На актуальнi питання медичних працiвникiв щодо ïх пенсiйного забезпечення вiдповiдає заступник начальника Головного управлiння Пенсiйного фонду Украïни в Одеськiй областi Тетяна ЯВОРСЬКА.
— Тетяно Павлiвно, перше питання — чи збережено на сьогоднi медичним працiвникам право дострокового виходу на пенсiю? I чи є якiсь обмеження щодо призначення такоï пенсiï?
— Вiдповiдно до пункту «е» статтi 55 Закону Украïни «Про пенсiйне забезпечення», чиннiй в частинi визначення права на пенсiю, медичнi працiвники мають право на призначення пенсiï за вислугу рокiв незалежно вiд вiку, але скористатися цим правом можуть працiвники, якi мають стаж роботи за спецiальнiстю станом на 01.04.2015 не менше 25 рокiв, або на 01.01.2016 — не менше 25 рокiв 6 мiсяцiв чи на 11.10.2017 — не менше 26 рокiв 6 мiсяцiв. При цьому пенсiю за вислугу рокiв буде призначено лише при звiльненнi з посади, що дає право на таку пенсiю.
— Тобто, якщо людина пiсля призначення пенсiï працевлаштується знову на посаду, то виплату пенсiï буде припинено?
— Так, з дня працевлаштування на посаду виплату пенсiï буде припинено i в подальшому поновлено з дня наступного за днем звiльнення. I для застереження вiд небажаних переплат, якi потiм необхiдно буде повернути на рахунок Пенсiйного фонду, хочу наголосити на необхiдностi своєчасно повiдомляти про працевлаштування, звiльнення, змiну мiсця проживання та iншi обставини, якi впливають на виплату та розмiр пенсiï.
— Основним критерiєм у визначеннi права на пенсiю є наявнiсть необхiдного стажу роботи за спецiальнiстю. На пiдставi яких документiв вiн розраховується? Достатньо трудовоï книжки чи потрiбно надати ще додатковi довiдки?
— Стаж роботи, що визначає право на пенсiю за вислугу рокiв, обчислюється за записами у трудовiй книжцi. Але бувають випадки, коли запис не мiстить повноï iнформацiï щодо займаноï посади чи установи. Наприклад, в трудовiй книжцi зазначено, що особа прийнята на роботу в обласну лiкарю, а посада не вказана. В такому випадку, окрiм трудовоï книжки, необхiдно буде надати архiвнi довiдки.
— Якщо працiвника зараховано лiкарем на неповну ставку. Як буде рахуватися його спецiальний стаж, в пропорцiйному вiдношеннi?
— Нi, стаж буде рахуватися за записом у трудовiй книжцi незалежно вiд того на повну ставку людина працює чи на 0,25 ставки. Це не має значення, головне, щоб i посада, i заклад, де вона працює, вiдповiдали Перелiку.
Тут, напевно, доречно пояснити, що при визначеннi права на пенсiю за вислугу рокiв, зокрема працiвника закладу охорони здоров’я, спецiальний стаж роботи визначається у вiдповiдностi iз Перелiком закладiв i установ, охорони здоров’я та соцiального захисту i посад, робота на яких дає право на пенсiю за вислугу рокiв, затвердженим постановою Кабiнету Мiнiстрiв Украïни вiд 04.11.1993 № 909. Тобто певний перiод роботи може бути зараховано до спецiального стажу тiльки у разi, якщо i посада, i заклад значаться в цьому Перелiку.
— Чи має значення форма власностi закладу? Якщо лiкар працює в приватному медичному центрi, чи буде йому зараховано перiод такоï роботи до стажу роботи за спецiальнiстю?
— Форма власностi закладу та його вiдомча належнiсть не мають значення при визначеннi права на зарахування до стажу роботи, що дає право на пенсiю за вислугу рокiв.
— На сьогоднi багато медичних працiвникiв працюють за сумiсництвом. Чи буде зараховано до спецiального стажу якщо, наприклад, за основним мiсцем особа працює в закладi, робота в якому не дає права на зарахування до спецiального стажу, а за сумiсництвом медичною сестрою у полiклiнiцi?
— Робота за сумiсництвом не зараховується до спецiального стажу. Такий стаж рахується виключно за основним мiсцем роботи. I в наведеному прикладi особа не буде мати права на призначення пенсiï за вислугу рокiв.
— Якщо пiсля призначення пенсiï за вислугу рокiв людина працює понад 2 роки не за спецiальнiстю, тобто на iншiй посадi. Чи буде проведено перерахунок ïï пенсiï ?
— Буде, але лише пiсля того, як вона досягне пенсiйного вiку. Законодавчо визначено, що особам, яким призначено пенсiю за вислугу рокiв, та якi не досягли пенсiйного вiку, перерахунок пенсiï, по стажу чи по стажу i заробiтку, набутих пiсля призначення пенсiï не провадиться.
— Чи обов’язково отримувачу пенсiï за вислугу рокiв пiсля досягнення пенсiйного вiку переходити на пенсiю за вiком.
— Пенсiя за вислугу рокiв призначається довiчно. Тому пiсля досягнення пенсiйного вiку за людиною залишається право самостiйного вибору: чи отримувати пенсiï за вислугу рокiв чи за вiком. Винятком є лише випадок, коли особа хоче повернутися на роботу за спецiальнiстю i у зв’язку з цим втрачає право на отримання пенсiï за вислугу рокiв.
— А чи є рiзниця в розрахунку та розмiрi пенсiй за вiком i за вислугу рокiв?
— Алгоритм розрахунку пенсiï за вислугу рокiв такий же, як i за вiком. Пенсiя розраховується з урахуванням основних ключових показникiв: тривалостi страхового стажу, середньомiсячного заробiтку, з якого сплачено страховi внески (єдиний внесок), а також показника середньоï заробiтноï плати по Украïнi.
— Чи виплачується медичним працiвникам грошова допомога i в якому розмiрi?
— Працiвникам закладiв здоров’я, якi не скористаються правом на дострокове призначення пенсiï за вислугу рокiв i якi на час досягнення пенсiйного вiку працюють в закладах та установах державноï або комунальноï форми власностi на посадах, що дають право на призначення пенсiï за вислугу рокiв, мають страховий стаж роботи на таких посадах чоловiки — 35 рокiв, а жiнки — 30 рокiв, пiд час призначення пенсiï за вiком буде виплачено грошову допомогу в розмiрi 10 мiсячних пенсiй, розрахованих на день ïï призначення.
© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2024 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |