За останні роки поширення амброзії в Україні — справжнє лихо.
Для багатьох регіонів це стало проблемою державного рівня. Збільшуючись, бур’ян не тільки пригнічує розвиток сільськогосподарських культур, але й спричиняє алергійні захворювання людей у період цвітіння: підвищується температура, течуть сльози, буває кон’юнктивіт; погіршується зір і може викликати набряк легенів. В цей період від амброзійного пилку страждають астматики, у них загострюються приступи бронхіальної астми.
Заходи з її знищення мають бути не одноразовими, а постійними. Треба не допускати масового розмноження. Бажано виривати бур’ян з коренем ще до початку цвітіння, а при знищенні потрібно користуватися засобами індивідуального захисту. Уважно стежити за сходами рослин на клумбах і газонах, щоб не сплутати молоду амброзію на дуже схожі з нею чорнобривці.
Вирішальне значення для очищення полів від амброзії полинолистої мають агротехнічні методи боротьби: правильне чергування культур у сівозміні, обробка ґрунту, догляд за посівами, спрямований на зниження запасів насіння бур’яну в ґрунті й запобігання повторного засмічення як ґрунту, так і врожаю сільськогосподарських культур. На землях дуже засмічених амброзією, кращим заходом по очищенню ґрунту від запасів насіння є використання чистого пару, де за правильного обробітку засміченість бур’яном знижується на 70—80%.
На невеликих площах та присадибних ділянках амброзію потрібно прополювати і скошувати. Правда, після скошування вона інтенсивно відростає, тому процедуру проводять не менше 3-4 разів за літо. Можна також використовувати натрієву й амінну сіль (2-3 кг/га) в суміші з аміачною селітрою (10 кг/га) чи з сульфатом амонію.
А на великих площах слід застосовувати гербіциди. Хімічний метод боротьби з амброзією є найбільш дієвим. Асортимент гербіцидів, що усувають даний карантинний вид, є досить широким. Для знищення амброзії полинолистої підходять препарати на основі солей гліфосату (Буран, Вулкан плюс, Торнадо, Ураган Форте, Нобль, Раундап Екстра), сульфонілсечовини (Тритон, Конус, Міранда), прометрину (ґрунтовий гербіцид Сегмент). Вибір препарату здійснюють в залежності від культури та фази її розвитку.
Особливу увагу при боротьбі з амброзією слід приділяти необробленим землям, а саме пустирям, лініям електропередач, смугам шосейних, залізничних доріг, вигонам. Усюди, де є можливість, такі землі потрібно засівати багаторічними злаковими травами.
Аби не допустити поширення амброзії, необхідно об’єднати зусилля у боротьбі з цим бур’яном. Нехтування та зволікання у цій справі державної ваги може завдати непоправної шкоди у суспільстві.
© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2024 S&A design team / 0.004Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |