16 листопада на науковій конференції «Традиції та новації в світовій енциклопедистиці» доктор історичних наук, професор, директор державної наукової установи «Енциклопедичне видавництво» Алла Киридон презентувала сигнальні примірники другого і третього томів «Великої української енциклопедії» (ВУЕ), повідомив сектор консультацій з громадськістю та взаємодії зі ЗМІ «Держкомтелерадіо».
«2016 року ми видали перший том «Великої української енциклопедії». Сьогодні ми приготували сюрприз і подарунок усім шанувальникам української енциклопедистики — видали сигнальні примірники другого і третього томів. І таким чином завершили літеру «А», — повідомила Алла Киридон. — Енциклопедії вимірюються за двома основними показниками — за глибиною та обсягом. Наша енциклопедія за глибиною статей, я думаю, буде однією з найкращих».
На думку Алли Киридон, відмінність ВУЕ від попередніх і численних інших енциклопедій, які з’явилися після 90-х років минулого століття, — це її україноцентричність. «Ми намагаємося вписати український контекст у європейський, й українська енциклопедія може розглядатися у вимірі глобальному як національна», — зазначила професор.
Академік, директор Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України Микола Жулинський назвав великим успіхом цю подію: «Я захоплений тим, що в непростих фінансових умовах робить «Енциклопедичне видавництво».
Чому так важливо реалізувати цей амбітний, складний і престижний для держави проєкт? Тому що наявність своєї універсальної енциклопедії є свідченням певного інтелектуального зростання нації. А головне — ми формуємо мислення і сприйняття української історії, минулого й сучасного, адже у нас ще стільки болючих, до кінця не осмислених і чітко не визначених оцінок багатьох явищ, які відбувалися не тільки в далекому минулому, а й у ХХ і навіть у ХХІ століттях».
Учасник конференції, завідувач відділу української історіографії Інституту історії НАН України Олександр Удод наголосив, що одне з найактуальніших завдань науки — боротьба з невіглаством, і в цьому сенсі енциклопедистика відіграє надважливу роль. «Енциклопедія — це мірило класики, — зауважив він. — Її інколи прирівнюють до Біблії, і це справедливо, бо її тексти повинні сприйматися на віру, люди мають бути впевнені у непогрішимості й безпомилковості цих текстів. Й енциклопедія якраз і має виконувати цю роль останнього бастіону здорового глузду».
Як уже зазначалося, перший том ВУЕ вийшов у 2016 році в рамках програми «Українська книга», яку реалізовував Державний комітет телебачення і радіомовлення України. Оскільки зараз можливості участі у програмі нема, а в бюджеті ДНУ «Енциклопедичне видавництво» не передбачено коштів на видання друкованої версії ВУЕ, науковці сподіваються на спонсорську допомогу для тиражування двох нових томів.
© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2024 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |