Завдяки українським науковицям міжнародний реєстр горбатих китів в одному з районів Південного океану збільшився майже у 15 разів! Це відкриває нові можливості з вивчення популяцій цих тварин та шляхів їх міграції для дослідників з усього світу, повідомляється на сайті Національного антарктичного наукового центру (НАНЦ).
До цього в міжнародній китовій базі «HappyWhale» було зафіксовано лише 15 китів-горбанів, ідентифікованих в акваторії Південних Оркнейських островів (вони розташовані на північному сході від станції «Академік Вернадський»). Тепер же там є вже 211 особин з цього району, і це — завдяки непростій роботі українських біологинь.
Узимку минулого року вчені НАНЦ Каріна Вишнякова та Юлія Іванчикова більше трьох місяців працювали в експедиції в Південному океані на борту українського траулера «Море Співдружності». Серед їхніх завдань була фотоідентифікація китів: хвости цих тварин мають унікальний візерунок, немов відбитки пальців у людини. Тож дослідниці годинами стояли на палубі й вдивлялися в хвилі океану, щоб «ловити» на фото китові хвости. За експедицію Юля й Каріна назбирали понад 300 унікальних світлин.
Після їх опрацювання вже в Україні створили каталог із 275 ідентифікованих тварин. Ті фото, що були достатньої якості й не мали повторів, і завантажили в міжнародну китову базу «HappyWhale». Загалом це 230 світлин. Більшість з них — саме з акваторії Південних Оркнейських островів, що дозволило поповнити реєстр горбанів з цього району майже в 15 разів.
«По суті в цьому регіоні Південного океану існувала «біла пляма» щодо ідентифікації китів. Нам вдалося зібрати достатню кількість даних, щоб цю «пляму» закрити», — зазначили науковиці.
Важливо, що за цими даними вже є перші суттєві висновки. З’ясувалося, що близько десятка китів з акваторії Південних Оркнейських островів ще з 2006 року зустрічалися біля берегів Панами та Бразилії! Це дає цілком нові уявлення про міграції цих тварин, адже раніше існувала думка, що з Південного океану горбані не мігрують у такі «високі» води Атлантики.
Довідково. Унікальним проєктом з фотоідентифікації китів вчені НАНЦ займаються уже понад три роки. Зараз наш каталог містить більш як 750 ідентифікованих горбанів.
© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2024 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |