підтримка «будь-яких зусиль, які дають реальну можливість зберегти і захистити природу».

Нагадаємо, Джефф Безос належить до найбагатших людей у світі. Журнал Forbes оцінює його статки у майже 130 мільярдів доларів.

Автор: -


© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2024 S&A design team / 0.011
Перейти на повну версію сайту